اماکن دیدنی ایرانگردشگری

نگاهی به برج کبوترخانه میبد

یزد- ایرنا: برج کبوتر خانه میبد واقع در محوطه ساختمان مدیریت شهری شهرستان میبد با معماری بی نظیری که دارد و با داشتن آشیانه های ۲۰ در ۳۰، زمانی محلی امن و پناهگاهی قابل اتکا برای آنها بود که در دل آن آرام می گرفتند.

با توجه به معماری خاص آن پرندگانی مانند جغد، کلاغ و پرندگان شکارچی دیگر و نیز خزندگانی چون مار به آن راه نداشتند.

قدمت ساختمان این برج که به برج کفترخوان نیز معروف است به دوران قاجاریه باز می گردد، به نظر می رسد که برای حمایت پرندگان و جذب آنها جهت استفاده از کود در کشاورزی ساخته شده است.

ساختمان استوانه ای و مدور این برج از درون خود ستون هایی دارد که آن را در نظر هر بیننده ای به صورت ۶ ضلعی مجسم می سازد ، ستون هایی که در هر طبقه از برج پشت آنها راهرو مانند به نظر می رسد.

از طریق پله های باریک و کوچک تعبیه شده در آن می توان از طبقه ای به طبقه دیگر و نیز بر فراز برج رفت و از بالای برج که چهار ستون روی آن دیده می شود و گویی چهار میل راهنما است ، تمام شهر تاریخی میبد که مکان های دیدنی و تاریخی دیگری را نیز مانند نارین قلعه ، کاروان سرای شاه عباسی ، یخچال ، چاپارخانه و… دارد، نظاره کرد.

در حال حاضر این برج به عنوان یک مکان تاریخی با مرمتی که در آن صورت گرفته و در سال ۱۳۶۴ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۶۹۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است ، مورد بازدید گردشگران است.

شهرستان تاریخی و ۷ هزار ساله میبد با آثار تاریخی و کم نظیری که دارد هرساله به ویژه در ایام نوروز پذیرای گردشگران داخلی و خارجی زیادی است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا