اجتماعیاخبار روزاماکن دیدنی ایرانتصاویرگردشگری

بنای ۹۰۰ ساله مسجد جامع میبد از چشم گردشگران نوروزی دورماند/تصاویر

بام میبد : در حالی که مسجدهای جامع و قلعه ها در هر شهر تاریخی مورد هدف گردشگران برای بازدید می باشد متاسفانه در شهرستان میبد مسجد جامع این شهرستان که از سک طرف به نارین قلعه میبد نزدیک است و از طرف دیگر با گذر از راسته بازار و بافت تاریخی مسیر به مجموعه شاه عباسی و یخچال میبد متصل است از چشم گردشگران به دور ماند.

هیئت امنای مسجد جامع و مردم محل به دور ماندن این مکان تاریخی ازچشم گردشگران را به بسته شدن مسیر خیابان منتهی به این مسجد از سمت خیابان امام که چندین ماه است به علت جلوگیری از ایجاد ترافیک و روی دادن تصادف تصمیم به بسته شدن آن گرفته شد مرتبط می دانند.

آنها پیگیری ها را بی فایده دانسته و همین امر و نیز عدم رسیدگی اداره میراث فرهنگی شهرستان برای حفاظت از این  بنا که در معرض تخریب است موجب شد تا در زمانی می توانستند که محل عبادت و اعتکاف خود را به چشم گردشگران و مسافران بنمایانند و معرف این بنا با قدمت ۹۰۰ ساله به آنها باشند دلسرد شدن را عاملی برای نپرداختن به این بنا و نشان دادن آن به گردشگران عنوان کنند.

تبلیغات بناهای تاریخی به عهده متولیان آنها است

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری میبد در این ارتباط با خبرنگار ایرنا گفت: علاوه بر بنرهایی که شهرداری در سطح شهر زده است ، تبلیغات بناها و جاذبه ها را بخش خصوصی و متولیان آن بناها می کنند متولیان مسجد جامع میبد نیز خود باید بخواهند همانند سال های قبل به تبلیغ مسجد بپردازند و اگر خود بخواهند اداره میراث هم همراهی می کند.

رسول مشتاقیان در مورد راسته بازار نیز گفت: راسته بازار کارگاه هایی است که به مرمت آن ها پرداخته شده و تا حدود خرداد ماه نیز کار مرمت آن طول می کشد که با توجه به این موضوع و نیز مسائل مرتیط به ایمنی و بهداشت تبلیغاتی برای سوق دادن  گردشگر به سمت این مکان نشده است .

وی افزود : راسته بازار از پروژه های مهم و اولین بازاری است که در میبد ازحدود دوسال پیش با مشارکت اداره میراث و شهرداری در حال احیاء و مرمت است و برای مرمت آن اعتبار اختصاص داده شده که با ساخت درهای چوبی و آماده شدن کارگاه ها با تبلیغات گردشگران و مردم به سمت آن سوق داده خواهند شد و انشاءالله در سال آینده مکانی خوب برای بازدید گردشگران خواهد بود.

تقاطع مسجد جامع میبد بعد ازتعطیلات عید بازگشایی می شود

شهردار میبد نیز بسته شدن ورودی خیابان مسجد جامع از سمت خیابان امام را به رفوژمیانی خیابان امام مرتبط عنوان کرد که قرار است با رفوژ میانی از تقاطع خیابان آیت تا خیابان مسجد جامع مسیربازگشایی شود و این اقدام نیز بعد از تعطیلات عید عملی می شود.

علیرضا نقوی تصریح کرد: هیئت امنای مسجد و مسئولین اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری باید به بازگشایی مسیر اقدام می کردند و بنر زدن را از شهرداری می خواستند ، شهرداری نقشی در محروم کردن گردشگران از بازدید بنای مسجد جامع ندارد.

وی یادآور شد : بازگشایی خیابان که با اصلاح هندسی در شرف اقدام است برای دسترسی و آسایش مردم محله است بازبودن آن فرق چندانی برای گردشگر نمی کند.    

شهردار میبد افزود: مسئولین شهرستان تاکید بربازگشایی مسیرو حل این مشکل دارند اما مقرر شد این اقدام بعد از عید صورت گیرد و گذشته از آن خود مردم محل باید بدون دلسرد شدن و آبروی شهر ار نگه داشتن به محل رونق دهند تا گردشگران بتوانند از آنجا بازدید داشته باشند.

رفوژ میانی و اصلاح هندسی جهت بازگشایی خیابان آیت و مسجد جامع پیگیری می شود

همچنین رئیس پلیس راهور میبد گفت : با حضور اعضای شورای ترافیک اعتراضات مردمی مرتبط به بسته شدن مسیر خیابان مسجد جامع مورد بررسی قرار گفته و مقرر شد با رفوژ میانی و اصلاح هندسی بازگشایی خیابان آیت و مسجد جامع پیگیری شود.

محمد حسین دهقانی بسته بودن مسیررا در کاهش تصادفات و حجم ترافیک موثر عنوان کرد و گفت :  اعتراضات مردمی که به دنبال این اقدام وجود آمد منجرتصمیم گیری بربازگشایی این مسیر شد.

با توجه به اعتراض های مردمی و صحبت های مسئولین انتظاراست در ایام باقیمانده تعطیلات با اندیشیدن تمهیداتی توسط مسئولین و نیز همراهی مردم در ایجاد رونق درمحله بنای مسجد جامع ۹۰۰ ساله محله میبد و نقطه اتصال محله های کَرم ، کوچّک و بشنیغان و نیز راسته بازار از چشم گردشگران دورنماند و با تبلیغاتی که باید بشود گردشگران و مسافران نورزی برای دیدن این جلوه های کم نظیر از شاهکارمعماری مردمان کویر به این بافت تاریخی رهنمون شوند. 

مسجد جامعی که متاسفانه باید گفت با آثار و نشانه هایی از تخریب شدن که در آن دیده می شود نشان از فراموش شدن توسط اداره میراث فرهنگی میبد دارد ، هرچند مسئولین این اداره کمبود نیرو و نبودن اعتبار را علت اساسی در این موضوع می دادند و کمتر به کم کاری مرتبط می دانند.

امید که این بنای ۹۰۰ ساله و بناهای تاریخی و شاهکارهای معماری دیگری که در شهرستان به فراموشی سپرده شده روزی با همکاری و همراهی مردم و مسئولین رونق بگیرد و شاهد شکوفایی صنعت گردشگری در سایه تلاش های مسئولین اعم از فرمانداری ، شهرداری ، اداره میراث و سایر ادارات و ارگان های مرتبط در توجه به مرمت بناها و میراث فرهنگی و حفظ پیشینه تاریخی در شهر تاریخی میبد باشیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن