سید عماد الدین حسینی خوشنویس فوق ممتاز میبدی: باید در وادی هنر وارد شد تا به قدرت شگفت انگیز هنر دست یافت، قدرتی که نهال عشق را در درون هنرمند به درختی تنومند تبدیل می‌کند.

سید عماد الدین حسینی متولد سال ۱۳۶۸ یزد و ساکن شهرستان میبد، سال ۸۱ که در دوره راهنمایی تحصیل می‌نموده به دعوت رئیس انجمن خوشنویسان میبد  آقای سید علیرضا افخمی‌به کلاس‌‌‌های انجمن خوشنویسان دعوت می‌شود.

وی به فراگیری این هنر ادامه داد و در دوره دبیرستان حائز چندین مقام گردید و در سطح استان اول شد.

این هنرمند مدرک کارشناسی فقه و حقوق را از دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین دریافت نمود و دوره کارشناسی ارشد خود را در رشته حقوق خصوصی در دانشگاه آزاد میبد گذرانده است.

فوق ممتازین میبد در رشته خوشنویسی از راست علیرضا بیکی،سید عماد الدین حسینی و ایمان نظیری

آنچه در این جا ارائه می‌شود، گفتگویی است که با این هنرمند خوشنویس میبدی صورت گرفته است:

چگونه به هنر خوشنویسی علاقمند شدید؟

معلم کلاس اول دبستان با پهنای گچ الفی نستعلیق بر روی تخته نوشت تا تدریس را شروع کند، من نیز آن حرف را در دفترم نوشتم اما این کجا و ان کجا!

سعی می‌نمودم به صورت دو خط و با دو مداد طوری بنویسم که مانند آنچه معلمم نوشته بود، بشود، البته در خانواده هم برادرم و هم پدر بزرگم به خوشنویسی می‌پرداختند و با این هنر آشنا بودم.

از روی کتاب هایی که خوشنویسی داشت تمرین میکردم و از کلاس سوم دبستان بود که در مدرسه به خوشنویس بودن معروف شدم.

چه تعریفی از هنر دارید؟

تعریف هنر کار دشواریست تعاریف ارائه شده مانند ساخت اثری انسانی که بر عواطف و احساسات انسان تاثیر گذارد و یا همزمان حاوی پیامی‌باشد تمام هنر را در بر نخواهد گرفت و لازم است تعریفی داشت که هم جامع باشد و هم مانع.

به نظرم هنر جدای از تعریف آن، دنیایی است به غیر از دنیای معمولی آدمها شاید شبیه یک ساختمان، که وقتی از بیرون به آن مینگرید، یک در و یک بنا را می‌بینید ولی از بیرون همه چیز با درون متفاوت است،تا وارد نشوید و خودتان تجربه نکنید به درک درستی از آن نخواهید رسید.

زمانی که به حیطه هنر وارد می‌شویم، دنیایی را می‌بینیم که می‌تواند بسیار بر دنیای عادی انسانها اثر بگذارد و یاریشان کند.

هنر در تسلط و شناخت افراد نسبت به خود و پیرامون خودشان بسیار موثر است، با پرداختن به هنر خیلی از درد‌ها به سراغمان نخواهد آمد بخصوص دردهای روحی، همچنین شخصیت فرد را می‌سازد.

باید در این وادی شد و به قدرت شگفت انگیز هنر دست یافت، قدرتی که نهال عشق را در درون هنرمند به درختی تنومند تبدیل می‌کند.

در این جهان وادی‌ها و مسیرهای متفاوتی برای رسیدن به کمال و درک عمیق تر زندگی وجود دارد که اکثرمان با بی توجهی از آنها عبور می‌کنیم، وادیهای زیادی هست که هنوز ناشناخته اند اما باید گفت وادی هنر وادی مشخص و معینی است و حیف است که کسی بدان وارد نشود و در یک قدمی‌آب از تشنگی بنالد.

آیا پیش زمینه ای هم از هنر خوشنویسی داشتید؟

قبل از اینکه به مدرسه روم، برادرم را می‌دیدم که به خوشنویسی مشغول است، پدربزرگم مرحوم احمد آقا صلاحی نیز که مدتی پیش مراسم بزرگداشت ایشان برگزار شد، خوشنویس بودند، بعد از آن هم که محبت‌‌‌های آقای افخمی‌و لطف ایشان که جای بسی تشکر دارد، باعث شد هر روز عشق من به خوشنویسی عمیق تر شود.

مرحوم احمد آقا صلاحی

خط عارف و شاعر و پشکسوت فرهنگی حاج احمد صلاحی فیروزآبادی در ۶۰ سال پیش

اساتید شما در زمینه هنر چه کسانی بودند؟

در انجمن خوشنویسان میبد در کلاس آقای سید علیرضا افخمی‌رئیس انجمن و همچنین آقای سجاد مهری که آن زمان در میبد تحصیل می‌کردند شرکت کردم، خط نسخ عربی را نیز نزد آقای حاجی حسینی مشق نمودم.

در شهر قزوین که به پایتخت خوشنویس ایران و خاور میانه شهرت دارد، به مدت سه سال در مکتب استادی به تمام معنا هنرمند و عارف، استاد علی اکبر پگاه قزوینی به یادگیری مشغول شدم، بعد از اتمام دوره کارشناسی و گذراندن دوره سربازی در سیرجان به یزد برگشتم و نزد استادی که قبلا هم افتخار شاگردیشان را داشتم استاد محمود رهبران (انسانی با اخلاق، افتاده،آزاده و به نهایت وارسته و زیبا اندیش ) ادامه مسیر می‌دهم.

در مورد سبک‌‌‌های خوشنویسی و سبک خودتان بگوئید.

تاریخ حدودا پانصد ساله نستعلیق در هر دوره شاهد ظهور یک سبک و شیوه ایی بنا به مقتضیات زمان و حس زیبایی شناختی هنرمندان بوده است به عنوان مثال در دوره صفویه خوشنویسانی چون علیرضا عباسی و یا بزرگترین خوشنویس ایران یعنی میر عماد الحسنی، خود دارای سبک مخصوص به خودبودند و تا به امروز خوشنویسانی به تقلید یا تاثیر از این اساتید مشق میکنند تا انکه به دوره قاجار میرسیم و ستارگانی دیگر چون میرزا غلامرضا اصفهانی ومیرزامحمد رضا کلهر در آسمان خوشنویسی ایران ظهور می‌کنند که هر یک سبکی متفاوت را بنیان می‌نهند اما در رعایت اصول و شاکله خط و رعایت تناسبها با هم مشترکند.

در دوران کلهر چاپ سنگی رونق گرفت ولی کار چاپ با مشکلی روبرو بود و آن چاپ نشدن قسمتهای نازک و ظریف خط در این نوع چاپ بود، کلهر این مشکل را با پر گوشت تر تراشیدن قلم نی رفع کرد تا نازکی‌‌‌های خط کمتر شود، با این ابتکار کلهر توانست جایگاه خاصی در خوشنویسی بدست آورد استقبال خوشنویسان از این سبک رونق گرفت و امروزه نیز بسیاری از خوشنویسان از این سبک تاثیر پذیرفته اند.
برای من، تمام سبکهای خوشنویسی جذاب است و چند سالی را صرف تمرین و مشق از روی سبک‌‌‌های مختلف کردم ولی اکثریت این کار را اشتباه می‌دانند.!

خوشنویسی شاید یگانه هنری باشد که در طبیعت شبیه و یا نمونه ای ندارد زیرا تماما زائیده فکر و ذهن بشر است.

جالب است این را نیز راجع به خط نستعلیق عرض کنم که این خط تفاوتی اساسی با سایر خطوط و هنر‌ها دارد، بقول استاد دکتر جواد بختیاری از ابتدای خلقت بشر تا به حال هیچ دست و ذهن ساخته ای از بشر چون خط نستعلیق نبوده که تماما بر مبنای هندسه و نسبت‌‌‌های طلایی باشد و این ویژگی بتنهایی خود ارزش و عیار این هنر را در مقایسه با دیگر هنرها و ساخته‌‌‌های بشر نمایان میسازد.

چه مقامهایی را تاکنون کسب نموده اید و دارای چه مدرکی هستید؟

از دوران دبیرستان دو یا سه مرتبه نفر اول استان شدم وهمچنین منتخب استان برای جشنواره بین المللی هنر‌‌‌های تجسمی‌بودم نفر سوم جشنواره خوشنویسی تعاون قزوین بودم و… اما زیاد نمی‌پسندم که با این هنر مسابقه بدهم، زیرا هدف از پرداختنم به این هنر کسب آرامشی است که برایم به وجود می‌آید و به نظر من رسالت و هدف در این هنرکسب برتری نسبت به دیگری نیست بنابر این چند سالیست که در مسابقه و جشنواره ایی شرکت نکردم.
در حال حاضر مدرک فوق ممتاز را از انجمن خوشنویسان ایران دارم.

آیا به هیچ هنر دیگری به غیر از خوشنویسی پراداخته اید یا علاقمند بوده اید؟

در زمینه شعر، موسیقی و آواز سنتی بصورت محدود کار کردم، متوجه ارتباط مستقیمی‌میان موسیقی سنتی با خط ایرانی شدم میتوان گفت بنیان و معیارهای خط ایرانی با موسیقی سنتی در یک راستا است و کاملا بهم مرتبط هستند.

مشوقی هم در پرداختن به هنر خوشنویسی داشتید؟

خانواده بخصوص مادرم بسیار همراهم بوده و هست، اکثر بستگان خطی خوش دارند و این هنر برایشان جزو سواد و انچه باید در دوران تحصیل فرا بگیرند محسوب میشود، البته همیشه همه چیز موافق نیست و باید خیلی از مشکلات را نادیده گرفت و تحمل کرد تا بخواسته و هدف اصلی رسید.

چون سر و کار شما با مرکب است، می‌پرسم ؛ هیچ موقع بر سر کثیفی که در نتیجه کارتون به وجود می‌آمد درمنزل دعوایتان می‌کردند؟

مادرم در این مسیر خیلی همراهم بود، اتاقی در منزل داشتم که کارهایم را آنجا انجام می‌دادم و از همه نظر خانواده همراه بودند.

آیا هنر خوشنویسی را می‌توان به عنوان یک شغل برگزید و از آن کسب درآمد نمود؟

اصل هنر عشق است، اما کسانی می‌توانند از هنر کسب درآمد کنند که هوش مالی داشته باشند، حتی با سطوح مقدماتی هنر می‌توانند کسب درآمد کنند ولی باید گفت کسی که پا در ورطه هنر می‌گذارد، آنقدر دنیای هنر را بزرگ می‌یابد که جنبه مالی آن در نظرش چندان ارزش پیدا نمی‌کند، حتی اگر فرد نیازمندی هم باشد ولی اگر بدنبال کسب درآمد هم باشد قطعا شدنی است.

گر در طلب گوهر کانی، کانی ور در طلب لقمه نانی، نانی              این نکته ی رمز اگر بدانی، دانی هر چیز که در جستن آنی، آنی

انتظار و درخواست شما از مسئولین چیست؟

کسی که مسئول است، خودش را مسئول میداند، حیطه کاریش مشخص است و وظایفش را بخوبی میداند و تلاش دارد به نحو احسن در آن انجام وظیفه نماید، انتظار و درخواست مربوط به زمانی است که مسئولین کار خود را به بهترین نحو انجام می‌دهند، آن وقت یک درخواست اضافه ایی را می‌توان مطرح نمود، تنها انتظارم انجام وظایفشان است و اینکه اگر کاری از دستشان در راستای وظایفشان ساخته نیست استعفا دهند.

توصیه شما به کسانی که می‌خواهند در عرصه هنر خوشنویسی ورود پیدا کنند، چیست؟

هنریست بسیار شیرین ولی باید کم توقع و با پشتکار بود و از مسیر لذت برد، چون به نقل از حضرت استاد امیرخانی، قله ایی وجود ندارد و همه رهروی این مسیریم، ممکن است افراد از ابتدا شوق و ذوق زیادی نداشته باشند و به اصطلاح برای گذران اوقات فراغت وارد این عرصه شوند، اما کسانی که قلب و دل زنده ای دارند و احساسشان تقویت شده است سریع تر به ارزش وجود هنر در زندگیشان پی میبرند و دیگر جدایی از هنر برایشان سخت می‌شود.

در زمینه خوشنویسی هم کسی که علاقمند باشد، خود هنر خوشنویسی، در طی مسیر گنج هایی به وی میدهد که هنرجو را پاداش کافیست و چه بسا که ساعتها به این هنر بپردازد و گذر زمان را درک نکند.

از فعالیت خودتان در زمینه تدریس هنر خوشنویسی بگوئید.

به لطف و پیشنهاد رئیس انجمن خوشنویسان میبد حدودا از سال ۸۶ مشغول به تدریس در انجمن خوشنویسان میبد شدم، همچنین در قزوین و سیرجان بصورت مقطعی و خصوصی کلاس داشتم.

داوران مسابقات مرحله حضوری خوشنویسی دانش آموزی منطقه میبد از سمت چپ: سید عمادالدین حسینی. محمد رضا رحمتی. سید علیرضا افخمی. ۹۵/۱۲/۱

چه استفاده ای از هنر خوشنویسی می‌شود؟

از هنر خوشنویسی قبل از رونق گرفتن بازار چاپ و کامپیوتر، بیشتر به صورت کاربردیو روزمره استفاده می‌شد، اما در حال حاضر ممکن است بعضی ایراد بگیرند که کامپیوتر بازار خوشنویسی را کساد کرده، اما بدین صورت نیست، بلکه برعکس این امر موجب شده که دیگر کارهای سطح پایین به یک خوشنویس پیشنهاد نشود و ارزش خط و خوشنویسی بسیار از قبل بیشتر شود.

سخن پایانی شما؟

از معلم مهربان و خوش ذوق کلاس اول دبستانم جناب آقای صفایی بینهایت ممنونم، همچنین از اساتید عزیزم آقایان رهبران، پگاه قزوینی، مهری،حاجی حسینی و جناب افخمی‌که نه بمانند معلم و شاگرد که برادرانه حامی‌من بوده اند، بسیار سپاسگزارم.

امیدوارم دانش و فرهنگ ما مانند گذشتگان باعث فخر ایران زمین باشد و آیندگان از دوره ی ما به عنوان دوران افول ارزش ها، فرهنگ و هنر وعلم یاد نکنند.