اخبار

همراه با گروه فرهنگی هلال غم در روستای مرور میبد

گروه هلال غم میبد در آستانه نیمه شعبان برای سی امین سفر روستای مرور را برگزید و با دادن فراخوان سفری چهار ساعته به این روستا داشت.

مدیر گروه خودجوش فرهنگی ، مذهبی و اجتماعی هلال غم میبد در ارتباط با سفرهای روستایی هلال غم گفت : سفرهای  روستایی هلال غم از سال ۹۳ به مناسبت شهادت حضرت فاطمه (س) با سفر به روستای هفتهر در نزدیکی ندوشن میبد شروع شد و بعد از آن به مناسبت های مختلف مانند شهادت حضرت امام جواد (ع) دراشنیز ، شهادت موسی بن جعفر (ع) در درین و… سفرهایی را به روستاهای اطراف میبد برگزار کرده است.

مهدی دهقانی افزود: هزینه این سفر مانند کرایه حمل و نقل خود مردم و هزینه های پذیرایی نیزبه خیرین و شوراهای روستا ها عهده دار می شوند.

وی در ادامه به دیگر فعالیت های گروه هلال غم مانند چاپ نشریه هلال غم به مناسبت حلول ماه محرم و با هدف بیان سنت های عزاداری درمحلات مختلف میبد ، ساخت فیلم با موضوع محرم ، آموزش مداحی و…اشاره کرد .


مدیر گروه خودجوش فرهنگی ، مذهبی و اجتماعی هلال غم میبد از سفرهای روستایی هلال غم را که با همکاری حدود ۴۰ نفر و نیز با ثبت نام افراد بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفرانجام می شود آشنا کردن مردم با روستاها و رونق بخشیدن به روستاها و نیز معرفی مداحان و هنرمندان و تعزیه خوانان شهر بیان کرد.

رونق اقتصادی در روستای مرور

به گفته معتمد روستای مرور در این روستا به طور ثابت حدود ۶ خانوار سکونت دارند و در ایام تابستان جمعیت ۴۰ نفره این روستا به حدود ۴۰۰ نفر می رسد.

جلیل فلاح افزود : در روستای مرور بومگردی عمه رباب ، باغ بستی و یک فروشگاه و همچنین یک واخد تولیدی بز سانن ، یک مرغداری و نیز یک زنبور داری و… وجود دارد که مردم روستا از طریق آنها به درآمد زایی و فراهم کردن وسایل رفاه برای خودو دیگران می پردازند و انجام این فعالیت ها رونق اقتصادی روستای مرور را موجب شده است.

بومگردی عمه رباب ، یک رستوران سنتی در روستای مروراست

چنان چه اداره کننده بومگردی عمه رباب می گوید فعالیت این بومگردی از اواسط سال ۹۴ شروع شده است که وی به بازسازی خانه قدیمی اجدادی خود در این روستا پرداخت و نام آن را به احترام عمه رباب که بزرگ فامیل بود و به دلایلی دیگر عمه رباب نهاد.

به گفته ابوالفضل طاهرنیا بومگردی یک جاذبه است و با خدماتی مانند پذیرایی با غداهای سنتی مانند اشکنه ، کالجوش ، قرمه و… که  ارائه می شود اقامتگاه و پذیرای چند ساعته و چند روزه مسافرین و گردشگراین  است که می خواهند از روستاهای اطراف میبد و شهرهای استان یزد بازدید کند.

طاهرنیا ظرفیت این بومگردی را که محیطی سنتی و دلنشین و دارای اتاق هایی با سقف ضربی و نماد های یک زندگی سنتی است  را به صورت استاندارد ۲۵ نفر عنوان کرد و افزود : گاهی نیز این بومگردی با وسایل و امکانات بهداشتی و رفاهی که دارد پذیرای حدود ۴۰ نفرهم بوده است.

آوازهای عمه رباب که تمام سال های زندگی خود را به چوپانی در این روستا پرداخته و به خاطر بر عهده داشتن مسئولیت مادر بیمارش هرکز ازدواج نکرده است و از وقتی یادش می آید او را عمه صدا کرده اند زینت بخش و نوازش دهنده روح مسافران دراین بومگردی است.

روستای مرور روستایی زیبا و دیدنی در ۲۱ کیلومتری میبد در انتهای یک جاده خاکی و در کوه های غرب میبد قرار دارد که هرساله به ویژه در ایام نوروز و تابستان پذیرای مردم محلی و گردشگران است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا