اخبار روز

ایران از بیماری «تنبلی اجتماعی» در رنج است!/چرا از کار می‌گریزیم؟

تن آسایی یا تنبلی،یکی از ناهنجارهای رفتاری است که به مثابه آفتی،پیشرفت،پویایی،بالندگی و استقلال را از فرد می‌گیرد و او را به عنصری مصرف کننده و سربار تبدیل می‌کند.
ایران از بیماری «تنبلی اجتماعی» در رنج است!/چرا از کار می‌گریزیم؟به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،تنبلی یا تن آسایی به بی مسئولیتی قلمداد می‌شود که فرد مبتلا به آن، با تعویق و تاخیر انداختن امور از انجام وظایف خویش سرباز می‌زند و همواره سعی می‌کند با تراشیدن توجیه و دلیلی،علتی را برای اهمال و قصور و کم کاری خود مطرح سازد.
طبق بررسی‌‌‌های انجام شده،قریب به 95 درصد از مردم سراسر جهان به این نارسایی مبتلا هستند اما موضوع قابل بحث در شدت تن آسایی و تکرار و دفعات آن است.
به عبارت دیگر می‌توان گفت اکثریت قریب به اتفاق انسان‌ها در پاره ای از اوقات نسبت به انجام برخی از امور بی حوصله و بی انگیزه می‌شوند که با توجه به شرایط روحی،روانی و جسمی‌که از آن برخوردار است طبیعی به نظر می‌رسد.
اما زمانی که این رفتار از حالت مقطعی و دفعی به روال و قاعده ای مستمر مبدل می‌شود،یک چالش و معضلی جدی پدید می‌آید که زندگی و آینده فرد را تحت الشعاع قرار می‌دهد.
عبدالرضا نامور،جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران در خصوص تنبلی و عوارض و نشانه‌‌‌های آن اظهار کرد:طبق ارزیابی‌‌‌های انجام شده،روحیه و خصیصه تنبلی در ایرانیان از متوسط جهانی بالاتر است و به عبارت دیگر می‌توان گفت یکی از خصوصیات منفی برخی از ایرانیان معطوف به تن آسایی و تنبلی می‌شود.
وی افزود:با تحقیقات و پژوهش‌‌‌های انجام شده،مشخص گردیده که تنها برخی از اقوام عرب و آفریقایی‌ها در تنبلی،گوی سبقت را  ربوده اند.
نامور عنوان کرد:در برخی اشعار و ضرب المثل‌‌‌های ایرانی نیز رگه هایی از این خصوصیت رفتاری دیده و مشاهده می‌شود که عباراتی همچون(هر چه پیش آید خوش آید)،(چو فردا شود فکر فردا کنیم)و…از عقبه رفتاری چنین روحیه ای حکایت دارد.
این جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی افزود:تنبلی منحصر به قشر و طبقه خاصی نیست و در گروه‌‌‌های مختلف اجتماعی می‌توان تا حدودی این رفتار ناخوشایند را حس و مشاهده کرد.
وی گفت:عدم رغبت و تمایل دانشجویان در دانشگاه‌ها به مطالعه و تحصیل،پایین بودن میزان کار مفید در ادارات، میزان و سرانه مطالعه پایین در جامعه،میل و رغبت بسیار به اشتغال در ادارات و تمایل حداقلی برای پرداختن به مشاغل مهارتی،وجود تعطیلات بسیار در طول سال و…از نشانه هایی به شمار می‌رود که تا حدودی اثبات کننده شیوع تنبلی در جامعه است.
نامور عنوان کرد:البته نمی‌توان اینچنین ادعا کرد که تمامی‌آحاد جامعه گرفتار تنبلی هستند،اما با یک بررسی اجمالی می‌توان به شیوع بالای تنبلی پی برد.
**عوارض و تبعات تن آسایی
رضا کرم ترابی،جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی در تشریح عوارض و تبعات تنبلی گفت:شیوع تنبلی و تشدید این ناهنجاری رفتاری می‌تواند مسبب و عاملی برای بروز مشکلات بسیاری برای فرد و جامعه شود.
وی افزود:رکود،رخوت و ایستایی از اصلی ترین عوارض تنبلی و تن آسایی است،زیرا پویایی و بالندگی در فرد را به حاشیه می‌برد و کور می‌کند و بطور طبیعی در چنین شرایطی میل و رغبت چندانی برای فعالیت مستمر تلاش و کوشش جدی وجود ندارد.
کرم ترابی عنوان کرد:فرد تنبل همواره می‌کوشد تا برای کم کاری و رخوت خود دلیل تراشی کند و با ساختن توجیهات و بهانه هایی مختلف همواره از مسئولیت‌ها و وظایف محوله شانه خالی کند.
وی افزود:رمز پیشرفت و توسعه بسیاری از کشورهای جهان تلاش وپشتکار است و بیش از آنکه منابع و امکانات در توسعه و شکوفایی یک جامعه نقش داشته باشد این ممارست و روحیه تلاشگری است که جامعه و کشور را به سمت فتح قله‌‌‌های پیشرفت سوق می‌دهد.
این جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی گفت:به واقع در سایه تلاش و کوشش است که منابع و امکانات ساخته و فراهم می‌شوند و فرد تنبل نمی‌تواند از آنچه که وجود دارد به نحوی حداکثری بهره برداری کند.
کرم ترابی عنوان کرد:احساس خود کم بینی،روحیه شکست پذیری از تبعات ناخوشایند تن آسایی است و با سیر و مطالعه ای در جامعه ایران نیز براحتی به این نکته پی می‌بریم که تمامی‌پیشرفت‌ها به یُمن فعالیت و روحیه جهادی رقم خورده است و رمز پیشرفت و پیروزی در این مولفه تاثیرگذار خلاصه می‌شود.
**روش‌ها و راهکارهای موثر در مهار تنبلی
فاطمه حق گو،جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی در تشریح راهکارهای موثر در پیشگیری و مهار تنبلی و تن آسایی گفت:تربیت و آموزش اصلی ترین مولفه در جلوگیری از بروز چنین ناهنجاری رفتاری محسوب می‌شود.
وی افزود:ریشه اصلی و سنگ بنای تنبلی یا کوشایی در کودکی گذاشته می‌شود و در واقع در این مقطع سنی است که پایه و بنیاد اصلی شخصیتی و رفتاری در فرد ساخته و پرداخته می‌شود.
جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی عنوان کرد:خانواده و آموزش و پرورش دو نهاد اصلی در نظم پذیری و تقویت روحیه تلاشگری در جامعه محسوب می‌شوند و به واقع در هر کشوری این دو نهاد اجتماعی است که فرآیند مسئولیت پذیری را در فرد تقویت می‌کنند.
حق گو گفت:اگر کشوری مثل ژاپن در بالاترین سطح تلاشگری قرار دارد این موهبت را آموزش و پرورش و نهادهای تربیتی این کشور ایجاد کرده اند و در این جامعه از دوران کودکی،افراد مسئولیت پذیر تربیت می‌شوند.
وی افزود:تقسیم وظایف و واگذاری مسئولیت به مقتضیات سن کودکان و نوجوانان،اصلی ترین راهکار و شیوه برای ارتقای روحیه تلاشگری در فرد محسوب می‌شود و هر آنچه در این عرصه بیشتر فعالیت و برنامه ریزی شود، روند توسعه رشد و شکوفایی جامعه و کشور نیز با سرعت و شتاب هر چه بیشتری طی خواهد شد.
حق گو یادآور شد:دین و شریعت اسلامی‌نیز تاکید بسیاری بر کار،تلاش،کوشش و پشتکار دارد و در شرایطی که موازین و شعائر اسلامی‌و اعتقادی ما نسبت به این امر خطیر حساسیت و تاکید ویژه ای دارد،باید با آموزش‌‌‌های صحیح نظری و عملی، روحیه و رویکرد جهادی در فرد فرد جامعه متجلی شود که یقینا سعادت دنیا و آخرت در این امر نهفته است.

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا