تاریخ: ۱۰:۰۵ :: ۱۳۹۵/۰۷/۱۷
روز شمار محرم /روز ششم محرم الحرام سال ۶۱ هجری

محمدرضا جانب اللهی فیروزآبادی در این روز، عبیداللّه‏ بن زیاد نامه ه‏ایی برای عمر بن سعد فرستاد كه من از نظر نیروی نظامی اعم از سواره و پیاده تو را تجهیز كرده ‏ام. توجه داشته باش كه هر روز و هر شب گزارش كار تو را برای من مي ‏فرستند. همچنین در این روز “حبیب بن […]

1221

محمدرضا جانب اللهی فیروزآبادی

در این روز، عبیداللّه‏ بن زیاد نامه ه‏ایی برای عمر بن سعد فرستاد كه من از نظر نیروی نظامی اعم از سواره و پیاده تو را تجهیز كرده ‏ام. توجه داشته باش كه هر روز و هر شب گزارش كار تو را برای من مي ‏فرستند.

images
همچنین در این روز “حبیب بن مظاهر اسدی” به امام حسین (ع) عرض كرد یابن رسول اللّه‏! در این نزدیكی، طائفه ه‏ایی از بنی اسد سكونت دارند كه اگر اجازه دهی من به نزد آنها بروم و آنها را به سوی شما دعوت نمایم. امام (ع) اجازه دادند و حبیب بن مظاهر شبانگاه بیرون آمد و نزد آنها رفت و به آنان گفت : بهترین ارمغان را برایتان آورده‏ام، شما را به یاری پسر رسول خدا دعوت مي‏كنم، او یارانی دارد كه هر یك از آنها بهتر از هزار مرد جنگی است و هرگز او را تنها نخواهند گذاشت و به دشمن تسلیم نخواهند نمود. چون شما قوم و عشیره من هستید، شما را به این راه خیر دعوت مي‏نمایم…
در این هنگام مردی از بني‏ اسد كه او را “عبداللّه‏ بن بشیر” مي‏ نامیدند برخاست و گفت: من اولین كسی هستم كه این دعوت را اجابت مي‏ كنم. سپس مردان قبیله كه تعدادشان به ۹۰ نفر مي‏ رسید ، برخاستند و برای یاری امام حسین (ع) حركت كردند. در این میان مردی مخفیانه عمر بن سعد را آگاه كرد و او مردی بنام “ازْرَق” را با ۴۰۰ سوار به سویشان فرستاد. آنان در میان راه، با یكدیگر درگیر شدند در حالی كه فاصله چندانی با امام حسین (ع) نداشتند. هنگامی كه یاران بني‏ اسد دانستند تاب مقاومت ندارند، در تاریكی شب پراكنده شدند و به قبیله خود بازگشتند و شبانه از محل خود كوچ كردند كه مبادا عمر بن سعد بر آنان بتازد.
حبیب بن مظاهر به خدمت امام علیه‏ السلام آمد و جریان را بازگو كرد. امام علیه‏ السلام فرمودند: “لاحَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللّه‏ِ”

منابع و مناخذ :
قصه كربلا
تاريخ طبري ۵/۴۰۹
الملهوف ۳۵
الامام حسين و اصحابه ۱۹۸
كشف الغمه ۲/۴۷
مقتل الحسين (ع) مقرم ۱۹۳
وقايع الايام خياباني ۱۷۱
بحارالانوار ۴۴/۳۸۳ و ۷۵/۱۱۶ به نقل از تحف العقول