سبک زندگیموفقیت

گفت و گویی با یک هنرمند میبدی / با نگریستن با دید هنر به پیرامون خود جمال خداوند را می بینیم

اگر به چیزهای پیرامون خودمان با دید هنر بنگریم،  در جمال خداوند در می مانیم و واقعا باید بگوییم، سبحان الله !

بام میبد : با یکی  از هنرمندانی که در زمینه های گوناگون هنری نظیر سفره آرایی ، دسر ، کارهای تزئینی روی لباس ، گلیم بافی ، آشپزی ، خلاقیت کودکان و…. تبحر دارد و به امر تدریس این هنرها نیز در سطح شهرستان میبد مشغول است  ، گفت و گویی انجام داده ایم :

لطفا خودتان را معرفی نمائید ؟

مریم سادات امامی میبدی متولد  کرج  سال 1362  هستم ، به مدت 19 سال در شهر کرج زندگی کرده ام و نه سال هم در شهر اصفهان و مدت سه سال است که ساکن شهرستان میبد می باشم .

مشوق شما در پرداختن به کار هنری چه کسانی بودند و با چه انگیزه ای به کارهای هنری پرداخته اید؟

در خانواده ای بسیار هنرمند بزرگ شده ام ، مادرم و اقوامم همه هنرمند بودند و خوشبختانه خانواده همسرم نیز خانواده هنرمندی هستند . در خانه پدری ، پدر و مادر مشوق من در پرداختن به کار هنری بودند به خصوص پدرم که خیلی من را تشویق می کرد و در حال حاضر نیز همسرم بسیار مشوق و جمایت کننده من می باشد .

نیاز مالی من را وادار به کار هنری نکرده است بلکه عشق و علاقه ای است که با انجام این کارها ،  احساس آرامشی پیدا می کنم که وصف ناپذیر است .

چند فرزند دارید ؟

سه دختر دارم که به ترتیب 9 ساله ، 8 ساله و هشت ماهه می باشند و فرزندانم نیز با توجه به نسبتی که بچه سال هستند ، کار های هنری زیادی انجام می دهند.

 

در چه زمینه ای از کارهای هنری فعالیت دارید ؟

هر هنری که شما فکر می کنید را از بچگی یاد گرفته ام ، بیش از ده ، دوازده تا مدرک فنی و حرفه ای دارم ، یکسری از کارها هم از طریق اینترنت فرا گرفته ام یا به صورت خودآموز به طور مرتب انجام داده ام تا به تبحر رسیده ام .

به امر آموزش هنر هایی که که فرا گرفته ام نیز مشغولم ، در حال حاضر برای هشتمین بار است که کلاس دسر و میوه آرایی درفرهنگسرا تشکیل می شود، همچنین کلاس آشپزی کودکان و بزرگسالان هم داریم ، درضمن مربی خلاقیت هم هستم ، کلاس سیزه آرایی هم برگزار نموده ام و در مجموع 25 هنر را آموزش می دهم که قبلا شهر اصفهان که بودم ، در پارکینگ منزل در مجموعه ای که تشکیل داده بودم به آموزش هنر می پرداختم و از زمانی که به میبد آمده ام ، در مکانهایی مانند فرهنگسرا ، اداره ارشاد ، بعضی از مساجد مانند مسجد قاسم ، دار القرآن فیروز آباد کارآموزش را ادامه داده ام .

در حال حاضر مربی دوره های مهد کودک برای مربیان مهد کودک هم هستم که در این کلاسها بازیهای هدفمند ، خلاقیت و کاردستی آموزش داده می شود .

پیشنهاد کار در مهد کودک هم داشته ام اما با توجه به اینکه اولویت اصلی برای من ، خانواده ، همسر و بچه هایم هستند ، قبول نکردم و ترجیح می دهم که روند برگزاری کلاسهایم را ادامه دهم.

چه انگیزه ای باعث شد که به هنر علاقمند شوید ؟

توجه پدر و مادر و اطرافیانم به هنر و اهمیتی که برای آن قائل می شدند ، موجب علاقمندی من به هنر شد ، در مورد بچه های خودم نیز همین مورد صدق می کند ، آنها از بسیاری از چیزهای کوچک که شاید به چشم بچه های دیگر نیاید و اهمیتی نداشته باشد ، وسایل زیبایی درست می کنند ، به عنوان مثال از نخ کاموا و کاغذ برای خودشان کیف درست کرده اند ، همچنین نقاشی هایی با پوست پسته و رد انگشت انجام می دهند .

با توجه به اینکه از نظر اقتصادی در وضعیت مناسبی هم هستیم اما در زندگی یاد گرفته ایم و برای ما جا افتاده است که مهم خرید یک چیز نیست ، مهم این است که با استفاده از چیزهای ناچیز، چیزی را کشف نموده و به دست آوریم .

در کلاس کار با مواد بازیافتی ، بچه ها با چیزهای خیلی ناچیز مثل : در های نوشابه ، میوه های کاج ، موکتهای بازیافتی ، شیشه های نوشابه ، شیشه های مواد شوینده و ….. چیزهایی درست کرده اند که مادرانشان با دیدن آنچه بچه ها درست کرده بودند ، تعجب کردند و ما از چیزهایی که آنها درست کردند نمایشگاهی هم در کتابخانه امام جعفر صادق برپا نمودیم .

 

تعریف شما از هنر چیست ؟

به این که می گویند اگر به چیزهای پیرامون خودت با دید هنر بنگری در جمال خداوند در می مانی و واقعا باید بگویی سبحان الله،اعتقاد دارم .

تضاد رنگها و هارمونی آنها را در طبیعت می توانیم مشاهده کنیم و حتی می توانیم از طبیعت الهام بگیریم برای لباسهایی که می دوزیم ، وقتی می بینیم هنگام غروب رنگهای زرد ، قرمز و نارنجی در آسمان وجود دارد و کنار هم جلوه پیدا می کند همان را می توانیم در زندگی خود به کار ببریم .

هنرهایی که در آنها تبحری دارم و آموزش می دهم شامل : ارایشگری ، خیاطی ، اشپزی ، گلدوزی نما برجسته ، گل سازی (بلندر . چرمی . شیشه ای . پارچه ای ) ، ساخت مجسمه و مگنت خمیری ، گل و پرنده چینی ، طراحی روی شیشه ، دکوپاژ ، فرانز، نما سیلور . نما دریایی ، مرصع کاری ، نقاشی روی پارچه ، نقاشی روی بوم ، گلیم بافی ، گریت و تزیینات پارچه ، معرق چوب وشیشه ، میوه ارایی ودسر ، هویه کاری ، چرم دوزی ، دوخت کاور مبل وپرده (مقدماتی) و … می باشد.

چگونه با این همه تنوع فعالیت هنری بین خانه داری و رسیدگی به فرزندان و کار هنری که به آن می پردازید ، تعادل برقرار می کنید ؟

کار سختی که به نظر من خیلی هم به چشم نمی آید خانه داری است به این علت که تکراری  می باشد ، اما یک زن خانه داز می تواند با برنامه ریزی هم به خانه و خانواده اش رسیدگی کند و هم به کار هنری اش بپردازد . در مورد خودم باید بگویم ساعت خواب من خیلی کم است ، از خوابم می زنم اما نمی گذارم همسر و فرزندانم کمبودی را احساس کنند ، بعد از رسیدگی به کار منزل و بچه ها وقتی که آنها خواب هستند ، به کار خودم می پردازم . برای خود برنامه ریزی دارم همیشه ساعت شش صبح بیدارم و بعد از رفتن همسرم به سر کار و رسیدگی به فرزند کوچکم ، همزمان به حفظ قرآن ، کارهای هنری و سفارشاتی که برای کار چرم دوزی یا خیاطی گرفته ام و آشپزی و نظافت منزل می پردازم.

در خانه کاردستی هم درست می کنم و هر روز این برنامه را برای بچه ها داریم ، هر دو هفته یک بار برای بچه ها نمایشگاه می زنم و نقاشی آنها را با بند رخت آویزان می کنم و در مجموع باید بگویم کاردستی در خانه ما زیاد است ، علاوه بر این پرده ها و رومبلی خانه را خودم دوخته ام ، نقاشی روی پارچه و تابلوهایی که به دیوار آویزان است ، کار دست خودم می باشد ، به نقاشی روی بوم هم علاقه دارم و چند تابلو کشیده ام و هنوز هم اگر کار هنری تازه ای ببینم ، برای یادگیری آن اقدام می کنم مانند کار طراحی روی سفال که در حال یاد گرفتن هستم .

باید بگویم که با حفظ کردن روزمره قرآن در حال حاضر حافظ چهار جزء قرآن هستم ، ترجمه قرآن را نیز دوست می دارم و با قلم قرآنی که دارم ، گوش می دهم .

 

در پایان اگر خودتان صحبتی دارید ،  بفرمائید

حاضرم یک سری از هنرهایی که آموزش می دهم تا آنجا که به زندگی خودم لطمه نخورد ، به صورت عام المنفعه انجام دهم ، اما در کنارش از کسانی هم که دست اندرکار هستند انتظار دارم در تهیه مواد اولیه و فروش حمایت نمایند یعنی اگر افرادی باشند که کار بازاریابی را انجام دهند ، آموزش هایی مانند چرم دوزی که در جامعه ما بازخورد دارد را به صورت رایگان آموزش خواهم داد .

همین طور اگر شرایطی فراهم شود که به عنوان مثال افرادی مثل من که در هنر هایی مهارت دارند ، در منزل کار کرده و درآمد زایی کنند و همزمان به زندگی و خانه داری هم برسند ، خیلی بهتر است تا اینکه مسافتی را روزانه طی کنم و از وقتم نیز زده شود .

ما می توانیم با حمایتی که صورت می گیرد ابتدا به افراد یکسری آموزش های رایگان بدهیم و سپس مواد اولیه را در اختیار آنها قرار دهیم در قبال گرفتن سندی به عنوان ضمانت که این مواد اولیه از بین نرفته و خراب نشود . سپس به آنها زمان بدهیم که مثلا طی دو هفته دو تا کیف بدوزند ، پس از آماده شدن کیفها هم در قبال کارشون مزد دریافت کنند.

انشاالله با تشکر از شما که در این مصاحبه شرکت نمودید .

 

تصاویر دیگری از هنرآفرینی های خانم مریم سادات امامی میبدی 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن