خانواده

یلدای مان را به بهانه از دست ندهیم

شب گرمابخش خانواده ایرانی

ودن. در کنار هم بودن در سرمای سرد، ولو یک دقیقه بیشتر. برای آغاز زمستانی سخت. به قول مادرم «نه آجیل گران می‌خواهد، نه غذای آنچنانی، یک شب با هم بودن گرانبهاتر از همه گرانی هاست. بهانه‌ها را بی بهانه از دست ندهیم.»
شب یلدا

به هندوانه می‌کوبد به این امید که بتواند حدس بزند شیرین و قرمز هست یا نه؟
رنگ و طعم هندوانه‌ها امشب اهمیت زیادی برای خریداران دارد، انگار که مسابقه ای اعلام نشده برای شیرین ترین و سرخ ترین هندوانه این شب برپا شده باشد. مرد فروشنده به همه خریداران قول می‌دهد که هندوانه هایشان شیرین و قرمز است، خریداران هم انگار که بخواهند وعده اش را قبول کنند یکی یکی هندوانه‌ها را می‌گیرند و می‌روند تا از انارفروش هم قول بگیرند که انارهای شیرین و آبدار خریده اند.
لبوفروش خوشمزه ترین لبوها را دست مشتری هایش می‌دهد و آجیل فروش هم قول می‌دهد که کیفیت آجیل نسبت به قیمتش خیلی خیلی عالی است. هندوانه‌‌‌های کوچک و بزرگ از امروز صبح در انتظار دستانی اند تا آنها را به میهمانی شب یلدا ببرند. امشب یک لحظه طولانی تر است، اما دور هم نشینی‌ها و قصه گویی‌ها و خندیدن‌ها کوتاه ترش می‌کند، در عوض از فردا روشنایی روز طولانی تر می‌شود و نوید رسیدن بهار هر لحظه بهتر و بیشتر به گوش می‌رسد. شب یلدا بیش از آنکه با سیاهی اش طولانی بودنش را به رخ بکشد، از رسیدن روزهای روشن تر و نزدیک تر شدن بهار خبر می‌دهد.

کاهش زمان گفت و گو یا فقدان آن در خانواده موجب می‌شود تا فاصله عاطفی بین آنان افزایش یابد و فقر محبت جایگزین غنای محبت درخانواده‌ها گردد

تلفن زنگ می‌زند، کسی آنسوی خط با شادی می‌پرسد امشب میای خونه ما؟ تلفن زنی در مترو زنگ می‌خورد، همزمان در جایی دیگر روی زمین تلفن مردی زنگ می‌خورد و همزمان هزاران هزار تلفن دیگر به صدا درمی‌آیند و کسانی آن سوی خط همین سوال را می‌پرسند، زن جوانی دم به ساعت تلفن را از جیب پالتویش بیرون می‌کشد که مبادا تماسی را از دست داده باشد، منتظر است تا یکی زنگ بزند و دعوتش کند، انتظارش چندان طولانی نیست خاله ای زنگ می‌زند که به میهمانی دعوتش کند. قرار نیست کسی شب یلدایش را تنهایی سپری کند، تا شب نشده همه تلفن‌ها به صدا در می‌آیند و هرکس به میهمانی کوچکی دعوت می‌شود تا در کنار خانواده طولانی ترین شب سال را به روزی روشن گره بزند.

آرزوهای زیبا را آذین ببندیم

شب یلدا بهترین بهانه است تا خانواده‌‌‌های ایرانی دور هم جمع شوند و آرزوهای خوبشان را تا پاسی از شب گذشته آذین ببندند. یک شب در سال هر خانواده ای به قدر توانش هندوانه و انار و لبو و آجیل می‌خرد تا به استقبال روزهای بهتری برود که بهانه‌‌‌های دور هم جمع شدن، کم نیستند اما شب یلدا بهانه ای است که همه خانواده‌‌‌های ایرانی گرد هم جمع شوند و ساعتی غصه‌ها و دردهایشان را فراموش کنند و به رویای روزهای شیرین دل بسپارند.

با چله فاصله‌ها را کم کنیم

بنا به دلایل متعدد منطقی و غیر منطقی در این روزگار،شب یلدا شاید بهانه است برای دورهمی‌چرا که این روزها فرصت گفت و گویمان با اعضای خانواده مان کمتر شده است. همین مسئله مشکلات زیادی را برای ما بوجود آورده است که از جمله آن می‌توان به فقر محبت در خانواده‌ها اشاره کرد و احساس تنهایی و فاصله عاطفی و…
یکی از راههای افزایش صمیمیت در خانواده‌ها ایجاد فرصت هایی برای گفت و گو در فضای مناسب بین اعضاء خانواده است. محققی در یادداشت خود می‌گوید: در تحقیقی که چند سال قبل داشتم،میانگین زمان گفت و گو در میان خانواده‌‌‌های ایرانی ۱۵ دقیقه بود البته الان فکر می‌کنم این زمان کمتر هم شده باشد. چون این روز‌ها ماهواره، وایبر، تلگرام، اینترنت و… جای هم صحبتی حتی با اعضای خانواده‌ها را هم گرفته اند.

آخرین بار چه زمانی دورهم بودید

شب یلدا بهانه ای است که همه خانواده‌‌‌های ایرانی گرد هم جمع شوند و ساعتی غصه‌ها و دردهایشان را فراموش کنند و به رویای روزهای شیرین دل بسپارند

نمی‌دانم آخرین زمانی که با همه اعضاء خانواده با هم صحبت صمیمی‌داشتید چه زمانی بود؟ راجع به چه موضوعی بود؟ چقدر در رابطه با خودتان بود، چقدر در رابطه با دیگران؟ کجا با هم صحبت کردید؟ چقدر طول کشید؟ نتیجه چه شد؟… ولی این را می‌دانم که اگر فرصت‌‌‌های با هم بودن با صحبت‌‌‌های شیرین و دلنشین همراه باشد ما را تشنه محبت دیگران نخواهد کرد.

تغییر نگاه با یک دقیقه زندگی بهتر

شاید بخواهید بگویید که دلت خوش است؟ باور کنید که داشتن دل خوش به نوع نگاه ما به زندگی بر می‌گردد. هیچ کسی نیست که مشکلی نداشته باشد و همه امور زندگی اش همیشه بر وفق مرادش باشد. هر کسی مشکلات و گرفتاری‌‌‌های خاص خودش را دارد ولی نوع برخورد ما با مشکلات، تعیین کننده سبک زندگی ماست.
کاهش زمان گفت و گو یا فقدان آن در خانواده موجب می‌شود تا فاصله عاطفی بین آنان افزایش یابد و فقر محبت جایگزین غنای محبت درخانواده‌ها گردد. فقری که بعد‌ها با پول، بخشنامه و… نمی‌توان آن از بین برد و آثارش در جای جای زندگیمان باقی خواهد ماند. احساس تنهایی، بی توجهی، سوء تفاهم‌ها و…

خانه فقط خوابگاه نیست

بیاییم فرصت صحبت کردن با هم را از دست ندهیم. گفت و گوی خوب در زندگی و افزایش صمیمیت و صحبت بین اعضاء خانواده «معجزه» می‌کند؛ معجزه ای که هیچ گاه مزه و طعمش را فراموش نخواهیم کرد. معجزه ای که موجب می‌شود گرمای صفای خانواده ما را برای رسیدن به خانه و بودن با اعضاء خانواده ترغیب کند. دیگر خانه را خوابگاه ندانیم.
بیاییم به بهانه شب یلدا که بلندین شب سال است و یکی از فرصت‌‌‌های شب نشینی و گفت و گو است موثر ترین راه افزایش محبت بین خودمان، که همان گفت و گوی سازنده و با نشاط است را سر لوحه زندگیمان قرار دهیم. یلدا بر شما مبارک.

منابع:فراوری:ه. منفرد – بخش خانواده ایرانی تبیان 

همشهری،جام جم

نوشته‌‌‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می‌کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه‌‌‌های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا