اخبار روزفرهنگی

ورکشاپ روی خط زلزله درمیبد برگزار شد

ورکشاپ روی خط زلزله با ارائه طرح از سوی نظام مهندسی ساختمان میبد وبا حضور 50 دانش آموز و دانشجو از هنرستان هنرهای زیبا دخترانه میبد و دانشکده فنی دختران و هنرمندان آزاد در محوطه بنای تاریخی یخچال این شهرستان برگزار شد.

رئیس نظام مهندسی ساختمان میبد در حاشیه برگزاری این رویداد فرهنگی هنری با موضوع زلزله ، پیامدهای اجتماعی ، مقاوم سازی و با همکاری شهرداری ، شورای اسلامی شهر و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی ، گفت: با توجه به لزوم و اهمیت فرهنگ سازی و نیز با عنایت به روی دادن مکرر بلایای طبیعی در کشور وسالگرد زلزله کرمانشاه و روی این واقعه در چند روز اخیر در شهرهایی از کشور، این ورکشاپ هنری برگزار شد تا با زبان هنر به فرهنگ سازی جهت رعایت مقررات و ضوابط جهت مقاوم سازی ساختمان‌ها پرداخته‌شود.

محمد حسین صباغی افزود : براساس قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که در سال 74 در مجلس مصوب شده ، تا کنون تدوین 22 جلد از مقررات ملی ساختمان شامل موضوعات تامین استحکام ، انرژی ، تاسیسات ، پدافندهای غیرعامل ، نگهداری ساختمان صورت گرفته و این مقررات به عنوان علم ساختمان سازی می‌تواند با هماهنگی بین مردم ، مهندسان و مسئولین به صورت عملی پیاده سازی و محقق شود.

وی تصریح کرد: تمام دست اندرکاران ساختمان‌سازی طبق قانون مکلف به رعایت مقررات ملی ساختمان هستند و در صورت عدم اجرای این مقررات مجرم شناخته می‌شوند.

رئیس نظام مهندسی ساختمان میبد ادامه داد : رعایت مقررات ساختمان‌سازی در میبد به طور نسبی  خوب است و دراین راستا به شهروندان توصیه می‌شود با توجه به اینکه با هزینه کرد مختصر می‌توان ساختمان را ضد زلزله کرد ودر مصرف انرژی نیز می توان بازده آن را افزایش داد با مهندسان نظام مهندسی تعامل داشته باشند و از مجریان ذی صلاح در ساختمان سازی استفاده کنند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میبد نیز گفت: با توجه به اینکه روی‌دادن حوادث طبیعی نشان داده کشور زلزله خیزی داریم برگزاری این رویداد هنری برای گوشزد کردن به مردم و نشان‌دادن ضرورت مقاوم سازی ساختمان‌ها صورت گرفته‌است.

هادی زارع افزود: درانتهای برگزاری ورکشاپ نیز به هنرمندان لوح‌های تقدیراهدا می‌شود ،همچنین نمایشگاهی از آثار آنها نیز برگزارخواهد شد.

عضو شورای شهر میبد نیز هدف از همکاری شورای شهر با این رویداد هنری فرهنگ سازی برای مقاوم سازی ساختمان عنوان کردو گفت:شهروندان با رعایت مقررات ساختمان سازی برای امنیت خود قدم برداشته و موجب می‌شوند با ایجاد شهری امن شاهد وقایع ناگوار نباشیم.

علیرضا آزادمنش تصریح کرد: انشاالله با اجرایی شدن هر چه زودتر  طرح تفصیلی جدید شهر روند گرفتن مجوز ساختمان سازی و تغییر کاربری ها تسهیل می‌شود و شهروندان نیز با رعایت قوانین و آیین نامه 2800 که به نفع خودشان است تلاش درساختن خانه‌هایی ایمن برای خود داشته باشند.

به گفته محدثه نقیبی فوق لیسانس نقاشی و مدرس دانشکده فنی الزهرای میبد نرم ترین زبان برای انتقال پیام ها و فرهنگ سازی  زبان هنر است  که از طریق آن به راحتی می توان با مخاطبان ارتباط برقرار کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن