اجتماعیاخبار روز

اشتغال‌زایی همراه با انگیزه و حمایت ممکن است

ادامه کسب و کارهایی مانند پرورش گیاهان و گل‌های زینتی و آپارتمانی همراه با انگیزه ، پشتکار و حمایت ممکن است ، همانطور که برگزاری نمایشگاه‌ها نیز به گونه‌ای می تواند با معرفی مشاغل همراه با آموزش بستر سازی برای مورد توجه قرار دادن آنها باشد.

شاغل بودن و اشتغال‌زایی در حوزه پرورش گیاهان و گل‌های زینتی  و آپارتمانی و مشاغلی مانند آن که افراد با الگو گرفتن و یا با ابتکار و خلاقیت خود آن را دنبال می‌کنند و به نوعی مفهوم اقتصاد مقاومتی را در بر دارد علاوه بر حمایت از ادارات دولتی و ارگان‌های مرتبط نیاز به عزمی راسخ و مقاومت و همچنین ریسک دارد.

در کنار آن نیز حمایت از این گونه مشاغل از طرف ارگان‌های مرتبط موضوع مهم و قابل توجه است .

به گفته شیرین صیادی در حوزه ساخت تراریوم و پرورش گل‌های زینتی که از تهران در نخستین «نمایشگاه گل و گیاه» برگزارشده در حسینیه صاحب الزمان بیده شرکت کرده ، سود نداشتن کار ، بیمه نبودن ، نداشتن مکان مناسب و حمایت نشدن در تامین سیستم گرمایشی و سرمایشی محل کسب و کارو…از عواملی است که او را مجبور به ادامه ندادن و ماندن در کاری که 15 است با اشتغال‌زایی برای 5 نفر به آن مشغول است ، می‌کند.

امیر احمدی در نمایشگاه از کرمانشاه که گلخانه‌ای در رشت هم دارد و به مدت 3 سال است به صورت حرفه‌ای به کار کاشت و پرورش گلهای آپارتمانی مشغول است ، می‌گوید : کار در این حوزه وقت و ساعت و شب و روز نمی شناسد و با اینکه می‌توان گونه های گیاهی زیادی را پرورش داد اما بهتر است با انتخاب چند گونه به صورت نخصصی کار کرد.

وی که همراه با آموزش به کارگران اشتغال زایی برای چند نفر کرده‌است ، افزود:این کار همراه با ریسک است و سرمایه گذاری در آن شاید اشتباه باشد و با توجه به دید افراد و تلاش و نیت می توان با مشکلات آن دست و پنجه نرم کرد و در آن موفق شده واز آن رضایت داشت.

شراره مهدی لو نیز به مدت 28 است در کنارهمسرش کاشت و پرورش گیاهان و گلهای آپارتمانی را پیشه خود کرده است می گوید:این کار را به آن علت که شغل همسرم بود و حدود بیش از 30 است به آن به آن مشغول است ،به صورت خانوادگی همراه با پسرم دنبال کرده ام و به شکر خدا از آن راضی هستیم.

به گفته شرکت کنندگان در این نمایشگاه ، اطلاع رسانی خوبی صورت نگرفته و مردم چندان از آن استقبال نکرده‌اند به طوری با عواید شرکت در آن نمی توان هزینه اسکان و حمل و نقل و… را داد و این در حالی است که با وجود مشکلات پیش امده به دنبال قطعی اینترنت و عدم دسترسی به شبکه های مجازی مانند تلگرام ، اینستاگرام و… به نظر می‌رسد نمایشگاه بازدید داشته‌است اما مردم خرید چندانی از آن ندارند.

بازدید کنندگان از نمایشگاه هم از تفاوت قیمت اقلام عرضه شده در آن با نمایشگاه برگزار شده درشهرستان مجاور ، مشخص نبودن قیمت‌ها که هر شب نسبت به شب‌های دیگر متفاوت بوده ، عدم اطلاع رسانی و…گلایه مند بودند.

نخستین «نمایشگاه گل و گیاه»مورد بازدید مسئولان میبد در هر شب از برگزاری آن قرار گرفت.

شهردار میبد پنجشنبه شب در حاشیه این بازدید به ایرنا گفت:برگزاری این گونه نمایشگاه‌ها بسیارخوب است چون تولید کنندگان و مصرف کنندگان بدون واسطه با هم در ارتباط هستند و محصولات به قیمت مناسب‌تری در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

علیرضا نقوی افزود:به خصوص گل و گیاه که مردم می توانند با کاشت نهال‌ها در باغچه‌های خانه خود همراه با شهرداری در ایجاد فضای سبز در حفظ محیط زیست و توسعه فضای سبز شهری مشارکت داشته باشند .

وی تصریح کرد: این موضوع از نظر توسعه پایدار نیز مورد توجه است چون از نظر توسعه پایدار نیز توسعه‌ای مطلوب است که آسیبی به محیط زیست نرساند.

شهردارمیبد ادامه داد: علی رغم شرایط خاص اقتصادی که شهروندان دغدغه مشکلات معیشتی خود را دارند اما از آنچه مشاهده می شود مردم با علاقمندی که به گل و گیاهان دارند ، از نمایشگاه خرید هم دارند.

وی یادآور شد : شاید 70 درصد مردم از برگزاری این نمایشگاه اطلاعی نداشته‌باشند که در این ارتباط می توان با همکاری دستگاه‌های مرتبط و با تعیین زمان ثابت ، اطلاع رسانی خوب و حمایت از این اقدامات مردمی را داشت.

رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت میبد نیز گفت: برگزاری این نمایشگاه از 26 آبان تا 29بوده و با توجه به استقبال صورت گرفته زمان تا روز جمعه تمدید شده‌است .

حجت الله خلیلی غرفه های ایجاد شده در نمایشگاه را 47 غرفه برشمرد که در آن انواع گیاهان آپارتمانی و زینتی، انواع ادوات باغبانی ، داروهای گیاهی ، ترشیجات تهیه شده از گیاهان و… عرضه شده و بازدید از آن از ساعت 16 تا 21 می‌باشد.

وی تصریح کرد : با توجه به تصویب برگزاری این نمایشگاه در ستاد تنظیم بازار و با هدف فراهم کردن محیطی همراه با  نشاط و عجین شده با لطافت روحی که سرسبزی گیاهان و گلها موجب می‌شوند ، سعی شد نمایشگاه در زمانی برگزار شود که لطمه ای به گلفروشی‌های سطح شهر نزند.

به گفته سعید رضا میرجلیلی برگزار کننده این نمایشگاه در استان یزد ، حدود چهار هزار قلم کالا در نخستین «نمایشگاه گل و گیاه» میبد عرضه شده و شرکت کنندگان از شهرهای اصفهان ، رشت ، گیلان ، مشهد ، زنجان و… در آن حضوردارند. 15 گلفروشی و عرضه کننده انواع گونه های گیاهی و گلها در شهر میبد فعالیت دارند.

ایرنا

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن