اخبار روزگزارش‌های خبری

همت داوطلبانه میبدی‌ها در تولید ماسک

مردم این روزها با عزم و اراده و همتی داوطلبانه با حضور در پایگاه‌ها و مکان‌های فرهنگی و مذهبی در آماده کردن لوازم مورد نیاز برای مقابله و پیشگیری از مبتلا شدن همنوعان خود به کرونا با هم در پشت جبهه درمان همکاری دارند.

این عزم و حضور یادآور همراهی و همکاری‌های پشت جبهه در زمان جنگ هشت ساله در دهه ۶۰ است.

این روزها بخش‌های بستری بیماران کرونایی و بخشهای ویژه بیمارستان‌ها خط مقدم و خط پدافند جبهه‌های مقدس درمانی است و تداعی کننده حماسه حضور رزمندگان در جبهه های مقدس جنگ هشت سال می‌باشد.

نزدیک به یک ماه است که رنج طاقت فرسای بیماری کرونا همه را درگیر کرده ، اما با این حال این بیماری حماسه آفرینی‌های قبل و بعد از پیروزی انقلاب و به خصوص جنگ تحمیلی هشت ساله را نیز در اذهان تداعی کرده و بزرگترهای هر خانواده را به سخن گفتن از آن دوران وا می‌دارد.

امروز ویروس کرونا باعث رنج زیاد بیماران بر روی تخت‌های بیمارستان بدون داشتن پرستاری از اعضای خانواده بر بالین خود و افزایش زحمات و در عین حال فداکاری‌های پرستاران و کادر درمانی و خدمات بیمارستان‌ها شده‌است.

پرستاران و پزشکان هم  درمان‌گر و هم تسلی دهنده و آرامش بخش بیماران دردمند و غمناک بر تخت‌های بیمارستان هستند ، خدمات و پرسنل نیز علاوه بر انجام وظایف روزمره و روتین خود کمک کننده به بیمارانی می باشند که افزون بر درد بیماری قادر نبودن به کمک گرفتن از اعضای خانواده در محیط بیمارستان نیز آنها را آزار می‌دهد.

از آن سوی هم اطرافیان بیمار نیز هر لحظه دلشان برای دیدن فرد بیمار خانواده بستری بر روی تخت های بیمارستان می‌تپد در حالی که حتی فرصت یک وقت ملاقات نیم تا یک ساعته را نیز برای دیدن بیمار ندارند.

پویش مردمی تهیه ماسک و مواد ضد عفونی

اما با این اوضاع مردم علی رغم چهره غم و اندوه و رنجی که به خاطر مبتلا شدن همشهریان خود به این بیماری دارند و همچنین دلواپس سلامتی خود و فرزندان و خانواده های خود هستنند در مقابله با این بیماری که قدرت سرایت بالایی دارد دست همراهی و کمک به هم داده‌اند.

حضور مردان و زنان در تهیه مواد ضد عفونی و نیز ضد عفونی کردن اماکن و معابر و خیابان‌های شهر، دور هم جمع شدن شیرزنان و شیر مردان در مساجد ، تکایا و حسینیه ها برای تامین مواد غذایی و تهیه لباس های رزم و به خصوص لباسهای بافتنی که به دستان بانوان و با دو میل و قلاب بافتنی برای گرما بخشیدن به وجود وجود قهرمانان خط مقدم جبهه بافته می‌شد ، شکستن قند ، بسته بندی مواد غذایی و … به یادها می‌آورد.

چندین روز است که در هر شهر و محله و کوی و برزن کارگاه‌های خیاطی و مساجد و تکایا و پایگاه‌های بسیج  و بعضی منازل به کارگاه‌ها و پایگاه های تهیه و تولید مواد ضد عفونی  و مراقبتی پیشگیری و مقابله با کرونا مبدل شده‌است.

مردم میبد نیزهمچون دیگر شهرهای استان یزد و کشور ایران اسلامی پای کار آمده اند و شهر و محله‌های آن چهره‌ای دیگر به خود گرفته‌است.

مردم از یک سو غم و درد ناشی از افزایش بیماران کرونا را دارند و از سویی نیز در عین حال که از زندگی روزمره خود بازمانده‌اند باز هم سعی دارند در جهت همراهی و پشتیبانی کادر درمان و پیگیری و مساعدت برای تامین نیازهای ضروری بیمارستان‌ها و حمایت از همنوعان در داشتن لوازم مورد نیاز ضد عفونی و خود مراقبتی قدمی بردارند.

این روزها شاهد گزارش‌های کوتاهی از فعالیت‌های مردمی با همراهی بسیج و سپاه و فرمانداری و ادارات مرتبط درفضاهای مجازی هستیم.

همکاری بانوان با موسسه فرهنگی مذهبی اندیشه مطهر برای دوخت و دوز ماسک

بنا به گفته‌های مدیرعامل موسسه اندیشه مطهر مهر یکی از مراکز تحت پوشش اداره بهزیستی میبد به دنبال فراخوان دادن این موسسه حدود ۲۰ نفر از بانوان هر روزه در شیفت های صبح و بعد از ظهر برای دوخت ماسک در محل فاطمیه محله شاه جهان آباد و نیز ۱۵ نفر از بانوان در منازل خود از محلات مختلف برای دوخت ودوز ماسک داوطلب شده و همکاری دارند.

افسر زارعی با اشاره به اینکه این فعالیت به نوعی فعالیت کردن و همکاری در پشت جبهه‌های جنگ است از بانوانی که از راه‌های دور در محلات مختلف شهر نظیر کاشف آباد و فیروزآباد هر روزه به محل فاطمیه برای دوخت و تهیه ماسک آمده و در این تلاش و پویش همکاری دارند تشکر کرد.

وی با ذکر تولید روزانه بیش از ۲ هزار ماسک در روز در فاطمیه و نیز درمنازل در ارتباط با فعالیت موسسه گفت: این موسسه یک موسسه فرهنگی مذهبی  اجتماع محور و مردم نهاد است که  در حوزه‌های پیشگیری و پیگیری امور مردمی فعالیت دارد.

رییس هیئت امنای موسسه یاد شده و سرپرست هیئت فاطمیه شاه جهان آباد نیز گفت: این فعالیت از ۲۰ اسفند که از  2 روز قبل از آن نیز فراخوان داده شده شروع شده‌است.

علی اکبر زارعشاهی افزود: بانوان با آوردن چرخهای خیاطی از منازل خود در محل فاطمیه و با تامین میز و صندلی که از سوی هیئت در اختیار آنها گذاشته شده با موسسه و هیئت در دوخت ماسک همکاری دارند.

وی ادامه داد : پارچه‌های ماسک از طرف فرمانداری تامین شده و در یک کارگاه تولیدی برش زده می‌شود و در اختیار بانوان برای دوخت قرار می‌گیرد و بعد از آن هم ماسکهای دوخته شده به فرمانداری برای انجام اقدامات استرلیزه و ضد عفونی و سپس توزیع رایگان در بین مراکزی که نیاز به آن دارند ، ارسال می‌گردد.

تلاش برای پیشگیری از مبتلا شدن مردم به کرونا

طیبه زارعی ساکن محله محمود آباد خانم میانسال زحمت کشی است که بیشتر به عنوان خبرنگار او را در کسوت راننده آزانس دیده‌ام اما این روزها او اوقات خود را برای دوخت ماسک در فاطمیه می‌گذراند و می گوید حاضرم هر کاری از دستم برآید برای کمک به مردم و مبتلا نشدن آنها به این بیماری انجام دهم.

کبری دهقانی از محله فیروزآباد نیز گفت : به خاطر کمبود ماسک و نیازی که نسبت به آن در سطح شهر دیده می‌شود برای دوخت آن همکاری دارم.

به گفته فاطمه حسین دوست یک از بانوان که دردوخت ماسک همکاری دارد از مسوولان و خیرین انتظار است که در تامین ماسک مخصوص ،  دستکش و مواد ضد عفونی برای کسانی که در دوخت ماسک همکاری دارند مساعدت کنند.

وی در حالی که دستان خود را نشان می‌داد گفت: دستان همه بانوان به  خاطر حساسیت نسبت نخ و مواد ضد عفونی که برای دوخت ماسک  به دست می‌زنند ، به این صورت رو زخمی شدن است.

عزم و اراده مردان و زنان کشور اسلامی ایران بیماری و وضعیت دشوار اقتصادی نمی‌شناسد ، همه قدم در راه حمایت از همنوعان خود گذاشته‌اند.

پایگاههای بسیج در محلات ، نیروهای جهادی ، گروه‌های مردم نهاد ، مسوولان در ادارات و … همه و همه قدم در مسیر صورت عملی بخشیدن به دستور العملهای ایمنی و بهداشتی و آموزش خود مراقبتی به شهروندان تا ریشه کن شدن کرونا گذاشته‌اند.

اما در این میان تنها موضوعی در این روزهای درگیری با ویروس کرونا که در حال تبدیل شده به یک ماه گذشته است و هر روزه هشدار داده می‌شود ، دعوت از شهروندان و مردم هر شهر و دیار به ماندن در منازل خود و قرنطینه خانگی است که این موضوع نیز نیاز به اندیشیدن تدابیری از سوی مسوولان دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن