خانوادهکودکان و نوجوانان

شما هم می‌توانید تلویزیون را کنترل کنید

بسیاری از خانواده‌ها از علاقه زیاد بچه‌ها به تلویزیون‌دیدن گلایه دارند و بچه‌ها را تحت‌تأثیر برنامه‌های تلویزیون می‌دانند.

اگر شما هم خلاق باشید می‌توانید به علاقه بچه‌ها جهت بدهید و اثرگذاری تلویزیون را به سلیقه خودتان مدیریت کنید.

  • این دایه الکترونیکی

نخستین وسیله پرکننده اوقات فراغت بچه‌ها در همه جای دنیا تلویزیون است. شاید این بچه‌ها برای نخستین بار، وقتی پای تلویزیون نشسته‌اند که سر پدر و مادر شلوغ بوده و گفته‌اند: «برو تلویزیون تماشا کن»، برای همین است که یکی از لقب‌‌های جهانی تلویزیون، دایه الکترونیکی است که در نگهداری بچه‌های زیادی سهم دارد. برنامه‌های تلویزیونی اغلب یا به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم پیام‌های خود را به بزرگ‌ترها یا بچه‌ها منتقل می‌کند. بچه‌ها هم هرچه بزرگ‌تر و با هوش‌‌تر باشند تعداد پیام‌های بیشتری دریافت می‌کنند. اگر بچه‌ها از برنامه بزرگ‌ترها استفاده نکنند اغلب جذب برنامه‌هایی می‌شوند که واقعی‌ترند و شخصیت‌های توانا و خاص‌تری دارند و گرافیک جذابی هم در تولید آنها نقش داشته. با این حال مهم این است خانواده چه استفاده‌ای می‌تواند برای فرصت‌سازی‌ رشد بچه‌ها از تلویزیون بکند؟

  • نظم‌آموزی

اگر شما دغدغه منظم شدن بچه‌ها را دارید و بچه‌ها هم دغدغه تلویزیون دیدن، پس از وجه مشترک نظرتان یعنی تلویزیون برای هدف خودتان استفاده کنید تا فرزندتان منظم شود. مثلا تا می‌خواهد تلویزیون ببیند به او بگویید که با این دستمال به آرامی تلویزیون را تمیز کن تا برنامه آن را بهتر تماشا کنی. لیست برنامه‌های دلخواهش را هم باید به شما بدهد تا با هم بتوانید نظم برنامه‌ریزی درسی‌اش را حفظ کنید طوری که هم به موقع به درس‌هایش رسیدگی کند و هم فیلم مورد علاقه‌اش را تماشا کند. این کار باعث می‌شود درصد زیادی از بحث‌های هر روزه بین شما و فرزندتان کم شود و میزان تنش را در خانه کم می‌کند.

  • پرورش تفکر

وقتی فرزند شما فیلم می‌بیند کنار او بنشینید و با هم به فیلم دیدن دل بدهید تا وقتی برنامه محبوب او تمام شد، محبوبیت شما برای فرزندتان روزافزون شود. می‌توانید بعد از تمام شدن فیلم همیشه یک قرار فکری با هم داشته باشید. از او سوالاتی را بپرسید تا فکرش باز و تفکر منطقی‌اش رو زبه روز تقویت شود. برای مثال: چرا فلان اتفاق افتاد؟ بعدش چی می‌شه؟ تو اگه بودی چی کار می‌کردی‌؟ نظرت درباره اسم فیلم چیه؟ با کار کی موافق یا مخالف بودی؟ دلیل فلان اتفاق‌رو فهمیدی‌؟

  • یک ابزار تربیتی

روانشناسی اسم این روش را «مادربزرگ» می‌گذارد؛ اینکه شما به واسطه یک وسیله مورد علاقه بچه‌ها، انگیزه آنها را برای انجام کاری که به آن علاقه ندارند یا کمتر برای آن کار همت می‌گذارند تحریک کنید. فرض کنید تکلیف شب دخترتان انجام نشده اما اصرار دارد که می‌خواهد فیلم ببیند. اگر قاطع باشید می‌توانید تسلیم نشوید اما با مهربانی بگویید که «پس برنامه‌ریزی‌ات را طوری انجام بده که درست را تمام کنی تا بتوانی تلویزیون ببینی».

  • مدیر تربیت کنید

می‌شود بچه‌ها را به حال خودشان گذاشت تا کنترل دست آنها باشد، می‌شود دوتا تلویزیون در خانه داشت که بحث کمتر شود و البته می‌شود مدیرانه مسئله را حل کرد. یک مدیر همه گروهش را می‌شناسد پس این کار را روی دوش بچه‌ها بیندازید. اگر بدانند مادرشان باید برنامه آشپزی ببیند تا خوشحال شود و غذای خوب بپزد، پدر باید اخبار ببیند تا برنامه‌ریزی فروشگاه رفتن، سفر و… را انجام دهد، متوجه نفع و دلیل استفاده همه از تلویزیون می‌شوند.کمک کنید بچه‌ها با تنظیم زمان تماشای تلویزیون، مسئول حال بهتر اعضای خانواده شوند.

منبع:  همشهری دو – فاطمه محمد صالحی

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا