اخباراخبار فرهنگی هنری

نشست انجمن نویسندگان میبدی (سرای اهل قلم ) در گنجینه فرهنگی پژوهشی فاطمه الزهرای میبد

بام میبد : شب گذشته نشستی به همت انجمن نویسندگان میبدی با دعوت از اصحاب قلم شهرستان میبد و با حضور فن آموزان هنر داستان نویسی در گنجینه فرهنگی پژوهشی فاطمه الزهرا برگزار شد .

در این نشست که آقایان حمید رضا عبدلی ویراستار و دکتری فلسفه و شهاب امامی شاعر میبدی به عنوان میهمان و آقای محمد کارگر به عنوان میزبان حضور داشتند، طی برگزاری آن ، در ابتدا اعضای انجمن به بحث و تبادل نظر پیرامون نوشته های خود پرداختند و سپس نشست با صحبت های آقای عبدلی و نیز آقای سید مجتبی موسوی مدیر انجمن انجمن نویسندگان میبدی (سرای اهل قلم ) ادامه یافت .

عبدلی ویراستار و دکتری فلسفه طی سخنانی راجع به قوه تخیل و با اشاره به اینکه عامل تراوش هنر ، تخیل است ، بیان کرد : جهت ارتقای نویسندگی ما باید بتوانیم صور و معانی را ترکیب کنیم و خودمان را به جای شخصیتهای داستان بگذاریم .

وی در ادامه جهت تبحر در نویسندگی ، هنرجویان دوره داستانویسی را به دیدن فیلمها و مطالعه کتب ، نوشتن خاطرات روزانه ، گزارش نویسی و نوشتن ایده ها توصیه نمود.

سید مجتبی موسوی مدیر انجمن نویسندگان میبدی (سرای اهل قلم ) نیز نوشتن برداشت هایی که از دیدن فیلمها داریم و نیز دیدگاه هایی که نسبت به شخصیتهای نقش آفرین در فیلم پیدا نموده ایم را عاملی در جهت پیشرفت در زمینه داستان نویسی عنوان نمود و گفت : باید سعی کنید هر هفته و یا هر ماه فیلمی را برای دیدن و موشکافی ، تماشا کنید.

پایان بخش این نشست نیز صحبت های شنیدنی محمد کارگر نویسنده کتابهای «تذکره مشاهیر میبد» ، «فرهنگنامه شورک» و «سرای غزل» و همچنین موسس گنجینه فرهنگی پژوهشی فاطمه الزهرای میبد در باره چگونگی بنیان نهادن گنجینه ارزشمندش بود.

وی این گیجینه گرانبها را ما حصل ۲۷ سال عشق ، علاقه ، کوشش و تلاش خود که روستایی زاده ای می باشد ، عنوان نمود که در حال حاضر در آن ، هر از گاهی میزبان شخصیتهای کشوری می باشد .

کارگر با این دید که ما باید حاقظ و نگهبان فرهنگ ، هویت و تمدن خود باشیم ، اقدام به جمع آوری این مجموعه ارزشمند که حاوی تذکره ها ، فرهنگ نامه و کتابهای تاریخی ، میبد شناسی ، علمی ، نسخ خطی ، نشریات استانی ، کشوری و بین الملل ، اسناد تاریخی و … می باشد با عرق جبین و کدّ یمین نموده و حاشیه هایی نیز بر کتبی از این مجموعه نوشته است.

بنیان گذار گنجینه فرهنگی پژوهشی فاطمه الزهرای میبد همچنین جایزه و هدیه ای ارزنده ، به دست آقای حمید رضا عبدلی ویراستار و دکتری فلسفه به خانم نگار فاتحی از فن آموزان سرای قلم میبد ، اهدا نمود .

نگار فاتحی دانش آموز و نویسنده ای نوجوان است که متانت کلام و پاسخگویی وی در محفلی سبب شد تا در این نشست ، توسط نویسنده و پژوهش گر میبدی که بر خود لازم دید از این نویسنده نوجوان که حتی نامش را نمی دانست ، تقدیر نماید ، تجلیل و قدر دانی شود.

گفتنی است ، انجمن نویسندگان میبدی چند ماهی است با فعالیت در زمینه داستان نویسی کار خود را شروع نموده و هفته ای یک بار در محل فرهنگسرای میبد با حضور نویسندگان و ادیبان میبدی و نیز هنرآموزان  داستان نویسی تشکیل جلسه می دهد و طی آن به نقد و بررسی آثار و معرفی کتب داستان نویسی پرداخته می شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا