تصاویر

تصاویری از اختتامیه بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر استان یزد

طی برگزاری مراسم اختتامیه بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر استان یزد به میزبانی میبد از برگزیدگان این رویداد هنری تقدیر به عمل آمد.

بیست ‌وهشتمین جشنواره تئاتر استان یزد با به نمایش گذاشتن 10 اثر صحنه‌ای و 6 اثر خیابانی  از بین 22 اثر راه یافته به بخش بازبینی از 26 تا 29آبان برگزارشد.

از میان آثار نمایش‌های «گذشته انتزاعی» به کارگردانی «صادق نصیری»  و «مافیا طور»به کارگردانی «حمید رضا شهامتی» برگزیده شدند.

در زمینه طراحی پوسترو صدا به ترتیب «عصری عصرگاهی ، عصر آباد» و«کاکوتی» و طراحی نور نیز نمایش‌های «گذشته انتزاعی» و «کاکوتی لوح »سپاس و جایزه نقدی به مبلغ 7 میلیون ریال دریافت کردند.

لوح سپاس و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال به طراح موسیقی و آهنگساز نمایش «عصری عصرگاهی  ، عصرآباد» تعلق گرفت.

 طراح لباس نمایش سند باد نامه لوح سپاس و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال را حائز شد ، همچنین دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 7 میلیون ریال به «بیتا سلیمی »طراح لباس نمایش «کشتی منو» تعلق گرفت ، همینطور تندیس جشنواره به وی داده‌شد.

در زمینه طراحی صحنه نیز نمایش‌های «مافیا» و «کشتی منو» لوح سپاس و جایزه نقدی 10 میلیون ریال دریافت کردند.

جایزه نقدی به مبلغ 15 میلیون ریال و تندیس جشنواره به طراح صحنه « گذشته انتزاعی» اهدا شد.

الهام مباشری بازیگر نمایش «کشتی منو» لوح سپاس و جایزه نقدی به مبلغ پنج میلیون ریال دریافت کرد.

جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال بازیگر سوم به طور مشترک به «اختر السادات اولیایی» و «الهه کیانفر» بازیگران نمایش های «عصری عصرگاهی، عصرآباد»  و «قاتلانه » اهدا شد.

هیئت داوران همچنین  دیپلم افتخار و جایزه نقدی  به مبلغ 12 میلیون ریال را به طور مشترک به «ستاره توانگر» و «مریم نیک آئین» به  بازیگران « خشکسالی و دروغ» و «گذشته انتزاعی » اهدا کردند.

در بخش بازیگری اول زن دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 15 میلیون ریال به خانم «سهیلا ستوده نیا »بازیگر نمایش « خشکسالی و دروغ» اهدا شد.

از نفیسه حیدری نژاد ، نگار طالبی ، نگار فخار ، یگانه صاحبی و آقایان طه غلامعلی پور و امیر حسین جمالی به عنوان بازیگران نوجوان نمایش سند باد نامه تقدیر ویژه به عمل آمد.

دیپلم افتخارو جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال «بازیگر سوم مرد» به جعفرهلهل بازیگر نمایش کاکوتی ، همچنین  دیپلم افتخارو جایزه نقدی « بازیگر دوم مرد» به مبلغ  میلیون 12 ریال به «محمد خیراندیش »بازیگر« خشکسالی و دروغ» اهدا گردید.

هیئت داوران دیپلم افتخارهمینطور تندیس جشنواره و جایزه نقدی «بازیگر اول مرد» به مبلغ 15 میلیون ریال را به آقای محبی بازیگر نمایش «کاکوتی» اهدا کرد.

در زمینه کارگردانی نیز دیپلم افتخار وجایزه نقدی «کارگردان سوم» به مبلغ 12 میلیون ریال به «حمید رضا شهامتی » کارگران نمایش «مافیا طور» و دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 15 میلیون ریال «کارگردانی دوم » نیز به «صادق نصیری» کارگردان نمایش «گذشته انتزاعی » اهدا شد.

جشنواره در حوزه کارگردانی اول انتخابی نداشت.

لوح سپاس و جایزه نقدی «نمایشنامه نویسی اول» به مبلغ 7 میلیون ریال به «کرامت یزدانی» نمایش «کاکوتی » اهدا شد.

 در زمینه نمایش نامه نویسی نیز دیپلم افتخار و جایزه نقدی «نمایش نامه نویسی سوم »به مبلغ 12 میلیون ریال به مازیار رفعتی نمایش «عصری عصرگاهی، عصرآباد»، همچنین لوح سپاس و جایزه نقدی «نمایش نامه نویسی دوم »به مبلغ 15 میلیون ریال نیز به «حامد حکیمی» نمایش «مافیا طور» تعلق گرفت.

بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر استان یزد برای« نمایش نویس اول» انتخابی نداشت.

این جشنواره برگزیده موسیقی ، گریم ، بروشورنداشت.

دو نمایش «جشن خون» و «تراژدی زباله‌ها» هم  به ترتیب جوایز 14 میلیون ریالی  و 6 میلیون ریالی از طرف شهرداری و شورای اسلامی شهرمیبد دریافت کردند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد روز چهارشنبه در این مراسم گفت: 8 اثر از شهرستان ها و 14 اثر از مرکزاستان به بخش بازبینی ارسال شد که با حضور داورانی خارج استان مورد داوری قرار گرفتند.

مجید جوادیان زاده با اشاره به تجربه برگزاری جشنواره درخارج از مرکز استان ، حضور کارگردانان خانم در این جشنواره ، ارائه آموزش تئاتر تا عمق شهرستان‌ها و روستاها و راه اندازی جشنواره تئاتر خیابانی «چتر زندگی » که 2 دوره آن تا به حال برگزار شده ، تلاش برای افتتاح فاز دوم مجتمع امام علی (ع) به عنوان اصلی ترین مطالبه از وزارتخانه در سفر ریاست جمهوری ، شکل گیری جشنواره تئاتر طنز استان در اردکان و.. را از برنامه‌های مورد پیگیری در سطح استان برشمرد.  

وی میبد را نگین فرهنگ و هنر کویر برشمرد که باید بیشتر مورد توجه باشد.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد اشاره کرد:مردمان هنر پرور میبد در طول تاریخ  از خاک کیمیا ساخته‌اند ، از ذهن لاساز کویری خود اثر زیبایی چون خورشید خانم را خلق کرده‌اند، همچنین هویت و فرهنگ خود را سوار برزیلو زیبای خود  جهانی کرده‌اند و کوچه های کاهگلی میبد نگارخانه‌هایی شهری هستند که شهرسازی نوین  در حال ربودن آن‌ها است.

جوادیان زاده به لزوم بازتعریف جایگاه هویت و فرهنگ اشاره کرد که اگر جز این باشد صرفا کالبدی بدون روح را ایجاد کرده ایم و باید جایگاه هنر و فرهنگ در کنار توجه به صنعت درست تعریف شود.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده نیز گفت: بهترین زبان ، زبان هنر است وبا آن می توان موضوعات گوناگون را بیان کرد.

فاطمه دانش یزدی حضور بانوان در جشنواره را مغتنم شمرد و افزود: حضورفعال بانوان و درخشش آنها در عرصه های مختلف به خصوص حوزه هنر و بیان مشکلات قابل تقدیر و ستودنی است.

فرماندارمیبد هم با تشکر از دست اندرکاران برگزاری جشنواره ، اظهار امیدواری کرد این نگاه نو به شهرستان‌ها که ظرفیت خوبی دارند ادامه دار باشد.

حسین فلاح از مسئولان اداره فرهنگ و ارشاد و ارگان های مرتبط  که با وجود کمبود بودجه و امکانات  مالی مجموعه تئاتر شهر را به خوبی شکل دادند، قدردانی کرد.

شهردار میبد هم گفت: شهرها همیشه به خصوص در حوزه فرهنگ و هنر به عنوان صنایع خلاق امکانات بالقوه دارند که ایا باید مورد توجه قرار گیرد.

علیرضا نقوی افزود: تئاتر می‌تواند اقتصاد خلاق شهر را پویا کرده و فرهنگ و هنر، آداب و رسوم و سنن و تاریخ و تمدن هر شهر را به دنیا معرفی کند.

به گفته مسئول تئاتر خیابانی استان یزد ، برای اولین بار در بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر استان یزد به مقوله تئاتر خیابانی به حضور 6 نمایش  توجه و نگاهی ویژه شد.

علیرضا خورشید نام از همه مهمتر را دعدغه مندی  و نگاه متعهدانه گروه های نمایشی به جامعه و مسائل اجتماعی است که می تواند رونق و رشد هنری  این شاخه از حوزه نمایش را به ارمغان بیاورد.

همچینین به گفته نماینده داوران جشنواره نیز گفت: ما نباید دچار جشنواره زدگی و سلبریتی زدگی شویم ، باید به رسالت خود در این صحنه و به آنچه به تئاتر معنا می دهد.

پنج گروه نمایش در شهرستان میبد فعالیت دارند.

ایرنا

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن