اخبار روزدانستنی هاعلم و تکنولوژی

زانو؛ عضوی حساس و چند منظوره

مجله سیب: زانو عضوی  چندمنظوره از بدن است و نقش‌‌‌های گوناگونی را در حالت‌‌‌های  حرکتی و ایستایی بدن به عهده دارد. این عضو در واقع یک مفصل است که نقش تکیه گاه را نیز برای  بدن بازی  می کند؛ تکیه گاهی استوار و در عین حال حساس. درمقام تکیه گاه در تمامی‌ حالتهای ایستایی و حرکتی مانند ایستادن، خم و راست شدن، راه رفتن و دویدن به خوبی انجام وظیفهمی‌کند. و در مقام مفصل هرگاه لازم باشد با امکانی  که در حرکت‌‌‌های  خفیف چرخشی به داخل و خارج دارد، فعالیت‌‌‌های  فوق را ممکنمی‌سازد.

اجزای تشکیل دهنده زانو

استخوا نها:   مفصل زانو در اصل  ا ز بخش‌‌‌های انتهایی  استخوا نهای ران و استخوان درشت نی و نیز  استخوان سومی به نام کشکک تشکیلمی‌شود. استخوان ران در انتهای  پایینی خود دو برجستگی  دارد و انتهای  بالایی استخوان درشت نی  در شیار بین این دو برجستگی  قرارمی‌گیرد ومی‌لغزد.  استخوان کشکک در فضای پیشانی محل اتصال استخوانهای ران و درشت نی  مستقرمی‌شود.

غضروف: غضروف ماده ای لغزنده و منعطف است که سطوح استخوانها را در ناحیه  زانو، یعنی  در ناحیه اتصال این استخوا نها به هم، می‌پوشاند و علاوه بر تسهیل حرکت استخوانها روی  هم از آسیب دیدگی  و سایش سطوح آنها پیشگیری و نیز ضربات وارد شده به زانو را جذب و ا ز آسیب دیدگی ناشی ا ز این ضربات جلوگیری  می‌کند.

رباط: چهار رباط در تشکیل ساختمان مفصل زانو شرکت دارند که وظیفه شان اتصال استخوان‌‌‌های  مفصل و نگه داشتن آنها در کنار هم است. ا ین ربا ط‌ها به دو دسته دوتایی تقسیممی‌شوند: دو تا از آنها در دو طرف زانو مانع از حرکت جانبی  بیش از حد زانومی‌شود. این ربا ط‌ها به MCL و LCL معروفند. دو رباط دیگر که بسیار معروفند و ما را بهیاد ورزشکاران حرفه ای  بویژه فوتبالیست ها می اندازند، رباط‌‌‌های  صلیبی هستند. این رباط‌ها که بین استخوان‌‌‌های  ران و درشت نی  قرار دارند، به قدامی  (ACL) و خلفی  ( PCL ) معروفند. رباط قدامی مانع لغزش بیش از حد استخوان درشت نی  روی  استخوان ران به طرف جلومی‌شود. رباط خلفی هم ازهمین لغزش بیش از حد البته به سمت عقب جلوگیری  می‌کند.
تاندون (زردپی ): تاندونها نیز مانند رباط‌ها وظیفه اتصال را به عهده دارند اما تفاوت شان این است که تاندون‌ها  ماهیچه هارا به استخوانها وصلمی‌کنند. تاندون زانو که به تاندون کشککی نیز معروف است طولانی ترین تاندون بدن بوده و ماهیچه چهار سر ران، یا همان ماهیچه جلو ران رابه استخوان کشکک و پس از آن به استخواندرشت نی متصلمی‌کند. ماهیچه چهار سرران به کمک این تاندون وظیفه خود یعنی بازکردن زانو را بدرستی  انجاممی‌دهد.
مینیسک: مینیسک‌ها در واقع ربا ط هایی هستند که در فضای  میان استخوان ران و درشت نی  قرارمی‌گیرند و علاوه بر توزیع نیروی  وارد به استخوانهای  زانو در سطحی گسترده، به پایداری  زانو نیز کمکمی‌کنند. توجه داشته باشید که توزیع نیرو وظیفهبسیار مهمی‌ است، زیرا اگر این عمل انجام  نشود، نیرو در یک نقطه متمرکز واردمی‌آید و به مرور سبب از بین رفتن غضرو فها و در نتیجه سایش استخوانها روی  هم می شود.
بورس:  بورس کیسه ای است کوچک که در خود مایعی را نگهمی‌دارد که وظیفه اشتسهیل حرکت زانو است.
ماهیچه: دو ماهیچه در حرکت زانو نقش اصلی  را بازی  می کنند. ماهیچه چهار سر ران که وظیفه اش باز کردن زانو است و ماهیچه‌‌‌های  همسترینگ که پشتساقو ران  قرار دارند و وظیفه خم کردن زانوبرعهده آنهاست.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا