اجتماعیاخبار روزتصاویر

برگزیدگان میبدی جشنواره بین المللی قصه گویی تجلیل شدند

حاج محمد کارگر شورکی و هانیه اعتمادیان قصه گویان میبدی برگزیده در بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی در نشست شورای آموزش و پرورش این شهرستان مورد تقدیر قرار گرفتند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد در این نشست با اشاره به اینکه حاج محمد کارگر شورکی و هانیه اعتمادیان  به ترتیب با قصه‌های “چلچراغ”  و “دزدی که خر شد”  حائز مقام سوم شده گفت : امسال استان یزد به عنوان پایلوت قصه‌گویی کشور توانست با ۲۴ شرکت کننده در جشنواره کشوری و بین‌المللی حضور پیدا کند.

سیدحسین پیغمبری افزود: ۴ نفر از ۲۴ شرکت کننده حائز رتبه برتر شدند که ۲ نفر از آنها میبدی هستند.

وی با اشاره به اینکه قصه‌گویی فرم جدیدی از انتقال مفاهیم است ، اظهار داشت : استان یزد قطب قصه‌گویی کشوراست و با توجه به این موضوع سال گذشته جشنواره قصه‌گویی چله انقلاب درتفت برگزار شد و امسال نیز در میبد برگزار می‌شود.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یزد هدف از برگزاری این جشنواره را پیدا کردن ، آماده سازی و سر و سامان‌دهی به قصه های بومی در زمینه های فرهنگ عامیانه ، زندگی شخصیتها ، ضرب المثل ها و…برشمرد.

وی به ۱۸ مرکز ثابت ، چهارمرکز سیار ، یک مرکز پستی ، یک مرکز مکاتبه ای و بیش از ۲ هزار قصه‌گو در سطح استان یزد اشاره کرد.

مرکز خیرالنساء میبد مرکز تربیت مربی در استان و کشور می شود

د رادامه نشست نیز مدیر کل محترم آموزش فنی وحرفه ای استان یزد نیز از تغییر کاربری اجرایی و عملیاتی  مرکز خیرالنساء میبد در تجهیزات برای تبدیل شدن به تنها مرکز تربیت مربی در استان و کشور خبر داد.

امیر سعید مصباح افزود: با توجه به دغدغه همه برای داشتن آینده‌ای بهتر باید به جای دانشگاه محوری ، مهارت افزایی را مورد توجه قرار داد.

وی ادامه داد : مهم پرهیز از آموزش‌های بی هدف و کم هدف  در حوزه‌های مهارتی و تغییر ساختار آموزش‌ها درحوزه فنی و حرفه ای می‌باشد که با عمل به آن می‌توان میبد را قطب مهارتی کشور کرد.

مصباح یادآور شد : آموزش‌ها به جای ارائه خدمت باید تولید محور و متصل به منزل و بدون نیاز به سرمایه و وام باشد.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌تواند پرچمدار نخبه پروری باشد

امام جمعه میبد نیز با اشاره به لزوم افزایش مهارت‌افزایی و توجه به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای تصریح کرد: یادگیری آموزش‌های مهارتی برای گذران زندگی لازم و مبنای اداره آن است که با توجه کمبودی که از این نظر در جامعه احساس می‌شود باید توسعه این آموزش‌ها با همکاری آموزش و پرورش و فنی و حرفه ای مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله علیرضا اعرافی رشد جامع و متوازن دانش آموز و  توجه به حوزه هنر ، ادبیات ،  مسائل فرهنگی ، دینی و نرم افزاری فراتر از آموزش های کلاسیک را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به موفقیت قصه گویان میبدی در جشنواره بین المللی قصه گویی افزود:کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌تواند پرچمدار نخبه پروری در این قلمروهای مرتبط با آموزش و پرورش باشد و مورد تقویت قرار گیرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی همچنین اهمیت دادن به مشاوره در مدارس را مورد تاکید قرار داد و گفت : وضع زیرساختی شهرستان  در ارائه مشاوره درقلمروهای راهنمایی و هدایت تحصیلی و همچنین شخصیتی سرانه مطلوبی ندارد.

وی اظهار امیدواری کرد که طرح ارائه شده در نشست بر اساس مصوبه‌ای که تصویب شد بتواند وضعیت حوزه مشاوره را به سرانه‌ای مطلوب برساند.

رئیس آموزش و پرورش هم با اشاره به اهمیت مشاوره گفت : بر اساس هر ۱۵ دانش آموز یک ساعت مشاوره در مدارس میبد ارائه می‌شود که این موضوع به معنی واقعی بیانگر کمبود مشاور در مدارس می‌باشد.

راهکار پیشگیری از طلاق افزایش مهارت زندگی است

محسن موحدی فرد با یادآوری معضل طلاق حتی در سطح آموزش و پرورش که البته امسال آمار فرزندان طلاق کاهش داشته‌است افزود: راهکار افزایش مهارت زندگی پرداختن به آموزش‌های فنی حرفه‌ای است که می تواند در تامین شغل و درآمدزایی را برای دانش آموزان بعد از اتمام دوران تحصیل تاثیرگذار باشد.

همچنین دکترحسن زارع مشاوره خانواده نیز با ارائه طرحی درارتباط با دانش آموزان ازدواج کرده گفت: با نظرسنجی انجام شده نداشتن مهارت زندگی و به دنبال آن افت صمیمیت بین زوجین زندگی را به سوی طلاق سوق می‌دهد.

وی افزود: این طرح ارائه یک سری آموزش‌هایی را به دانش آموزان دنبال می‌کند ومی تواند اجرای آن در سطح شهرستان مورد توجه قرارگیرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن