اجتماعیاخبار روزتصاویر

قانون‌اساسی هویت نظام جمهوری اسلامی ایران است

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه گفت: قانون اساسی یکی از شاهکارهای انقلاب اسلامی ، ستون فقرات کشور و بخشی از هویت نظام جمهوری اسلامی ایران است که باید برای تحلیل مبانی آن را با شناخت.

حجت‌الله علم‌الهدی در همایش قانون‌اساسی که در دانشگاه میبد برگزار شد ، با اشاره به اینکه 40 سال از تصویب قانون می‌گذرد افزود: یکی از مهمترین دست‌آوردهای حقوقی انقلاب اسلامی تصویب این قانون است که کمتر به آن پرداخته شده‌است.

وی دلیل موضوع را عدم تبیین این قانون توسط اساتید و اعضای حقوقی کشورکه گاهی نیز نگاه منتقدانه به قانون اساسی داشته و آن را باور ندارند ،شمرد.

 وی تصریح کرد: هنر آن است که دست آوردهای بشری با بومی سازی برمبانی و اصول ایرانی اسلامی بنا نهاد و نظام حقوقی کشور را ترسیم کرد.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه با اشاره به بازنگری و اصلاح قانون اساسی در سال 68 ، اظهارداشت : قانون اساسی رساله‌ای است که برای اداره حکومت تدوین شده و در آن جمهوریت و مردمی‌بودن نظام کاملا مشهود است و چنان که مسئولان نظام و رهبری با رای مردم و نمایندگان انتخاب‌شده از سوی اداره امور کشور را بر عهده دارند.

وی ساختار جمهوری اسلامی را بنا شده بر اساس رای مردم عنوان کرد و گفت: شیوه تصویب قانون اساسی یکی از بی نظیرترین شیوه تصویب قانون اساسی از منظردموکراسی است.

یک فصل از قانون اساسی مشتمل بر حقوق مردم است

علم الهدی در ادامه با توصیه به خواندن  قانون اساسی در کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی ، خاطرنشان کرد: یک فصل قانون اساسی از مشتمل برحقوق مردم است ، همچنین مظاهر اسلامی بودن نظام  در این قانون مندرج است.

این مسئول یادآور شد : در حالی که چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد قانون اساسی با پیش بینی وجود نهادها و نظام مند کردن کشور نجات‌دهنده کشور از آشوب ها من جمله اتفاقی که به دنبال گران شدن بنزین افتاد.

وی تصریح کرد: هر زمان نیاز باشد این قانون می‌تواند چنانچه در بطن آن پیش‌بینی شده مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد ، اما این اصلاح امتیاز برای قانون اساسی نیست چون در سلسله مراتب هنجارهای حقوقی که به صورت هرم ترسیم می کنند سعی می شود موارد نیازمند به تغییر در کف هرم دیده‌شود و هر چه به طرف بالای هرم و راس آن  یعنی قانون اساسی نزدیک می شویم ثبات بیشتری می بینیم به آن دلیل که این قانون به خوبی نوشته شده‌است.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه با اشاره به اهمیت به روز بودن قانون گفت: قانونی خوب است که به گونه ای نوشته شده باشد که کمتر نیاز به اصلاح داشته باشد.

وی رویکرد قانون اساسی در اصلاح این قانون را با توجه به محدودیت‌ها عنوان کرد و گفت : بخشی از قانون جزء لاینفک نظام است و با ساز و کارهای عادی قابل تغییر نیست.

لزوم شناخت قانون اساسی بر اساس مبانی ایرانی و اسلامی

علم الهدی پاسداشت قانون اساسی را مورد تاکید قرار داد و اظهار امیدواری کرد که چنین همایش‌ها و جلسه‌ها به شناخت قانون اساسی که باید آن را مبتنی بر مبانی کشور نه با سواد ترجمه‌ای شناخت و تحلیل  و نیز شناخت اصول آن که برگرفته از قوانین اسلامی است ، منجر شود.

در این همایش از برگزیدگان مسابقه قانون اساسی در دانشگاه دولتی میبد تجلیل شد.

قریب به سه هزار دانشجو در دانشگاه میبد به تحصیل اشتغال دارند.

ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن