اخباراخبار علمی

درمان سکته های حاد قلبی با اجرای طرح ۲۴۷ در بیمارستان افشار/ کاهش مرگ و میر بیماران به کمتر از چهار درصد

درمان انتخابی سکته های حاد قلبی، با روش های نوین آنژیوگرافی و استنت گذاری داخل رگ قلب انجام می شود و موفقیت این روش ها برای درمان سکته در کاهش مرگ و میر و عوارض آن، بیش از ۹۵ درصد است.

وب دا یزد : دبیر کمیته ی درمان سکته ی حاد قلبی یزدگفت: امروزه در سطح جهان درمان انتخابی سکته های حاد قلبی، با روش های نوین آنژیوگرافی و استنت گذاری داخل رگ قلب انجام می شود و موفقیت این روش ها برای درمان سکته در کاهش مرگ و میر و عوارض آن، بیش از ۹۵ درصد است.

جلال دستمالچی افزود: زمان طلایی برای حصول بهترین نتیجه پس از وقوع سکته ی قلبی، کمتر از یک ساعت و نیم پس از شروع درد است و در سال گذشته بالغ بر ۴۳۰ نفر از بیماران سکته ی حاد قلبی در بیمارستان افشار بصورت اورژانسی تحت آنژیوگرافی و استنت گذاری قرار گرفته اند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد خاطر نشان کرد: این اقدامات منجر به کاهش مرگ و میر بیماران به کمتر از چهار درصد و کاهش چشمگیر میزان عوارض ناشی از سکته از جمله نارسایی قلبی پیشرفته شده است.

دستمالچی در ادامه با اشاره به اینکه در استان یزد بطور متوسط سالانه حدود ۶۰۰ مورد سکته ی حاد قلبی به ثبت می رسد اظهار داشت: با هدف درمان و تحت پوشش قرار دادن این بیماران، طرح ۲۴۷ ( ۲۴ ساعت شبانه روز، هفت روز هفته جهت آنژیوگرافی و استنت گذاری اورژانسی بیماران سکته ی حاد قلبی) بصورت منسجم و همزمان با بسیاری از استانهای دیگر از آبان ماه سال ۹۴ در بیمارستان افشار یزد آغاز گردیده است.

این فلوشیپ فوق تخصص اینترونشن افزود: سکته ی حاد قلبی بدنبال انسداد ناگهانی عروق خون رسان قلب و توسط لخته ایجاد می شود و بصورت سنتی درمان سکته ی حاد قلبی از طریق تجویز وریدی داروهای ضد لخته ی قوی انجام می گرفت که با توجه به درصد ناچیز مواردی که به درمان پاسخ می دادند( حدود یک سوم) و خطر خونریزی در نقاط مختلف بدن بیمار در نتیجه ی عملکرد داروها، این روشهای نوین در دمان سکته ی حاد قلبی بسیار موثر عمل می کنند.

دبیر کمیته ی درمان سکته ی حاد قلبی یزد تصریح کرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت، استفاده از این روش برای بیماران در بدو مراجعه به بیمارستان افشار بدون دریافت هرگونه هزینه است و به هنگام ترخیص بیمار با توجه به تجهیزات مصرفی و مدت زمان بستری بیمار، هزینه ی بسیار ناچیز از بیمار اخذ می شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا