اجتماعیاخبار روز

میبد بعد از مرکز استان بیشترین آمار افراد معلول را دارد

رئیس اداره بهزیستی میبد گفت: میبد با 2 هزار و 46 پرونده موجود آمار ثبت شده در سامانه «ارمغان» بیشترین افراد دارای معلولیت را بعد از مرکز استان دارد.

سید محسن فلاح در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه آمار کل معلولان استان در این سامانه 30 هزار و 382 نفر می باشد ، افزود: سامانه ارمغان سامانه‌ای است که برای معلولان راه اندازی شده وهمه  ادارات بهزیستی موظف به ثبت آمار معلولان و خدمات ارائه شده به آنها در این سامانه هستند.

وی ادامه داد :  2 هزار و 996 نفر تعداد کل آمار معلولان ثبت شده میبد در سامانه «ارمغان» از سال های قبل تا به حال است که از این تعئاد ، 592 نفر فوت شده و 358 مورد نیز به علت عدم تایید معلولیت از سامانه ترخیص شده‌اند.

رئیس اداره بهزیستی میبد گفت: در حال حاضر دراین سامانه 2 هزار و 46 پرونده موجود است که 72 درصد آن معلولین از سن 18 تا 65 سال ، 16 درصد بالای 65 سال ،  5 درصد 6 تا 12 سال ، 4 درصد از سن 12 تا 18 و 3 درصد کمتر از 18 سال هستند نشان دهنده کاهش معلولیت در سال‌های اخیرنسبت قبل است .

 وی معلولیت های جسمی و حرکتی ، شنوایی و گفتاری ، ذهنی ، بینایی و روانی مزمن را به ترتیب 48 ، 23 ، 13 ، 8 و 7 درصد برشمرد که از این تعداد 68 درصد مرد و 42 درصد مرد و هستند .

فلاح با بر شمردن حوادث رانندگی و محیط کار به عنوان دلایل بالا بودن آمار بالای معلولان مرد اشاره کرد:  5 درصد از پرونده ها اتباع افغانی هستند که از نظر قانونی مستمری نمی‌گیرند اما خدمات توانبخشی دریافت و معرفی نامه نیز جهت معرفی به ارگان‌هایی که خواسته باشند  دریافت می کنند.

وی یک هزار و 375 پرونده را هم مستمری بگیر عنوان کرد که درمجموع ماهیانه 187 میلیون تومان از اعتبارات ملی متمرکز به آنها پرداخت می‌شود.

سیاست اداره بهزیستی واگذاری پرونده ها به بخش غیر دولتی است

رئیس اداره بهزیستی با اشاره به واگذاری پرونده ها به بخش غیر دولتی به عنوان سیاست اداره بهزیستی اظهار داشت: 835 پرونده از مجموع پرونده‌ها به مراکز غیر دولتی واگذار شده و بقیه پرونده‌ها توسط سه مددجو ذر اداره بهزیستی  رصد می‌شوند .

وی عدم واگذاری این پرونده ها به بخش غیر دولتی ، کمبود اعتبار ذکر کرد.

وی با اشاره به اینکه معلولیت به عنوان یک نقص در فرد شامل انواع جسمی حرکتی ، ذهنی ، نابینایی ، ناشنوایی و روانی مزمن از خفیف تا خیلی شدید می‌باشد، مراکز توانبخشی تحت نظارت را 11 مرکزشبانه‌روزی  روزانه و ویزیت در منزل به نام‌های مرکز شبانه‌روزی خیریه‌ای محبت شامل چهار مرکز یا بخش به نام های مرکز روانی  شبنم ، مرکز ذهنی شقایق ، روزانه روانی مزمن و بخش ویزیت در منزل ، همچنین مراکز جسمی حرکتی  طنین ، مرکز روزانه توانبخشی سالمندان ، مرکز اتیسم ، مرکز ذهنی زیر 14 سال سارینا ، مرکز ذهنی پسران بالای 14 سال ، مرکز جامعه معلولین و ویزیت در منزل سالمندان برشمرد.  

این مسئول در ادامه برنامه‌های پیش بینی شده برای «هفته معلولین » ا« 9 تا 15 آذر» را برشمرد.

وی با درخواست از خیرین برای ورود به حوزه بهزیستی و کمک به مراکز نگهداری معلولان  گـفت: به معلولان به چشم ترحم نباید نگریست ، باید به آنها روحیه داد و اوقات شاد را با معلولان گذراند.

فلاح از مشکلات معلولین در میبد را مناسب‌سازی ، سعد معبر ، درمان و..  عنوان کرد و رویکرد و هم و غم بهزیستی را ارائه خدمات استاندارد به معلولین و رفع نیاز های آنها و پیشگیری باز معلولیت باا اجرای طرح‌های غربالگری طرح‌های  شنوایی ، بینایی و تنبلی چشم ، کنترل اضطراب و مشاوره می باشد.

حرکت به سمت شهر بدون مانع لاک‌پشتی بوده است

این مقام مسئول با اشاره به سه محور معلولیت‌زا مانند ژنتیکی، مادرزادی و معلولیت ناشی از حوادث گفت: متأسفانه علی‌رغم اینکه در سال ۸۹ به‌عنوان شهر بدون مانع اعلام آمادگی کردیم اما باید بگویم که بعد از حدود ۱۰ سال به نتیجه نرسیدیم و حرکت در این زمینه لاک‌پشتی و درجاهایی نیز عقب‌گرد بوده است.

وی بیان داشت: بااینکه آیت‌الله اعرافی امام‌جمعه محترم میبد در این خصوص ورود بسیار جدی و خوبی داشتند، اما این موضوع متأسفانه از جانب دیگر مسئولین جدی گرفته نشد و مخصوصاً از جانب شهرداری و شورای شهر در معضلاتی مانند رفع سد معبر و اصلاح پیاده‌روها حرکت جدی انجام نگرفت.

فلاح با اشاره به مناسب‌سازی تنها ۴۰ درصدی در سطح شهرستان، گفت: پارک‌ها، بانک‌ها، پیاده‌روها و دیگر اماکن برای معلولین مناسب‌سازی نشده‌اند و باید گله کنم از بهداشت و درمان شهرستان که حتی داروخانه‌های میبد نیز اکثراً فاقد رمپ ورودی هستند و حتی در مکانی مثل درمانگاه ابن‌سینا نیز مدت‌هاست که آسانسور غیرفعال است.

وی با اشاره به کوتاهی اداره صمت شهرستان در مورد تجدیدنظر در صدور پروانه کسب واحدهای ایجادکننده ترافیک مانند تعمیرگاه‌ها، میوه‌فروشی‌های بزرگ و … در خیابان امام خمینی، تصریح کرد: بارها به معاونت غذا و داروی استان یزد نیز درخواست دادیم که در مورد مجوز داروخانه‌هایی که مناسب‌سازی نشده‌اند، دقت داشته باشند که این موضوع در بخشنامه مناسب‌سازی قانون شده، ولی متأسفانه رسیدگی صورت نگرفته است.

سید محسن فلاح گفت: هفته جهانی معلولین زمان مناسبی است تا در این موضوع توجه بیشتری صورت بگیرد و امیدواریم شورای شهر میبد نیز مانند شورای شهر یزد یکی از اعضای خود را مأمور به رسیدگی این موضوع در سطح شهر کند.

ایرنا

میبد ما

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن