اخبار روز

اجرای طرح آگاهسازی پیشگیری از معلولیت ها در دبیرستان های میبد

رئیس اداره بهزیستی میبد از اجرای طرح آگاهسازی پیشگیری از معلولیت‌ها در دببرستان های دوره دوم و ارائه آموزش های مرتبط به آن برای دانش آموزان پایه دهم و یازدهم خبر داد.

سید محسن فلاح در جلسه توجیهی این طرح که با حضور مسئولین آموزش و پرورش وجمعی از مدیران مدارس ومربیان طرح در اداره آموزش و پرورش شهرستان برگزار شد گفت: این آموزش ها با موضوعات مهم به منظور  پیشگیری از معلولیت ها با عنوان های مشاوره ژنتیک، دانستنی های دوران بارداری، پیشگیری از مشکلات عضلانی ، اسکلتی و پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی ارائه می شود.

وی ادامه داد : در مرحله دوم طرح  نیز ،  طرح غربالگری ژنتیک ۱۵۰ نفر از دانش آموزان  دختر پایه دهم  انجام می گیرد که با دنبال آن با شناسایی افراد درگروه پر خطر ژنتیکی ، آنها به مراکز مشاوره  ژنتیک و در نهایت  آزمایشگاه ها هدایت خواهد شد  و این امر می تواند گامی بزرگ در جهت  پیشگیری از معلولیتها  در آینده باشد .

رئیس اداره بهزیستی میبد تصریح کرد: کشف به هنگام ازدواجهای پر خطر و ارائه راهکارهای مناسب ، کاهش شیوع و بروز معلولیتهای ناشی از ازدواج های فامیلی،افزایش دسترسی مناسب به مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج ،ترغیب افراد در معرض خطر به مراجعه جهت  انجام مشاوره ژنتیک از اهداف طرح مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج است.

فلاح با قدردانی از همکاری آموزش و پرورش در اجرای بسیار خوب طرح آگاهسازی پیشگیری از معلولیت‌ها یادآور شد: در سال ۱۳۹۷ تعداد ۱۵۰۰ دانش آموز پسر و دختر در پایه های تحصیلی دهم و یازدهم در طرح آگاه سازی شرکت نموده و آموزش های مربوط به پیشگیری از معلولیت ها را دریافت نمودند و ۱۹۶ دانش آموز در طرح غربالگری اختلالات ژنتیکی دانش آموزشی شرکت نموده و مورد مصاحبه و مشاوره قرار گرفتند.

در این طرح ۸ مربی  در رشته های مرتبط آموزش دیده اندو به آموزش و پرورش معرفی گردیده اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن