تاریخ: ۱۰:۰۵ :: ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
نشست خبری رئیس دانشگاه میبد با اصحاب رسانه برگزار شد

رئیس دانشگاه میبد با حضور در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه گزارشی از عملکرد دانشگاه میبد ارائه نمود.

بام میبد : به نقل از روابط عمومی دانشگاه، دکتر عباس کلانتری  رئیس دانشگاه میبد در نشست برگزار شده عنوان نمود : در حال حاضر بیش از ۱۹۰۰ دانشجو در اين دانشگاه در قالب ۱۵ رشته كارشناسي، ۱۰رشته كارشناسي ارشد و چهار رشته دكتري در حال تحصیل هستند وی با بیان اینکه هر چند خوشبختانه در حال حاضر مشكل خوابگاه نداريم و با كمك خيرين بسياري از نيازهاي زيرساختي دانشگاه مرتفع شده است ولي در صورت اجراي طرح جامع و افزايش تعداد دانشجويان اين دانشگاه تا ۳۵۰۰ نفر طي بازه زماني ۵ ساله قطعاً در آينده نيازمند ايجاد فضاهاي آموزشي، كمك آموزشي، رفاهي و ورزشي و خوابگاهي خواهيم بود از خیرین درخواست همکاری و تعامل بیشتر با دانشگاه میبد را داشت.

رئیس دانشگاه میبد ضمن اشاره به ايجاد ۱۲ هزار مترمربع فضاي فيزيكي در اين دانشگاه طي یک و نیم سال گذشته افزود: دانشگاه داراي ۶ آزمايشگاه مجهز در زمينه رشته‌هاي مهندسي پزشكي و مهندسي مواد است كه با سرمايه‌گذاري یک و نیم ميليارد تومان ايجاد شده و هم‌اكنون مورد استفاده متقاضيان غير از دانشگاه نيز هست.

رئیس شورای مراکز آموزش عالی شهرستان میبد از اقدامات خوب دانشگاه در زمينه دانشگاه سبز خبر داد و تصريح كرد: ساختمان‌هاي جديد دانشگاه از مصالح ساختماني عايق مانند ICF ساخته شده كه تاثير زيادي در مصرف بهينه انرژي براي دانشگاه داشته و علاوه بر اين در هزينه‌هاي ساخت بين ۲۰ تا ۲۵ درصد صرفه‌جويي مالي شده است.
وی گفت: در سال جاري با كشت سه هزار اصله نهال ۳۰ درصد به فضاي سبز اين دانشگاه اضافه شده كه در اين بین برخي نهال‌هاي ويژه مانند مورينگا كه يك گياه مناسب مناطق خشک و دارويي و صنعتي است، كشت شده است.

 کلانتری از افزايش هيات علمي دانشگاه از ۴۳ نفر به ۶۰ نفر از سال گذشته تاكنون خبر داد و گفت: هرچند به لحاظ نسبت استاد به دانشجو از وضعيت خوبي برخورداريم ولي از نظر نسبت كارمند به استاد و كارمند به دانشجو، دچار كمبودهايي هستيم.

وی  با اشاره به تفاهم‌ نامه‌هاي منعقد شده دانشگاه با معاونت رياست جمهوري در رابطه با ايجاد كلكسيون گياهان دارويي، گفت: در اين رابطه برخي زيرساخت‌ها فراهم شده و قرار است در كنار آن چند دمنوش‌خانه نيز براي عرضه برخي محصولات ايجاد شود.

رئیس دانشگاه میبد همچنين به تفاهم‌نامه دانشگاه با سپاه اشاره و تصريح كرد: براساس اين تفاهم‌نامه دانشگاه در زمينه ترويج كشت گياهان دارويي در شهرستان بهاباد فعاليت خواهد كرد كه اين برنامه از ابتداي تابستان وارد مرحله عملیاتي خواهد شد.

دکتركلانتري از انعقاد تفاهم‌نامه‌هايي با برخي پژوهشكده‌ها خبر داد و ابراز اميدواري كرد دانشگاه از طريق انجام طرح‌هاي تحقيقاتي پلي بين دانشگاه و صنعت ايجاد كند.

وي گفت در حال حاضر ۱۳ انجمن علمی و دو نشریه دانشجویی در دانشگاه مشغول فعالیت هستند و علاوه بر نشريه تخصصي قيم كه به رده B ارتقا يافته، به دنبال ارتقا سه نشريه تخصصي ديگر دانشگاه نیز هستیم.
رئیس شورای مراکز آموزش عالی میبد خاطر نشان کرد، در طول دو سال گذشته ۱۶ جلد كتاب از سوي اعضاي هيات علمي دانشگاه به چاپ رسیده و افزود: امسال دانشگاه نمايندگي انجمن ايراني تاريخ را برعهده گرفته كه در زمينه تاريخ ايران و اسلام فعاليت مي‌كند.

وي همچنین به كسب مجوز ايجاد پژوهشكده كاشي و سراميك از نوع دوم توسط دانشگاه اشاره كرد و گفت: البته در راستاي تقويت ارتباط دانشگاه با جامعه تعدادي كلينيك را طراحي و به دنبال تصويب انها هستيم.

رئیس دانشگاه میبد در بخش دیگری از گزارش عملکرد دانشگاه به فعالیت های فرهنگی دانشگاه اشاره کرد و گفت: علاوه بر برگزاري سالانه بيش از ۲۰۰ برنامه فرهنگي، امسال ۱۷ كرسي ترویجی اساتید(نظريه‌پردازي) در دانشگاه برگزار شده كه از اين لحاظ در سطح دانشگاه‌ها کم ‌نظير است.

در سال جاري اشاره كرد و گفت: در اين برنامه‌ كه با بازديد دانشجويان از بناهاي تاريخي استان انجام شد، معتقديم كه هر يك از اين افراد مي‌توانند به عنوان سفيران جمهوري اسلامي تلقي شوند.

وی همچنین از افزايش ۵۰ درصدي بودجه دانشگاه با وجود كسري‌هاي مالي هر ساله‌ي دانشگاه یاد کرد و گفت: جا دارد از حمایت های حضرت آیت الله اعرافی امام جمعه محترم شهرستان و دکتر کمال دهقانی نماینده محترم شهرستان صمیمانه تشکر نمایم که در تحقق این امر مجدانه یاریگر دانشگاه میبد بودند.

دکتر کلانتری، حضور دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در دانشگاه که در سفر اخیر ایشان به استان انجام شد، تصويب برنامه راهبردی دانشگاه كه براساس آن تا سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۴ رشته كارشناسي، ۲۰ رشته كارشناسي ارشد و چهار رشته دكتري جديد بايد به رشته‌هاي دانشگاه اضافه شود را از جمله اتفاقات خوب برای دانشگاه برشمرد.

كلانتري در پايان با اشاره به اینکه هم اکنون عضو چندکارگروه بین المللی هستیم و به دنبال جذب دانشجوی خارجی می باشیم در رابطه با تبديل دانشگاه به دانشگاه كارافرين و نسل سومي نيز گفت: دانشگاه پيشنهاد مجوز افزايش ۱۲ واحد كارافريني و مهارت‌اموزي را مطرح كرده است كه البته بخشي از اين واحدها جزو درس‌هاي كنوني دانشجويان نيز هست.