اخباراخبار اجتماعیتصاویر

هزینه های جشنواره گل محمدی میبد به سیل زدگان اهدا می شود/تصاویری از باغ گل محمدی در شهرک صنعتی جهان آباد

هزینه های برگزاری جشنواره گل محمدی درمیبد که قرار بود امسال نیزمانند سالهای گذشته در این ایام برگزار شود به سیل زدگان اهدا می شود.

محمد رضا ماندگاری عصر پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا سطح زیر کشت گل محمدی شهرک صنعتی جهان آباد را چهار هزار متر مربع عنوان کرد و افزود: همچنین یک هزار و ۵۰۰ متر مربع دیگر سال آینده به بهره برداری می رسد.

وی تصریح کرد: محصول گل محمدی در حال برداشت است به نظر می رسد امسال با توجه به افزایش بارندگی و شرایط مناسب اقلیمی ۲٫۵ برابر سال قبل محصول برداشت شود.

همچنین مسئول اداره ترویج مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان میبد گفت : در شهرک جهان آباد حدود ۸۰۰ نهال گل محمدی کاشته شد و در یک هزار و ۵۰۰ متر فضای دیگری حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ اصله نهال کشت شده است.

سمیه اسماعیلی کیا، افزود: گل محمدی یکی از گیاهان کم آبخواه است که کشت آن با توجه به اینکه نیاز به مراقبت خاصی ندارد در راستای تغییر الگوی کشت و با توجه به اقتصادی بودن ، کم آب خواه بودن ، مقاومت در برابر شوری خاک، قابلیت کشت در اغلب خاک ها و … در شهرستان در حال ترویج است.

وی یاد آور شد : از گل محمدی عرق گیری و از آن گلاب تهیه می شود ، همچنین از اسانس آن در تهیه شربت ، ژله ، دسر، شیرینی ، ادویه، پودینگ و … استفاده می شود ، همین طور به خاطر خواص دارویی مانند ضد افسردگی، آرام بخشی، ضد عفونی کننده و ملین بودن و … در صنایع داروسازی هم کاربرد دارد.

اسماعیلی کیا ادامه داد: گل محمدی در فرهنگ ایرانی جایگاه ارزشمندی دارد و گلاب آن در جشن‌ها و عزاداری ها نیز استفاده می شود و هر ساله، خانه کعبه با گلاب ناب و معطر ایران شستشو داده می‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا