اخباراخبار علمیعلم و زندگیمشاهیر علمی

دکتر محمدعلی امامی میبدی به دیار باقی شتافت

دکتر “محمدعلی امامی میبدی” آناتومیست و استادیار کالبد‌شناسی انسانی روز گذشته در سن ۷۰ سالگي به ديار باقي شتافت.

43376t

ایسنا :  دکتر “محمدعلی امامی بشنیغانی” فرزند عباس در بهار سال ۱۳۲۵ خورشیدی در روستای بشنیغان میبد به دنيا آمد و دوران کودکی خود را در خانواده‌ای کشاورز و زیلوباف در اين شهرستان سپری کرد.

وی دوران دبستان و سال‌های اول دبیرستان را در تنها دبستان و دبیرستان منطقه گذرانید و در ۱۳۴۵ هجري شمسي از دبیرستان نقش جهان پایتخت، دیپلم طبیعی را گرفت و همان سال در رشته‌ی علوم آزمایشگاهی در دانشگاه جندی شاپور اهواز پذیرفته شد و در ۱۳۵۰ هجري شمسي به دریافت درجه‌ی کارشناسی نایل شد.

سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۲ را با درجه ستوان دومی، در لباس سربازی و در شهرهای تهران، تبریز و مشهد سپری کرد و در ۱۳۵۲ به عنوان دبیر(کارشناس) آزمایشگاه در دانشگاه فردوسی مشهد مشغول بکار شد.

وی در ۱۳۵۲ در آزمون کارشناسی ارشد کالبد شناسی دانشگاه مشهد شرکت کرد و پذیرفته شد و دوره‌ی مذکور را طی ۲٫۵ سال با درجه ممتازي به پایان رساند و در ۱۳۵۵ آزمون ورود به خدمت علمی دانشکده‌ی پزشکی مشهد را با موفقیت گذراند و به عنوان اولین مربی غیر پزشکی به جمع اعضای هیئت علمی آن دانشکده پیوست.

او در ۱۳۶۵ برای گذراندن دوره‌ی دکترای علوم تشریحی به دانشگاه علوم پزشکی تهران رفت و در ۱۳۶۸ رساله‌ی دکترای خود را با نام “آخرین نقطه حیات” در خصوص عظیم ترین خلقت خداوند، یعنی دستگاه هدایتی قلب انسان با درجه‌ی ممتاز به پایان برد و تا اين اواخر در دانشگاه علوم پزشکی کرمان به تدریس اشتغال داشت.

وی از دانشجویان نخستین دوره‌ی کارشناسی علوم آزمایشگاهی اولین دوره‌ی کارشناسی ارشد کالبد شناسی و نخستین دانشجوی دکتری علوم تشریحی در کشور بود.

او علاوه بر تدریس علم پزشکی و تشریحی و کالبد شناسی انسانی، دارای آثار و تألیفاتی در زمینه‌ی علوم پزشکی است که برخي از آنها شامل روش‌های علمی آزمایشات بالینی، سلول‌های هوایی استخوان گیجگاهی، آناتومی و فیزیولوژی برای پیراپزشکان، کالبد شناسی سر و گردن، کالبد شناسی اعصاب، کالبد شناسی و کالبد شکافی دستگاه عصبی مرکزی، كالبد شناسی دستگاه هدایتی قلب انسان(آخرین نقطه حیات)، تشریح موضعی و مصور سر و گردن، کالبد شناسی توصیفی انسان، تشریح موضعی و مصور تنه، تشریح موضعی و مصور اندام‌ها و مفاصل؛ از آن جمله هستند.

از ديگر آثار اين استاد علم و اخلاق مي‌توان به ویرایش مجموعه مقالات اولین کنگره‌ی آناتومی ایران، پانزده گفتار در شناخت جهان اصغر، تشریح موضعی و مصور مغز و نخاع، تشریح عمومی برای پیراپزشکان، فهرست کتب چاپی طب و تشریح، جلوه‌های جنین شناسی در قرآن مجید و گزیده تاریخ و اخلاق پزشکی را نيز نام برد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا