اجتماعیاخبار روز

مدیریت مصرف منابع آب در استان ضرورت دارد

سرپرست آب و فاضلاب استان یزد گفت: منابع و سفره‌های آب استان محدود است وجوابگوی استفاده زیاد نیست و باید برای تولید و توزیع استاندارد آب مدیریت مصرف داشت.

محمد فاتحی در نشست آنلاین خبری خانه مطبوعات یزد و رسانه های استان یزد با اشاره به اینکه با افزایش گرما در خرداد ماه افزایش ۱۵ درصدی آب داریم  افزود: امسال همچنین متاسفانه به علت بحران کرونا ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش رشد مصرف آب  در کلیه خدمات مصرف داشته‌ایم و در مجموع با ۳۰ درصد رشد مصرف آب مواجه هستیم.

وی ادامه داد: این موضوع باعث شد تا علاوه بر آب انتقالی از چاه های آب زیرزمینی نیز استفاده شود و با اختلاط این منابع آبی به صورت ۵۰ درصد از هر کدام در بعضی از نقاط استان ای سی منابع آبی بالا رود و تغییر مزه آب احساس شود.

این مسئول یادآور شود : اگر با مدیریت مصرف آب به سرانه استاندارد برگردیم پیش بینی می‌شود کیفیت آبی که در اختیار مردم قرار می گیرد افزایش یابد.

وی اظهار داشت : هر چه مصرف آب افزایش یابد شرکت سعی دارد تا آنجا که ممکن است آب جیره بندی نشود ، قطعی آب نداشته‌باشیم و آب پایدار در اختیار مردم قرارگیرد.

راه‌اندازی ایستگاه های برداشت آب با کیفیت

فاتحی به راه اندازی ایستگاه‌های برداشت آب درشهراردکان به تعداد ۳۵ ایستگاه و درمیبد به تعداد ۲۲ ایستگاه اشاره کرد.

وی اجرای طرح فاضلاب در شهرهای استان را نیز یادآور شد و اظهار امیدواری کرد که به زودی تاسیسات شبکه فاضلاب در همه شهرها به بهره‌برداری برسد.

تامین آب شرب روستاها

سرپرست آب و فاضلاب استان یزد به تامین آب شرب روستاها نیز اشاره کرد و گفت: ۳۰ مجتمع آبرسانی با تحت پوشش قرار دادن ۱۸۰ روستا با جمعیت کل ۲۲۰ هزار نفر تعریف شده تا مشکل تامین آب شرب پایدار استانها حل شود.

وی د رادامه اظهار داشت: ۳۵۰ میلیارد تومان برای پروژه تامین منابع  آب روستایی که در سفر ریاست جمهوری کلنگ زنی شد تامین اعتبار شده و نزدیک به ۲۶۶ روستا را تخت پوشش خود قرار می‌دهد و با اجرای آن مشکل تامین منابع آب روستاهای میبد ، تفت و مهریز رفع  خواهد شد.

فاتحی تصریح کرد: در اکثر روستاها به خصوص مناطق کوهستانی ما منابع آبی محدود داریم و به دنبال خشکسالی آبگیری منابع آبی شامل قناتها و چشمه‌سارها کاهش یافته‌است.

وی درادامه  لزوم فرهنگ‌سازی برای مدیریت مصرف آب را یادآور شد.

این مسئول در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت : پرداخت قبوض در دوره کرونا فقط ۲۰ درصد بوده‌است.

وی همچنین استفاده از کولرگازی و استفاده از سایه بان برای نصب روی کولرهای آبی را برای کاهش مصرف آب با توجه به مصرف بالای آب کولرهای آبی توصیه کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن