سبک زندگیموفقیت

۳ نمونه از بزرگ ترین موانعی که نمی‌گذارند به اهدافتان برسید

۳ نمونه از بزرگ ترین موانعی که نمی‌گذارند به اهدافتان برسید

   دیجیاتو -پیام ادیب : شکست، در زندگی ما حضوری مستمر دارد. هر یک از ما هر روز در انجام کاری شکست می‌خوریم، چه امور روزمره، چه برگزاری یک جلسه ی پر بازده و چه هر کار دیگر. ناگزیز بودن شکست ناخوشایند به نظر می‌رسد، اما از طرف دیگر به آن معناست که باید از نگرانی بیش از حد نسبت به آن بپرهیزید. باید آن را بپذیرید و یاد بگیرید چگونه با آن مواجه شوید.

آرت مارکمن، استاد روانشانسی و بازاریابی دانشگاه تگزاس در مجله ی کسب و کار هاروارد درباره ی این موضوع نوشته است که شکست‌‌‌های غیر سیستماتیک مثل نرسیدن به انجام تمام کارهای ذکر شده در فهرست کارهای انجام دادنی، نباید محل نگرانی کسی باشند. هر کسی باید سعی کند در انجام کارهای بیشتری موفق شود. اما این مستلزم آن است که نسبت به اهمیت هر چیزی آگاه باشد و هر روز کوهی از کار برای خود در نظر نگیرد. مارکمن می‌گوید شکست سیستماتیک است که مشکل آفرین می‌شود. به گفته ی او هدف مورد نظر شما هرچه که باشد، شکست سیستماتیک را می توان به سه عامل اصلی مرتبط کرد. در ادامه این سه عامل و راه حل‌‌‌های آنها را از نظر خواهید گذراند.

۱- ناسازگاری میان اهداف کوتاه مدت و بلند مدت

کار‌‌‌های طاقت فرسای روزانه، بزرگ ترین مانع بر سر راه رسیدن به اهداف اساسی و بلند مدت محسوب می‌شود. مارکمن در این باره می‌نویسد: «بسیاری از پژوهش‌ها نشان می‌دهند مغز ما به انجام کارهایی گرایش دارد که نتایج کوتاه مدت دارند، نه بلندمدت». کسانی که در تحقق اهداف بلند مدت خود موفق عمل می‌کنند این کار را با تمرکز منظم و عادت گونه روی این اهداف انجام می‌دهند. بنابراین هدف شما هر چه که هست، باید هر هفته در چند بخش برای آن وقت بگذارید. در نهایت خواهید دید با کنار هم قرار گرفتن این بخش ها، کار شما بالاخره تمام می‌شود.

۲- وسوسه ی کارهای آسان

پرداختن به کارهای ساده و جزئی، زمان لازم برای تمرکز روی کارهای مهم و اساسی را از شما می‌گیرد. مارکمن به عنوان نمونه از ایمیل نام می‌برد: «شما هم مثل اکثریت مردم احتمالاً صفحه ی ایمیل خود را در تمام طول روز باز نگه می‌دارید. در نتیجه هر ایمیل تازه شما را به کنار گذاشتن کاری که انجام می‌دهید و خواندن آن فرا می‌خواند. پاسخ دادن به ایمیل با اینکه یک کار به نظر می‌رسد، اما در مقایسه با کارهایی نظیر پژوهش، نوشتن، و یا به اتمام رساندن یک ارائه، بسیار ساده و پیش پا افتاده است.

شما باید بتوانید تمام عوامل حواس پرت کن و این دست کارهای ساده را به موقع کنار بگذارید. مثلاً می‌توانید برای پاسخگویی به ایمیل‌‌‌های خود ساعت تنظیم کنید و با پایان این زمان، به کار اصلی خود بپردازید. شاید به نظر احمقانه برسد، اما پژوهش‌ها نشان داده اند استفاده از همین یادآور‌‌‌های ساده، باعث می‌شوند دست به کار شوید.

۳- ساعات و روز‌‌‌های کاری طولانی

شاید حس کنید هر روز تا هر زمان که می‌توانید، هر چقدر کار که در توانتان هست باید انجام دهید، چون به عنوان رهبر یک کسب و کار باید الگوی دیگران باشید. اما کار کردن برای ساعت‌‌‌های متمادی در واقع شانس رسیدن شما به اهدافتان را پایین خواهد آورد. مارکمن در این باره می‌نویسد: «کار کردن مسابقه ی مردان آهنین نیست که هر کس بیشتر دوام بیاورد برنده شود. ظرفیت کاری خود را بشناسید. سپس سعی کنید تنها در زمان‌‌‌های مشخص کار کنید. به این ترتیب می‌توانید زمان و انرژی لازم برای رسیدگی به اهداف غیر کاری زندگی تان را صرفه جویی کنید».

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا