اگر به چیزهای پیرامون خودمان با دید هنر بنگریم،  در جمال خداوند در می‌مانیم و واقعا باید بگوییم، سبحان الله! بام میبد: با یکی  از هنرمندانی که در زمینه‌‌‌های گوناگون هنری نظیر سفره آرایی، دسر، کارهای تزئینی روی لباس، گلیم بافی، آشپزی، خلاقیت کودکان و…. تبحر دارد و به امر تدریس این هنرها نیز در […]

اگر به چیزهای پیرامون خودمان با دید هنر بنگریم،  در جمال خداوند در می‌مانیم و واقعا باید بگوییم، سبحان الله!

بام میبد: با یکی  از هنرمندانی که در زمینه‌‌‌های گوناگون هنری نظیر سفره آرایی، دسر، کارهای تزئینی روی لباس، گلیم بافی، آشپزی، خلاقیت کودکان و…. تبحر دارد و به امر تدریس این هنرها نیز در سطح شهرستان میبد مشغول است  ، گفت و گویی انجام داده ایم:

لطفا خودتان را معرفی نمائید؟

مریم سادات امامی‌میبدی متولد  کرج  سال ۱۳۶۲  هستم، به مدت ۱۹ سال در شهر کرج زندگی کرده ام و نه سال هم در شهر اصفهان و مدت سه سال است که ساکن شهرستان میبد می‌باشم.

مشوق شما در پرداختن به کار هنری چه کسانی بودند و با چه انگیزه ای به کارهای هنری پرداخته اید؟

در خانواده ای بسیار هنرمند بزرگ شده ام، مادرم و اقوامم همه هنرمند بودند و خوشبختانه خانواده همسرم نیز خانواده هنرمندی هستند. در خانه پدری، پدر و مادر مشوق من در پرداختن به کار هنری بودند به خصوص پدرم که خیلی من را تشویق می‌کرد و در حال حاضر نیز همسرم بسیار مشوق و جمایت کننده من می‌باشد.

نیاز مالی من را وادار به کار هنری نکرده است بلکه عشق و علاقه ای است که با انجام این کارها،  احساس آرامشی پیدا می‌کنم که وصف ناپذیر است.

چند فرزند دارید؟

سه دختر دارم که به ترتیب ۹ ساله، ۸ ساله و هشت ماهه می‌باشند و فرزندانم نیز با توجه به نسبتی که بچه سال هستند، کار‌‌‌های هنری زیادی انجام می‌دهند.

در چه زمینه ای از کارهای هنری فعالیت دارید؟

هر هنری که شما فکر می‌کنید را از بچگی یاد گرفته ام، بیش از ده، دوازده تا مدرک فنی و حرفه ای دارم، یکسری از کارها هم از طریق اینترنت فرا گرفته ام یا به صورت خودآموز به طور مرتب انجام داده ام تا به تبحر رسیده ام.

به امر آموزش هنر هایی که که فرا گرفته ام نیز مشغولم، در حال حاضر برای هشتمین بار است که کلاس دسر و میوه آرایی درفرهنگسرا تشکیل می‌شود، همچنین کلاس آشپزی کودکان و بزرگسالان هم داریم، درضمن مربی خلاقیت هم هستم، کلاس سیزه آرایی هم برگزار نموده ام و در مجموع ۲۵ هنر را آموزش می‌دهم که قبلا شهر اصفهان که بودم، در پارکینگ منزل در مجموعه ای که تشکیل داده بودم به آموزش هنر می‌پرداختم و از زمانی که به میبد آمده ام، در مکانهایی مانند فرهنگسرا، اداره ارشاد، بعضی از مساجد مانند مسجد قاسم، دار القرآن فیروز آباد کارآموزش را ادامه داده ام.

در حال حاضر مربی دوره‌‌‌های مهد کودک برای مربیان مهد کودک هم هستم که در این کلاسها بازیهای هدفمند، خلاقیت و کاردستی آموزش داده می‌شود.

پیشنهاد کار در مهد کودک هم داشته ام اما با توجه به اینکه اولویت اصلی برای من، خانواده، همسر و بچه هایم هستند، قبول نکردم و ترجیح می‌دهم که روند برگزاری کلاسهایم را ادامه دهم.

چه انگیزه ای باعث شد که به هنر علاقمند شوید؟

توجه پدر و مادر و اطرافیانم به هنر و اهمیتی که برای آن قائل می‌شدند، موجب علاقمندی من به هنر شد، در مورد بچه‌‌‌های خودم نیز همین مورد صدق می‌کند، آنها از بسیاری از چیزهای کوچک که شاید به چشم بچه‌‌‌های دیگر نیاید و اهمیتی نداشته باشد، وسایل زیبایی درست می‌کنند، به عنوان مثال از نخ کاموا و کاغذ برای خودشان کیف درست کرده اند، همچنین نقاشی هایی با پوست پسته و رد انگشت انجام می‌دهند.

با توجه به اینکه از نظر اقتصادی در وضعیت مناسبی هم هستیم اما در زندگی یاد گرفته ایم و برای ما جا افتاده است که مهم خرید یک چیز نیست، مهم این است که با استفاده از چیزهای ناچیز، چیزی را کشف نموده و به دست آوریم.

در کلاس کار با مواد بازیافتی، بچه‌ها با چیزهای خیلی ناچیز مثل: در‌‌‌های نوشابه، میوه‌‌‌های کاج، موکتهای بازیافتی، شیشه‌‌‌های نوشابه، شیشه‌‌‌های مواد شوینده و ….. چیزهایی درست کرده اند که مادرانشان با دیدن آنچه بچه‌ها درست کرده بودند، تعجب کردند و ما از چیزهایی که آنها درست کردند نمایشگاهی هم در کتابخانه امام جعفر صادق برپا نمودیم.

تعریف شما از هنر چیست؟

به این که می‌گویند اگر به چیزهای پیرامون خودت با دید هنر بنگری در جمال خداوند در می‌مانی و واقعا باید بگویی سبحان الله،اعتقاد دارم.

تضاد رنگها و هارمونی آنها را در طبیعت می‌توانیم مشاهده کنیم و حتی می‌توانیم از طبیعت الهام بگیریم برای لباسهایی که می‌دوزیم، وقتی می‌بینیم هنگام غروب رنگهای زرد، قرمز و نارنجی در آسمان وجود دارد و کنار هم جلوه پیدا می‌کند همان را می‌توانیم در زندگی خود به کار ببریم.

هنرهایی که در آنها تبحری دارم و آموزش می‌دهم شامل: ارایشگری، خیاطی، اشپزی، گلدوزی نما برجسته، گل سازی (بلندر. چرمی‌. شیشه ای. پارچه ای )، ساخت مجسمه و مگنت خمیری، گل و پرنده چینی، طراحی روی شیشه، دکوپاژ، فرانز، نما سیلور. نما دریایی، مرصع کاری، نقاشی روی پارچه، نقاشی روی بوم، گلیم بافی، گریت و تزیینات پارچه، معرق چوب وشیشه، میوه ارایی ودسر، هویه کاری، چرم دوزی، دوخت کاور مبل وپرده (مقدماتی) و … می‌باشد.

چگونه با این همه تنوع فعالیت هنری بین خانه داری و رسیدگی به فرزندان و کار هنری که به آن می‌پردازید، تعادل برقرار می‌کنید؟

کار سختی که به نظر من خیلی هم به چشم نمی‌آید خانه داری است به این علت که تکراری  می‌باشد، اما یک زن خانه داز می‌تواند با برنامه ریزی هم به خانه و خانواده اش رسیدگی کند و هم به کار هنری اش بپردازد. در مورد خودم باید بگویم ساعت خواب من خیلی کم است، از خوابم می‌زنم اما نمی‌گذارم همسر و فرزندانم کمبودی را احساس کنند، بعد از رسیدگی به کار منزل و بچه‌ها وقتی که آنها خواب هستند، به کار خودم می‌پردازم. برای خود برنامه ریزی دارم همیشه ساعت شش صبح بیدارم و بعد از رفتن همسرم به سر کار و رسیدگی به فرزند کوچکم، همزمان به حفظ قرآن، کارهای هنری و سفارشاتی که برای کار چرم دوزی یا خیاطی گرفته ام و آشپزی و نظافت منزل می‌پردازم.

در خانه کاردستی هم درست می‌کنم و هر روز این برنامه را برای بچه‌ها داریم، هر دو هفته یک بار برای بچه‌ها نمایشگاه می‌زنم و نقاشی آنها را با بند رخت آویزان می‌کنم و در مجموع باید بگویم کاردستی در خانه ما زیاد است، علاوه بر این پرده‌ها و رومبلی خانه را خودم دوخته ام، نقاشی روی پارچه و تابلوهایی که به دیوار آویزان است، کار دست خودم می‌باشد، به نقاشی روی بوم هم علاقه دارم و چند تابلو کشیده ام و هنوز هم اگر کار هنری تازه ای ببینم، برای یادگیری آن اقدام می‌کنم مانند کار طراحی روی سفال که در حال یاد گرفتن هستم.

باید بگویم که با حفظ کردن روزمره قرآن در حال حاضر حافظ چهار جزء قرآن هستم، ترجمه قرآن را نیز دوست می‌دارم و با قلم قرآنی که دارم، گوش می‌دهم.

در پایان اگر خودتان صحبتی دارید،  بفرمائید

حاضرم یک سری از هنرهایی که آموزش می‌دهم تا آنجا که به زندگی خودم لطمه نخورد، به صورت عام المنفعه انجام دهم، اما در کنارش از کسانی هم که دست اندرکار هستند انتظار دارم در تهیه مواد اولیه و فروش حمایت نمایند یعنی اگر افرادی باشند که کار بازاریابی را انجام دهند، آموزش هایی مانند چرم دوزی که در جامعه ما بازخورد دارد را به صورت رایگان آموزش خواهم داد.

همین طور اگر شرایطی فراهم شود که به عنوان مثال افرادی مثل من که در هنر هایی مهارت دارند، در منزل کار کرده و درآمد زایی کنند و همزمان به زندگی و خانه داری هم برسند، خیلی بهتر است تا اینکه مسافتی را روزانه طی کنم و از وقتم نیز زده شود.

ما می‌توانیم با حمایتی که صورت می‌گیرد ابتدا به افراد یکسری آموزش‌‌‌های رایگان بدهیم و سپس مواد اولیه را در اختیار آنها قرار دهیم در قبال گرفتن سندی به عنوان ضمانت که این مواد اولیه از بین نرفته و خراب نشود.  سپس به آنها زمان بدهیم که مثلا طی دو هفته دو تا کیف بدوزند، پس از آماده شدن کیفها هم در قبال کارشون مزد دریافت کنند.

انشاالله با تشکر از شما که در این مصاحبه شرکت نمودید.

تصاویر دیگری از هنرآفرینی‌‌‌های خانم مریم سادات امامی‌میبدی