اجتماعیاخبار روز

میبد ۱۳٫۴ کاهش ولادت دارد

رئیس ثبت احوال میبد با اشاره به ثبت یک هزار و 367 واقعه ولادت در 9 ماهه اول امسال در این شهرستان گفت: از این آمار684 نفر مرد و 683 مورد زن می باشند و نسبت به مدت مشابه در سال 97 ، 13 و چهاردهم درصد کاهش داشته است.

حسن زارعی در گفت و گو با ایرنا افزود: در سال ۹۷ ، ۲ هزار و ۶۰ واقعه ولادت در میبد روی داده که از این آمار یک هزار و ۸۰ واقعه مرد و ۹۸۰ واقعه زن می‌باشند و این آمار نشان‌دهنده کاهش ۹ درصدی ولادت نسبت به سال ۹۶ است.

وی تعداد وفات ثبت شده در سال ۹۷ را نیز  435 واقعه عنوان کرد و ادامه داد:  این آمارکه  233 نفر آن  مرد و ۲۰۲ مورد نیز زن می باشد نسبت به سال ۹۶ ، ۱۰ درصد افزایش داشته‌است.

زارعی اضافه کرد: در ۹ ماهه اول امسال هم  353 واقعه فوت ثبت شده که از این تعداد آمار ۲۰۷ مورد مورد و ۱۴۶ مورد نیز زن می‌باشند و این آمار نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۵ و هفت دهم درصد افزایش داشته‌است.

وی گفت : در سال ۹۷ ، ۵۱۸ واقعه ازدواج ثبت شده که درمقایسه با سال ۹۶ ، ۱۱ و نیم درصد کاهش داشته است ، همچنین ۳۴۵ واقعه ازدواج در ۹ ماهه امسال روی داده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۱ و هشت دهم درصد کاهش دارد.

در ۹ ماهه اول سال ۹۸ یک ۱۰۰ طلاق در میبد ثبت شده است

این مسئول در مورد آمار طلاق گفت: در سال ۹۷ ، ۹۷ واقعه طلاق داشته ایم  که از این تعداد ۲۵ واقعه هر ۲ طرف بومی ، ۱۰ واقعه هر ۲ زوج غیر بومی ،  27 واقعه یک طرف بومی و یک طرف غیر بومی و از کل آمار نیز۳۵  واقعه غیر ساکن بوده اند.

وی با اشاره به افزایش آمار طلاق سال ۹۷ به ۹۶ اظهار داشت : در ۹ ماهه اول امسال نیز یک ۱۰۰ طلاق ثبت شده که از این تعداد ۲۷ مورد هر ۲ طرف بومی ، ۲۲ واقعه هر ۲ طرف غیر بومی ، ۲۲ واقعه یک طرف بومی و یک غیر بومی و ۲۹ واقعه نیز غیر ساکن بوده‌اند که این آمار نیز نشان دهنده سیر افزایشی طلاق می‌باشد.

 رئیس ثبت احوال میبد میانگین سن طلاق در مردان را ۳۴ و نیم و در زنان ۲۹ و نیم و میانگین سن ازدواج را نیز در مردان ۲۷ و ۲ دهم و در زنان ۲۱ و هشت دهم عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه رسیدهای کارت ملی به منزله کارت ملی است گفت: از سال ۹۲ تا به ۵۷ هزار و ۳۴۳ فقره کارت ملی هوشمند صادر شده‌است که ۸۵ درصد پیشرفت این فعالیت  را نشان می‌دهد.

۴۴ هزار و ۹۱۵ جلد شناسنامه مکانیزه صادر شده است

زارعی به صدور ۴۴ هزار و ۹۱۵ جلد شناسنامه مکانیزه اشاره کرد و از مردم خواست با اینکه داشتن شناسنامه مکانیزه اجباری نیست اما در این ارتباط همکاری داشته‌باشند.

وی جمعیت میبد تا پایان آذر سال جاری ۱۰۵ هزار و ۲۱۳ نفر برشمرد که از تعداد ۵۳ هزار و ۸۱۴ نفر مرد و ۵۱ هزار و ۳۹۹ نفر زن هستند .

این مسئول با اشاره به رویه میبدی ها در نامگذاری فرزندانشان به نام‌های مذهبی اظهار داشت : نام‌های امیر علی ، امیر عباس ، امیر حسین ، ابوالفضل ، محمد و علیرضا در گروه پسران و نام های فاطمه ، زهرا ، زینب ، ریحانه ، حلما و رقیه در گروه دختران به ترتیب بیشترین نامگذاری را به خود اختصاص داده‌اند.

ثبت احوال یکی از اعضای هیئت اجرایی انتخابات است

وی اداره ثبت احوال را نیز یکی از اعضای اجرایی هیئت انتخابات ذکر کرد و دادن جواب استعلام به دستگاه‌های اجرایی ، تغییر نام ، صدور گواهی فوت ، صدور شناسنامه فرزندخواندگی با حکم دادگاه و… را از از دیگر وظایف این اداره برشمرد.

زارعی به ۲ دفتر پیشخوان به شماره ۱۰۳۷ در خیابان کاشان (ده‌آباد) و ۱۰۴۱ در محدوده پارک فلسطین و یک دفتر پیشخوان سیار برای افراد معلول و جانباز  و افراد مسن که توانایی حرکت ندارند و نیز روستاهای دورافتاده اشاره کرد که بخشی از وظایف ثبت احوال مانند تعویض شناسنامه ، درخواست کارت هوشمند  ، درخواست حل اختلاف و… را انجام می‌دهند.

رئیس ثبت احوال میبد از مردم خواست در نامگذاری فرزندان خود دقت کنند چون تغییر نام افراد زیر ۱۵ سال مقدور نیست.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد. 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن