علم و تکنولوژیموبایل

زبان محاوره این روزهای شما چیست؟

انسان موجودی به شدت تاثیر پذیر است و زبان به عنوان یکی از مهمترین ابزار برای گفتگو و برقراری ارتباط آن محسوب می‌شود که امروزه با توجه به ورود شبکه‌‌‌های مجازی دچار تغییر شده است.
به گزارش گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سالهاست که عضو جدیدی به خانواده هر کدام از ما اضافه شده و آن عضو چیزی نیست جز تلفن همراه! عضوی که حضورش را از اعضای خانواده بیشتر حس می‌کنیم و نبودش باعث نگرانی و ناراحتی ما می‌شود.

زبان محاوره این روزهای شما چیست
عضویت جدید این شیء کوچک به خانواده هایمان باعث شده است تا بسیاری از متخصصان با طراحی نسخه موبایلی شبکه‌‌‌های اجتماعی مختلف باعث شوند تا زمان بیشتری را درفضای مجازی بگذرانیم.

به عنوان مثال می‌توان از نرم افزارهایی مانند: تلگرام، لاین، تانگو، واتس آپ و….. نام برد که بیشتر زمانمان را با این عضو تازه وارد خانواده هایمان می‌گذرانیم و در دریای پرتلاطم دنیای مجازی غرق می‌شویم.

شبکه‌‌‌های اجتماعی یک جامعه کوچک مجازی هستند و از آنجایی که برای ورود به هر جامعه ای باید زبان و فرهنگ مخصوص آن را یاد بگیریم برای فعالیت و استفاده از شبکه‌‌‌های اجتماعی و فضای مجازی نیز باید زبان خاص و فرهنگ آن را یاد بگیریم.
زبان محاوره این روزهای شما چیست
راجع به فرهنگ اسفاده از شبکه‌‌‌های موبایلی مطالب زیادی به میان می‌آید اما راجع به زبان استفاده از این شبکه‌ها حرف زیادی زده نشده است. جدای از درست یا غلط بودن  حرف‌ها و کلمات، شبکه‌‌‌های اجتماعی موبایلی زبان بخصوصی دارند که با کوتاه کردن و شکسته کردن و محاوره کردن و مخفف کردن و استفاده از زبان انگلیسی ضربه مهلکی به نگارش زبان پارسی وارد می‌کنند. کلمات زیر نمونه ایی از آنچه به آن اشاره شد هستند.
نمونه هایی از گفتگو‌‌‌های  شبکه‌‌‌های اجتماعی:
لدفن…….لطفن
عخی……آخی
خخخخ…..خنده
لول…..خنده
عحسن…احسنت
جک…جوک
عمانت…امانت
خاهش…خواهش
اینقد…این قدر
فک کنم….فکر کنم
خیلی خوبه….لایک داری
ویا اصطلاحات رایج در چت روم ها
————A—————
aR:Alright:باشه

Age/sex(gender)/ Location: ASL به ترتیب از راست به چپ: مکان/جنسیت/ سن

 all the best: Atb هر چی بهترینه، به این معنا که همه بهترین‌ها رو برات آرزو میکنم
—————B—————
 back to back: B2b پشت سر هم.

back at keyboard: bak برگشتم پشت سیستم
 be right back: brb الان بر میگردم
—————C—————
 copy: cpکپی
—————D—————
 disconnected: dc قطع شدن از اینترنت
—————E—————
 excuse me: ex منو ببخش
—————G—————
 Good morning: gmصبح بخیر
good night:gn شب بخیر
جدای از بحث درست یا غلط بودن این اتفاق باید خاطر نشان کرد دنیای ارتباطات دنیای سرعت است و طبیعتا استفاده از مخفف کلمات زیاد اشتباه نیست اما استفاده جایگزین از کلمات با زبانهای مختلف و یا تغییر در نگارش کلمات جزو زبان فضای مجازی نیست.
زبان محاوره این روزهای شما چیست
از آنجایی که کاربران زمان زیادی را در شبکه‌‌‌های اجتماعی و فضای مجازی می‌گذرانند اگر قرار باشد این اشتباهات را مدام تکرار کنند باید منتظر روزی بود که این کار به یک عادت تبدیل شودکه به دنبال آن لطمه بزرگی به زبان وارد خواهد شد.
اما سوال اینجاست که به راستی  این بی توجهی  به اصول نوشتاری زبان فارسی در شبکه‌‌‌های اجتماعی چه آسیب مهمی‌می‌تواند به  زبان فارسی یا دیرینه تاریخی که آثار بسیار نفیس و مانایی از آن منتشر شده است بگذارد؟

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا