تصاویر

رویداد خودباوری فرهنگی «هنری نقش دست » در میبد برگزارشد/تصاویر

بام میبد : مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در مراسم اختتامیه این رویداد فرهنگی با اشاره به طرح خودباوری فرهنگی گفت : یزد و شهرستان های دیگر استان به خصوص میبد صاحب هویت بسیارارزشمند تاریخی هستند که لازم است این هویت بازنمایی ، استخراج و شناخته شود و  این شناخت کار ساده ای نیست چون با گذشت زمان بسیاری از آنچه نشان از فرهنگ ما دارد در بین ما نیست.

مجید جوادیان زاده تصریح کرد : گسست فرهنگی آن چیزی است که ما ار تهدید می کند و در آستانه جهانی شدن و در مواجه با یکسان سازی فرهنگ ها که در حال اتفاق افتادن است ما باید به ریشه های فرهنگی خود برگردیم و باور کنیم فرهنگی داشتیم که امروز قابل عرضه و ارائه است.

وی خاطرنشان کرد : کسان بسیاری هستند که با آمدن به شهر و دیار مجذوب فرهنگ ما می شوند و این نشان دهنده این است که هنوز هم در استان یزد ظرفیت های بزرگی  وجود دارد که نهاد های فرهنگی به عنوان متولی باید نشان دهنده این ظرفیت ها باشند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد اضافه کرد : اولین قدم در مسیر این خود باوری با توجه به هویت و شرایطی که شهرستان ها دارند از شهرستان میبد که نگین کویر ونگین فرهنگ و استان یزد است ، شروع شد.

وی اظهار داشت : سفال میبد آفرینش بدیع انسان کویری است ، انسانی که هر چه در اختیار دارد خاک است حتی آب و هوای آن نیز خاک اسنت و این انسان همه چیز را به رنگ و طعم  خاک تجربه و احساس می کند.

این مسئول اشاره کرد : ما باید ریشه ها را بیابیم ، آنجا که اراده انسان وارد می شود همه معادلات و بی عدالتی ها را در می ریزد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در ادامه بر گسترش هوشمندانه  این هنر که به واسطه آن هنرمند کویری را نماد میبدی می کند و امروز در حال رونمایی است ، تاکید کرد.

هشت اثر برگزیده رویداد خودباوری فرهنگی «هنری نقش دست »

در این رویداد فرهنگی ۴۰ نفر از میبد و ۲۰ نفر نیز از انجمن هنرهای تجسمی یزد در حوزه های تکنیک زیر لعابی و طراحی روی سفال با مداد شرکت کرده بودند و علی رغم اینکه قرار بود یک اثر زیر لعابی و نیز یک اثر طراحی با مداد  برای تولید انبوه انتخاب و با اهدای جوایز به شرکت میبد مروارید ارائه شود با نظر داوران هشت اثرانتخاب شد که به تولید انبوه می رسد.

آثار دیگرنیز در موزه سفال و سرامیک نگهداری می شود.

این رویداد یک روزه خودباوری فرهنگی هنری به همت اداره فرهنگو ارشاد اسلامی و با همکاری اداره میراث فرهنگی  ، صنایع دستی و گردشگری ، شهرداری و شورا ، شرکت میبد مروارید و بنیاد میبدی برگزارشد.

صنایع دستی شهرستان میبد سفال و سرامیک ، زیلو ، کاربافی ، موتابی ، خراطی و… می باشد.

بازار و کارگاه های سفال و سرامیک این شهرستان در طول سال به ویژه ایام نوروز مورد بازدید استقبال جمع کثیری از گردشگران قرار دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا