مشاغلیادداشت ها و مقالات

سفید پوشان سبز قامت نمود صبر و فداکاری هستند

سفید پوشان سبز قامت نمود تلاش ، صبر و فداکاری هستند و همیشه با وجود مشکلاتی نظیر کمبود نیرو و تاخیر در پرداخت معوقه‌های چند ماهه بیدار و هوشیار بر بالین بیماران حاضر می‌شوند.

پرستاران مظهر عشق و مهربانی هستند و وجود خود را وقف آرامش و نجات جان بیماران کرده اند ، آنها بیماران را وادار می‌کنند تا به بهبودی امید داشته و برای  باز یافتن سلامتی دوباره تلاش کنند.

روز ولادت حضرت زینب (س) روز تجلیل از مقام و چایگاه پرستاران دغدغه‌مندی است که خود نیز دغدغه‌ها و مشکلاتی دارند.

روز پرستار که می شود شاخه‌هایی از گل نثار وجود پرستاران می‌گردد اما چه بسا آنها مسائل و مشکلاتی داشته‌باشند که همچنان حل نشده باقی مانده‌ و چه خوب است مسوولان در رفع مسائل مرتبط به حوزه پرستاری و پرستاران که زندگی خانوادگی و شغلی خود را در هم  گره زده و در سایه همکاری و همراهی فرزندان و همسران خود می‌توانند از عهده وظایف خود برآیند ، بکوشند.

همه بخش‌های بیمارستان سختی کار به خصوصی دارند

شهین زارعی پرستار بخش آی سی یو که سابقه کار در بخش‌های اورژانس ، داخلی و جراحی هم دارد می گوید : همه بخش‌ها سختی کار به خصوصی دارند اما پرستاران  با تعریفی که از پرستاری به عنوان عشق دارند با به جان خریدن سختی‌ها به ایفای وظایف خود می‌پردازند.

وی که به مدت ۱۳ سال است در کسوت شغل پرستاری ایفای وظیفه می‌کند ، افزود: نجات جان بیماران به خصوص در بخش مراقبت‌های ویژه بی نهایت خوشحالی آنها را موجب می‌شود چون توانسته اند بیماری که با مرگ دست و پا می‌زند را به زندگی بازگردانند.

زارعی یادآور شد : انتظار ما از مردم این است که به کار پرستاران اعتماد داشته و آنها را درک کنند.

وی همچنین از مسوولان خواست در پرداخت معوقه‌های پرداختی پرستاران که حدود ۱۱ ماه است پرداخت نشده تلاش کنند.

انتظارات و توقعات بیماران از پرستاران به نوع بیماری آنها بستگی دارد

اعظم دهقانی فیروزآبادی نیز به مدت ۱۳ سال است که با علاقه‌ای که به شغل پرستاری داشته در این کسوت مشغول خدمت رسانی به بیماران در بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد  می‌باشد.

وی که مسئول بخش جراحی است  گفت: تا به حال در بخش‌های داخلی ، آی سی یو ، قلب و جراحی مشغول بوده‌ام و به نظرم هر کدام از بخش‌ها سختی کار خود را دارند ، پرستاران در بخش داخلی عمدتا با بیماران سالمند و بدحال سر و کار دارند ، همچنین در بخش جراحی بیماران جوان و دست و پا شکسته و همراهان بیقرار بیماران مواجه هستند ، بخش قلب هم به همین گونه است  و آی سی یو که از نامش مشخص است خانواده ها برای زنده ماندن بیماران خود استرس داشته و بیقراری می‌کنند و هرکدام انتظارات و توقعاتی از پرستاران دارند که به نوع بیماری آنها بستگی دارد.

دهقانی اظهار داشت : تا به حال سعی کرده‌ام بین شغل خود و زندگی تعادل برقرار کنم و به موجب درکی که خانواده‌های ما پرستاران از کارمان دارند می توانیم وظایف خود را آن طور که باید انجام دهیم.

وی به معوقه‌های عقب مانده پرستاران و همچنین سطح بالای انتظارات همراهان بیماران اشاره کرد و گفت : مردم شاید خبر از مشکلات و مسائل حوزه پرستاری نظیر کمبود نیرو به دلیل مسائل مالی و..که مسوولان بیمارستان در تلاش برای رفع آنها هستند ، نداشته باشند ، خواسته من از مردم این است که پرستاران را که سعی در انجام وظایف خودعلی رغم مشکلات موجود دارند ، درک کنند.

پرستار فردی دلسوز بیمار است

مرضیه زارعی هم  به مدت ۱۰ سال است در بخش دیالیز بیمارستان امام جعفرصادق (ع) میبد مشغول به فعالیت است.

او که به مدت یکسال است مسئولیت بخش دیالیز را عهده‌داراست پرستار را فردی دلسوز بیماران می‌داند که به خاطر بیماران حتی از خانواده خود هم می‌گذرد.

وی یادآور شد : پایه اصلی انجام وظایف پرستاری همراهی خانواده‌های پرستاران است.

زارعی افزود: پرستاران بعضی برخوردهای ناشی از ناراحتی و بیماری که از جانب برخی بیماران  می‌بینند در دل نگه می‌دارند و همچنان به انجام وظایف خود ادامه می‌دهند.

وی نیزاز عدم پرداخت معوقه‌های پرستاری گلایه‌مند بود و پرداخت آن را باعث دلگرمی پرستاران عنوان کرد ، همچنان که شاخه ای از گل که به پرستاران اهدا می‌شود گرما بخش وجود آنها است.

مساعدت های خیرین در بخش دیالیز بیمارستان امام جعفرصادق (ع) میبد

این مسئول به مساعدت‌های خیرین در تهیه دستگاه‌های دیالیز برای بیمارستان اشاره کرد و افزود : در چند ماهه گذشته چند دستگاه دیالیز به دستگاه‌های بخش دیالیزاضافه شده‌است.

به گفته کارشناس دفتر پرستاری بیمارستان امام جعفر صادق میبد (ع) میبد که به مدت ۶ سال سابقه خدمت دارد ، پرستاری حرفه‌ای است که سختی‌های خاص خودش را دارد اما به نتیجه نشستن زحمت پرستاران و دعای بیماران و همراهانشان ایجاد کننده روحیه ای است که در کارهای دیگر پیدا نمی‌شود.

بنت الهدی اکبرزاده در ادامه خانواده‌های پرستاران که باید بوسه بر دستانشان زد را همراه و همکار آنها شمرد.

بیمه‌ها بدهی خود را به بیمارستان پرداخت کنند

رئیس بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد در ارتباط با مشکلات و مسائل حوزه پرستاری در گفت وگو با ایرنا گفت: تاخیر در پرداخت بدهی بیمه‌ها به بیمارستان موجب عدم پرداخت معوقه‌های پرستاری است.

محمد هادی فرحزادی ادامه داد: با توجه به سیاست وزارت بهداشت و درمان خرید تجهیزات ، کمک به بیماران و … نسبت به پرداخت  حق و حقوق پرستاران اولویت دارد اما آنها و دیگر پرسنل همچنان درانجام وظایف خود بدون آنکه خللی در کیفیت انجام وظیفه آنها ایجاد شود کوشا هستند  و باید قدردان آنها بود.

رعایت استانداردها  به دلیل وجود مشکلات مالی ممکن نیست

وی کمبود نیرو در بیمارستان را نیز مرتبط به مشکلات مالی ذکر کرد و گفت : استاندارد وجود پرستاران به ازای تعداد بیمار در هر بخشی متفاوت است اما متاسفانه درحال حاضررعایت استانداردها  به دلیل وجود مشکلات مالی ممکن نیست  و پرستاران مجبورند با توجه به برنامه ریزی انجام شده برای رسیدگی به بیماران بر طبق استانداردها  درشیفت‎های بیشتری انجام وظیفه کنند.

این مسئول گفت: اگر بیمارستان طلب خود را از بیمه‌ها بگیرد معوقه‌های پرسنل صفر خواهد شد.

رئیس بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد در ادامه تصریح کرد: پرستاری و پزشکی شغل با برکت ، فرصت و یک نعمت بزرگ است که باید شکر گزار آن بود. 

وی از پرستاران بیمارستان تشکر ویژه کرد که علی رغم عدم پرداخت چندین ماهه حق و حقوشان همچنان پرتوان به انجام وظایف خود می‌پردازند.

وی بیمارستان میبد را از جمله بیمارستان‌هایی شمرد که با همت خیرین شهرستان از تجهیزات و امکانات خوبی برخوردار است.

۲۲۰ پرستار ، ماما و کمک پرستار در بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد مشغول به خدمت رسانی به بیماران هستند.

البته باید گفت پرستاری فقط انجام وظیفه در بیمارستان نیست مادران و همسرانی هم هستند که سالهاست پرستاری از فررندان و همسران خود را بر عهده داشته و با عشق و محبت خود را نثار آنها می کنند و در این میان پرستاری های ایثارگونه همسران جانبازان جنگ تحمیلی ستودنی است.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا