موفق ترین افراد کسانی هستند که از دقیقه-دقیقه زمان خود برای رسیدن به هدف استفاده می‌کنند. همه افراد با اعمال ترفند هایی در برنامه روزانه خود می‌توانند به چنین موفقیت هایی دست پیدا کنند. نویسنده و کارآفرین بزرگ دیوید کیدر در تعریف موفقیتی که همه می‌توانند به آن دست پیدا کنند می‌گوید: «موفقیت یعنی اینکه […]

موفق ترین افراد کسانی هستند که از دقیقه-دقیقه زمان خود برای رسیدن به هدف استفاده می‌کنند. همه افراد با اعمال ترفند هایی در برنامه روزانه خود می‌توانند به چنین موفقیت هایی دست پیدا کنند.

نویسنده و کارآفرین بزرگ دیوید کیدر در تعریف موفقیتی که همه می‌توانند به آن دست پیدا کنند می‌گوید:

«موفقیت یعنی اینکه موهبت درونی خود یا دارایی اختصاصی خود را کشف کنید و آن را با تمام دنیا به اشتراک بگذارید،تمام وقت خود را به این نقطه قوت خود اختصاص دهید و وقت خود را بر روی نقاط ضعف خود تلف نکنید.»

«رید هافمن» یکی از کار آفرینان فوق موفق که یکی از شرکت‌‌‌های او بیونیک است درباره را درست انجام کار و برنامه ریزی برای آن می‌گوید:

«کاری که به ما محول می‌شود اگر در محدوده نقاط قوت ما باشد، آن را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهیم. ولی اگر توان انجام آن را نداشته باشیم و در این کار ضعف داشته باشیم آن را به دیگران واگذار می‌کنیم.»

این همان اصلی است که در تصمیم گیری صحیح تعیین کننده است:

کار درست این است که به دنبال اهداف بزرگی برویم که می‌توانیم از عهده آنها برآییم. وقتی که توانایی‌ها و نقاط قوت خود را بشناسیم، می‌توانیم روز کاری خود را بر اساس این توانایی‌ها برنامه ریزی کنیم و بقیه کارها را به دیگران محول کنیم.

این زبانی است که کارآفرینان با آن سخن می‌گویند. وقتی که با مدیر اجرایی گیت هاب ( یکی بزرگترین شرکت‌‌‌های اینترنتی ارزیابی وب سایت‌‌‌های اینترنتی در دنیا) یعنی تام پرستون صحبت می‌کردم او درباره این که چرا موفق‌ها این گونه کارهای خود را سازماندهی می‌کنند سخن گفت:

«بهره وری کسی که روی چیزی که به آن علاقه دارد کار می‌کند بسیار بالاست نه تنها بهره وری بلکه کیفیت کاری که ارائه می‌دهد و همچنین لذتی که از این کار می‌برد بسیار زیاد است آنها بهتر کار می‌کنند چون به آن اهمیت می‌دهند از آن لذت می‌برند در این زمینه ایده ها، مهارت و دانش کافی دارند و مهارت و دانش خود را افزایش می‌دهند و کیفیت کار آنها با کسی که در این سطح نیست و به این کار اهمیتی نمی‌دهد یا علاقه ای به آن ندارد و مجبور به این کار شده است بسیار متفاوت است حتی نمی‌توانید کیفیت کار این دو نفر را با حاصلضرب آنها مقایسه کنید.»

و کار ما این است که راهی پیدا کنیم که این قاعده را در کارهای روزمره خود و پرسنل سازمان مستقر کنیم.

بازی با نقاط قوت

کیدر می‌گوید: «افراد بسیار موفق کشف کرده اند که چه کاری را ۱۰ برابر بهتر از دیگران می‌توانند انجام دهند، و فقط همان کار را انجام می‌دهند.» این درجه از تخصص به نظر رویایی می‌آید اما چگونه می‌توانیم آن را در زندگی روزمره خود مستقر کنیم؟

برای خود برنامه روزانه ای با زمان بندی درست داشته باشیم

باید برای خود برنامه ای روزانه داشته باشیم، از زمان ارزشمندمان بهترین استفاده را ببریم و در عین حال برنامه ای متناسب با توانایی‌‌‌های خود بریزیم و به خود فرصت کافی بدهیم.

با سپردن کار‌ها به افراد شایسته

اگر کار‌ها را به افراد شایسته و توانا بسپارید به این ترتیب در ازای کار کمتر ارزش بیشتری کسب خواهید کرد یکی از بزرگترین و مهمترین توانایی‌‌‌های افراد موفق این است که از توانایی‌‌‌های دیگران نهایت استفاده را می‌برند حتی سازمان‌ها هم با برون سپاری کاری هایی که دیگران بهتر از آنها انجام می‌دهند موفقیت‌‌‌های بیشتری می‌توانند کسب کنند.

کار‌‌‌های تکراری و کسل کننده خودکار شوند!

امروزه افراد موفق و شرکت‌‌‌های پیشرو کارهای تکراری و کسل کننده را به ماشین ها، روبات‌ها و نرم افزار‌ها سپرده اند و کارمندان خود را در مسیر روزمرگی قرار نمی‌دهند.

نوشته: دریک بائر

ترجمه: علی یزدی مقدم

منبع: یاد بگیر دات کام