دانستنی هاعلم و تکنولوژی

خواب و بیداری در اختیار دانشمندان قرار گرفت

خواب

محققان در اقدامی‌بی سابقه موفق به دستکاری وضعیت هوشیاری بدن از طریق ایجاد تغییراتی در فعالیت مغزی شدند.

 محققان دانشگاه استنفورد دست به کار جالب توجهی زده و با تغییر در روند عمکلرد نورونهای بخش تالاموس مرکزی مغز موش آزمایشگاهی توانسته اند حیوان را از خواب بیدار کرده و یا بر اساس یک روند تحت کنترل به خواب بفرستند.

این دستاورد جدید که در زمینه مدارهای مغزی صورت گرفته می‌تواند به ارایه روشهای جدید و موثری برای درمان جراحات مغزی و سایر اختلالات عصبی منجر شود.

تالاموس به عنوان یکی از بخشهای اصلی مغز مسوول فرآیندها و استفاده از اطلاعات حسی بوده و سیگنالهای به دست آمده را به بخش پوسته هدایت می‌کند. این بخش همچنین وضعیتهای خواب و هوشیاری را تنظیم می‌کند. مطالعات قبلی نشان می‌داد که تحریک نورونهای تالاموسی می‌تواند بیماران را از وضعیتی که تحت عنوان «حداقل هوشیاری» نامیده می‌شود خارج کند.

محققان دانشگاه استنفورد در این بررسی از فناوری لیزری برای تحریک نورونهای تالاموسی حساس به نور استفاده کردند تا فرآیند خواب و بیداری در موشهای آزمایشگاهی را دستکاری کنند.

آنها دریافتند که با پرتوهای لیزری ۴۰ تا ۱۰۰ هرتز موشها از خواب برخاسته حال آنکه پرتوهای ضعیف ۱۰ هرتزی حیوانات را در وضعیتی شبیه خواب قرار می‌دهد.

محققان امیدوارند که بتوان از نتایج این یافته و تحقیقات مشابه آن به شیوه ای موثر دست یافت که بیماران را از حالت حداقل هوشیاری خارج کرده و به مرز هوشیاری قابل قبول برسانند.

منبع: خبر گزاری مهر

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا