اخبار روز

مراقبان سلامت مدافعان گمنام بهداشت و درمان هستند

مراقبان سلامت مدافعان گمنام بهداشت و درمان هستند که حتی در تعطیلات عید نیز با اجرای طرح غربالگری ، پیگیری حال بیماران و آموزش دادن به خانواده‌ها در کنترل بیماری کرونا تلاش و فعالیت دارند.

این روزها همه فعالان حوزه در حوزه بهداشت و درمان به نوعی با خدمت‌رسانی به هموطنان  با ویروس کرونا درگیر هستند ، هم  پرسنل بخش درمان شامل بیمارستان‌ها  و درمانگاه‌ها که در خط مقدم جبهه مبارزه با کرونا هستند و هم پرسنل  بخش بهداشت و درمان که علی رغم داشتن فعالیت‌های زیاد بسیار کمتر دیده می‌شوند.

هر موقع صحبت از خدمات شبانه روزی حوزه درمان در این روزها می‌شود همه نگاه‌ها به سوی بخش‌های بستری بیمارستان‌ها است و این در حالی است که افراد زیادی خارج از بخش‌های بستری با وجود سرایت بالای کرونا با بیماران کرونایی در ارتباط  هستند و نسبت به بیمارستانها از تجهیزات نظیر ماسک و مواد ضد عفونی کننده کمتر برخوردارهستند.

غربالگری کرونا کار هر روزه مراقبان سلامت در مراکز بهداشت است

به گفته میترا اقایی کارشناس بهداشت مرکز شماره ۲ میبد غربالگری کرونا کار هر روزه مراقبان سلامت در مراکز بهداشت است.

وی افزود : به سرپرستان خانوار زنگ می‌زنیم واز آنها سوالات مرتبط به تب و لرز ، تنگی نفس ، ارتباط با فرد مشکوک ، بودن افراد بالای ۶۰ سال در خانواده ، داشتن بیماری‌های زمینه‌ای ، باردار بودن خانم خانه و … پرسیده می‌شود و به انها آموزش های لازم داده می‌شود.

آقایی با اشاره به کشیک بودن خود و همکارش در روزهای عید از ساعت ۸ تا ۱۲ از مردم خواست با توجه به وضعیت قرمز شهر میبد در ارتباط با بیماری کرونا در منازل خود بمانند و از تردد در شهر خودداری کنند.

بانوان باردار به توصیه «در خانه ماندن » توجه کنند

افسر زارعی کارشناس مامایی مرکز ۲ بهداشت میبد هم از مردم به خصوص از بانوان باردار و افراد سالمند خواست تا با توجه به وضعیتی که دارند به توصیه «در خانه ماندن » توجه کنند.

وی ادامه داد :همچنین آنها باید دست‌های خود را بعد از تماس با سطوح با آب و صابون یا ماده دستشویی بشویند و سطوح شامل دستگیره  درها ، صندلی و… را  حداقل روزی یک دفعه با استفاده از محلول مایع آب و وایتکیش از طریق شیشه‌پاکن پر از آب که یک در وایتکس از مایع وایتکس به آن اضافه شده ضد عفونی کنند.

زارعی افزود: با توجه به وضعیت کرونایی موجود از مادران بادردار که در طول زمان بارداری خود هشت بار به مرکز بهداشت مراجعه داشتند خواسته شده در خانه بمانند و با توجه به مشاوره تلفنی به آنها آموزش های لازم پیشگیری از مبتلا شدن به کرونا به آنها داده می‌شود.

پیگیری هر روزه بیماران کرونایی مرخص شده از بیمارستان تا ۱۴ روز

مجتبی باقری مراقب سلامت در مرکز بهداشت روستای هم رکن آباد هم با ارائه گزارشی از فعالیتهای روزانه غربالگری و پیگیری حال بیماران کرونایی گفت: هر روزه تا ۱۴ روز عملیات تب سنجی و بررسی وضعیت فرد بیمار مرخص شده از بیمارستان و افرادی که با وی در ارتباط بوده‌اند ، انجام می‌شود.

وی افزود: در روستای رکن آباد ۱۲ نفر در مرکز بهداشت و خانه های بهداشت فعالیت دارند که در روزهای عید هم  حدود ۸ نفر از آنها مشغول خدمت رسانی به مردم با انجام اقدامات آموزشی و غربالگری هستند.

این مراقب سلامت تصریح کرد: همیشه کادر بهداشت در حوزه درمان مظلوم واقع می شود در صورتی کادر بهداشت با نمونه گیری از بیماران در ارتباط مستقیم با مبتلایان مثبت کرونا هستند.

وی ادامه داد: کمک مردمی و خیرین بیشتر متوجه بخش درمان است و به واقع نیاز است با توجه به کمبود ماسک و دیگر تجهیزات  در مراکز بهداشت و درمان توجه بیشتری به این بخش شود.

مراکز بهداشت کارشناسان بهداشت میبد نیز فعال و کشیک بودن در روزهای عید هستند  و به نوعی هم فعالیت بازدید و سرکشی از مراکز صنفی و اماکن در سطح شهر را انجام می‌دهند و هم جوابگوی تلفنی شهروندان و کسبه هستند ، شهروندان و کسبه ای  که خود رعایت دستورالعملهای بهداشتی کرده اند و از بهداشت محیط می‌خواهند پیگیر کسانی باشند که دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کنند.

شکایات ارسال شده به سامانه ۱۴۹۰ پیگیری  می‌شود

به گفته کارشناس بهداشت محیط مرکزبهداشت بیده میبد فعالان در حوزه بهداشت محیط  در روزهای تعطیلات عید نیز خدمت رسانی خود در قالب گروه ضربت در ارتباط با بازرسی اماکن صنفی و نظارت بر رعایت موازین بهداشتی و انجام  اقدامات ایمنی و بهداشتی پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری کرونا نظیر مسدود بودن ورودی فروشگاه‌ها مواد غذایی  برای جلوگیری از ورود مشتریان به داخل مغازه و … را انجام می‌دهند.

مهندس کاظم شایانفر افزود: شکایات ارسال شده به سامانه ۱۴۹۰ پیگیری  می‌شود ، همچنین وضعیت شهر از نظر بهداشتی نیز مورد بازدید و رصد قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به فعالیت گروه ضربت بهداشت محیط هر روز بعد از وقت اداری یک نفر  از ساعت ۴ تا هشت شب کشیک است و همچنین تا صبح  گوش به زنگ است تا اگر موردی از شکایات مردمی به سامانه ارسال شد پیگیری کند.

هشت مرکز خدمات جامع سلامت فعال است و ۱۲ پایگاه بهداشتی و خانه بهداشت نیز در محلات مختلف شهر، آماده ارائه خدمات مراقبتی به شهروندان هستند.

خدمات جامع سلامت شماره یک شهری(یخدان) به عنوان مرکز ۱۶ ساعته و همچنین کلینیک تب در درمانگاه بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد برای مراجعه بیماران با علائم تنفسی تعیین شده‌است.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد. 

ایرنا

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن