اخباراخبار اجتماعیتصاویر

تصاویری از بازسازی واقعه غدیر در میبد

یکی از دست اندرکاران «کاروان اشراق ولایت» در گفتگو با ایرنا گفت: از سال‌های دور در بعد از ظهر روز عید سعید غدیر خم در محله فیروزآباد میبد پخت غذا برای حدود ۶۰۰ نفرانجام می‌گرفته است و این میزان از سال ۸۳ افزایش یافت و به حدود چهار تا پنج هزار نفر رسید.

سید اسماعیل اسعدی افزود: از سال ۸۵ با مشورت و هم اندیشی راه اندازی کاروان حج الوداع با عنوان «کاروان اشراق ولایت»به معنی درخشش و ظهور ولایت مطرح و شروع شد که با راه اندازی آن با چند شتر و چندین سازو با همکاری مردم مسیری از میدان شهرداری تا حسینیه بزرگ فیروزآباد طی شد که همچنان هر ساله راه اندازی آن ادامه دارد.

وی یادآور شد : در ابتدای راه اندازی کاروان برای حدود ۱۲ هزار نفر نیزغذا پخت می‌شد که این پخت غذا از ۲ تا سه سال پیش به ۲۰ هزار نفر رسیده است و از حدود ساعت ۹و نیم تا سه بعد ازظهر از مردم پذیرایی می شود.

اسعدی تصریح کرد: این کاروان متعلق به محله خاصی نیست و همه محلات و روستاهای میبد درراه اندازی ان با آوردن شتر ، ساز و دهل ، بلندگو و … مشارکت دارند و هدف اصلی این برنامه نیز آشنایی مردم با واقعه غدیر و انس گرفتن آنها با واقعه غدیر و اینکه این عید چنان برای مردم بزرگ شود که آنها زا از خانه های خود برای دیدن کاروان به بیرون بکشاند.

وی ادامه داد : مجری راه اندازی کاروان ، ستاد اشراق ولایت است که در کنار آن با ساخت سالن ورزشی درنزدیکی مکان ستاد به فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی نیز می‌پردازد.

دست اندرکار«کاروان اشراق ولایت» درادامه با اشاره به اینکه حدود ۳۰۰ نفر در راه اندازی  کاروان فعالیت دارند ، اظهار داشت : این برنامه مردمی که با همکاری نهادها و ارگان های شهرستان چون سپاه ، بسیج ، نیروی انتظامی ، شهرداری و… انجام می گیرد ، در سال ۸۵ برای اولین باردر کل کشوردر میبد اجرا شد و در سالهای بعد در شهرها و روستاهای دیگر کشورنیز این کاروان هر ساله راه اندازی و اجرا می شود.

دمادم زنی

به گفته علی اکبر میرمحمدی دمام زن هیئت مذهبی صدرآباد رستاق که به مدت سه سال است که هر ساله با کاروان اشراق همکاری دارد ، دمام و سنج یکی از سازها است که بیشتر در شهرهای جنوب کشور در مراسم ها عزاداری و چشن ها نواخته می شود.

وی هر ساله با همراهی جمعی ۳۰ نفره به میبد می آیند و با همکاری دیگر دست اندرکاران در راه اندازی کاروان ولایت مشارکت دارند ، آنها از پیش از زمان حرکت کاروان از میدان شهرداری ، در پارک فلسطین میبد گرد هم می آیند و با نواختن دمام آمدن کاروان را بشارت می دهند و بعد از آمدن کاروان در پیشاپیش کاروان به سمت حسینیه بزرگ فیروزآباد میبد به راه می‌افتند.

در محل حسینیه نیز مراسم نمادینی اجرا می‌شود که طی آن  پیامبر اسلام (ص) ،  حضرت علی (ع) به عنوان  جانشین خود معرفی کرده و عمامه را از سر خود بر می‌دارد و بر سر حضرت علی (ع) می گذارد.

مراسم گرامیداشت عید غدیر خم که هرساله در میبد با برگزاری مجالس جشن برگزار می‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا