ادبیاتفرهنگ و هنر

وقت را غنیمت دان آنقدر که بتوانی       

شاعران نامدار فارسی زبان، در سروده‌‌‌های خویش همواره انسان را به مغتنم شمردن فرصت‌‌‌های محدود عمر و روزگار جوانی فراخوانده اند.

زمان

   زهرا مهاجر-بخش ادبیات تبیان: بهره گیری از زمان و غنیمت شمردن فرصت از فضایل انسانی است. زمان تنها چیزی است که قابل جبران و برگشت نیست. عقل حکم می‌کند که هر کاری در زمان خود انجام گیرد. و از دست دادن لحظاتی که برای هر فردی پیش می‌آید و انسان از آن بهره ی لازم را نمی‌برد مذمت و نکوهش شده که  در قرآن از آن به «یوم الحسره» تعبیر شده است.
حسرت خوردن آن روز هیچ شباهتی به حسرت‌‌‌های دنیوی ندارد. و برای جبران آنچه فوت شده هیچ بازگشتی نیست؛ آنگونه که بندگان نادم از خداوند درخواست می‌کنند که بازگردند اما ندا می‌رسد بازگشتی برای شما نیست. و این حسرت دردناکتر از آتش دوزخ، و دردناکتر از آن دوری از لطف و همجواری پروردگار است. خداوند در سور مبارک مریم آیه ی ۳۹ چنین بیان می‌فرماید؛ «وأَنذِرهُم یَومَ الحَسرَهِ إِذ قُضِیَ الأَمرُ وَهُم فی غَفلَهٍ وَهُم لا یُومِنونَ» آنان را از روز حسرت [ روز رستاخیز که برای همه مایه تأسف است] بترسان، در آن هنگام که همه چیز پایان می‌یابد! و آنها در غفلتند و ایمان نمی‌آورند!
استفاده از فرصت‌ها به گونه ای شایسته فضیلتی است که مورد توجه بسیاری از نویسندگان و شاعران و حکیمان جهان خاصّه ایران بوده است. شاعران در اشعار خود بسیار به این موضوع پرداخته اند و مخاطبان خود را از هدر رفت زمان بر حذر می‌دارند و آنان را به استفاده هر چه بیشتر از فرصت برای رسیدن به مدارج عالی فرا می‌خوانند.

در اشعار شاعران، غنیمت شمردن فرصت و قدر دانستن لحظه ها، به شکل بارزی بیان شده است؛ یعنی استفاده ی بهینه از لحظه‌ها با این دیدگاه که اگر فوت شود هیچگاه قابل دسترسی نیست

حضرت علی(ع)، فرصت را به ابرهایی تشبیه کرده اند که به سرعت می‌گذرند و از دسترس انسان دور می‌شوند:«اَلْفُرْصَه تَمُرُّ مَرَّالسَّحابِ، فَانْتَهِزُوا  فُرَصَ الْخَیْر». (نهج البلاغه دشتی، حکمت 21)
فرصت مانند ابر (از افق زندگی) می‌گذرد. پس فرصتهای خیر را غنیمت بشمرید (واز آنها استفاده کنید).
همچنین فرموده اند: «إضَاعَهُ الفُرصَهِ غُصّهٌ». از دست دادن فرصت اندوهبار است.(همان، حکمت118)
و حضرت امام باقر(ع) می‌فرمایند: «اِیّاکَ وَالتَّسْویفَ فَاِنَّهُ بَحْرٌ یَغْرَقُ فیهِ الْهَلْکی» از تأخیر کار بپرهیز؛ زیرا دریایی است که هلاک شدگان، در آن غرق می‌شوند. (بحار الانوار، ج۷۸، ص ۱۶۴)
در اشعار شاعران، غنیمت شمردن فرصت و قدر دانستن لحظه ها، به شکل بارزی بیان شده است. یعنی استفاده ی بهینه از لحظه‌ها با این دیدگاه که اگر فوت شود هیچگاه قابل دسترسی نیست.

ده روز مهر گردون افسانه است و افسون                 نیکی به جای یاران، فرصت شمار یارا
وقت را غنیمت دان آنقدر که بتوانی                  حاصل از حیات ای جان این دمست تا دانی

حافظ/ غزل 10
……….

مخسب آسوده ای برنا که اندر نوبت پیری           به حسرت یاد خواهی کرد ایام جوانی را

پروین اعتصامی

به اعتقاد شیخ اجلّ سعدی، فرصت چند روزه ی زندگی که موهبتی است الهی برای رسیدن به مقصود آفرینش، نباید با غفلت و بی خبری از دست برود.

خوش است عمر دریغا که جاودانی نیست         پس اعتماد بر این پنج روز فانی نیست
اگر ممالک روی زمین به دست آری                   بهای مهلت یک روزه زندگانی نیست

قصاید سعدی
……….
در مرزبان نامه سعدالدین وراوینی، از وصایای دانای مهران به، به مَلِک، با حدیثی از پیامبر صلی الله از او می‌خواهد قدر زمان را بداند و از آن بهره گیرد «…و بهترینِ مخلوقات درین معنی چنین می‌فرماید: اِغتَنِم خَمساً قَبلَ خَمسٍ شَبَابَکَ قَبلَ هَرَمِکَ وَ صِحَّتَکَ قَبلَ سَقَمِکَ وَ غِنَاکَ قَبلَ فَقرِکَ وَ فَرَاغَکَ قَبلَ شُغلِکَ وَ حَیاتَکَ وَ حَیَاتَکَ قَبلَ مَمَاتِکَ».
پنج چیز را پیش از رسیدن پنج چیز غنیمت شمار، جوانی پیش از پیری، تندرستی پیش از بیماری، بی نیازی پیش از نیازمندی، آسودگی پیش از پیری، زندگی پیش از مرگ.
در داستان زغن ماهی خوار با ماهی، روزی زغن گرسنه، یک ماهی را شکار می‌کند ماهی چاره ای جز این ندارد که برای نجات خویش، زغن را بفریبد. به همین جهت به او وعده می‌دهد که اگر مرا امان دهی  و آزاد سازی هر روز ده ماهی به تو می‌َدهم. و اگر باور نداری مرا سوگند سخت بده. وقتی زغن می‌خواهد ماهی را سوگند دهد که به وعده اش وفا کند؛ با گشودن دهان، طعمه را از دست می‌دهد.
«این فسانه از بهر آن گفتم تا اوّل و آخرِ این کار نیکو بنگری و فاتحت با خاتمت برابر کنی و بدانی که خوض پیوستن اولیتر یا عنانِ عزم باز کشیدن، تا نه تعجیلی رود که در ورط ندامت افکند و نه توقّفی که از ادراکِ فرصت باز دارد».
……….
«عزیز الدین نسفی» از عرفای برجسته سده هفتم هجری، نویسنده کشف الحقایق درباره استفاده از فرصت‌ها چنین می‌نویسد:
«ای درویش! حیات را به غنیمت دار، و صحت را به غنیمت دار، و جوانی به غنیمت دار، و جمعیت و فراغت را به غنیمت دار، و یاران موافق را و دوستان مشفق را به غنیمت دار، که هر یکی نعمتی عظیم اند و مردم از این نعمت‌ها غافل اند. و هر که نعمت نشناسد از آن نعمت برخورداری نیابد. و این نعمت‌ها هیچ بقا و ثبات ندارند، اگر در نیابی خواهند گذشت، و چون بگذرد، هر چند پشیمانی خوری، سود ندارد. امروز که داری، به غنیمت دار، و هر کار که امروز می‌توانی کردن، به فردا مینداز که معلوم نیست که فردا چون باشد.
ای درویش! تو از اینها مباش که چون نعمت فوت شود آنگاهش قدر بدانی که بعد از فوت نعمت، قدر دانستن هیچ فایده ندهد. با وجود نعمت، اگر قدر نعمت را بدانی توانی که آن را به غنیمت داری.»


منابع: دیوان حافظ
مرزبان نامه سعدالدین وراوینی
دیوان اشعار پروین اعتصامی‌
نهج البلاغه
بحارالانوار/ جلد 78

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا