اخبار روزعلمی

فعالیت‌های علمی و پژوهشی در مرکز تحقیقات ژنتیک میبد

مدير مركز تحقيقاتي، درماني ديابت يزد گفت: فعالیت‌هایی علمی پژوهشی در راستای همکاری‌های مشترک مرکز تحقیقات درمانی دیابت یزد و مرکز تحقیقات ژنتیک میبد انجام می گیرد.

دکتر سید محمدرضا آقایی در حاشیه نشست برگزار شده در مرکز تحقیقات ژنتیک میبد افزود: این فعالیت‌ها بر اساس ارتباط های موجود میان بیماری دیابت و ژنتیک انجام می‌گیرد.

در نشست برگزار شده به تشکیل کمیته های اجرایی و پژوهشی در این ارتباط اشاره شد و توصیه به انجام اقداماتی شد که به دنبال آن ازظرفیت مرکز تحقیقات ژنتیک میبد و توانمندی‌های  موجود استفاده شود.

به گفته رئیس اداره بهزیستی میبد این مرکز ماهانه حدود ۳۰۰ و سالانه بیش از چهار هزار مراجعه کننده دارد و به دنبال آزمایش های انجام شده تا به حال سالیانه از به دنیا آمدن ۳۰۰ فرزند معلول جلوگیری شده‌است.

سید محسن فلاح افزود: با به دنیا آمدن بک فرزند معلول هزینه‌های زیادی به خانواده و جامعه تحمیل می شود که با بررسی و تحقیق و آزمایش می توان از بسیاری از این هزینه کردها پیشگیری کرد.

مرکز تحقیقات ژنتیک میبد به عنوان یک مرکز جامع تحقیقاتی ژنتیک بیش از ۷ سال سابقه دارد و مهمترین و مجهزترین مراکز خدمات مشاوره و تشخیص ژنتیک سازمان بهزیستی کشور محسوب می‌شود.

 این مرکز دارای بخش‌های مشاوره ژنتیک شامل مشاوره ازدواج های فامیلی ، مشاوره  قبل و حین بارداری، علل اختلالات ژنتیکی و اختلالات کروموزومی ، آزمایشگاههای  سیتوژنتیک، مولکولی ، سیتوژنتیک مولکولی ، غربالگری سلامت جنین و…می باشد.

ایرنا

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن