تاریخ: ۲۰:۰۳ :: ۱۳۹۷/۰۱/۲۰
لزوم فرهنگ سازی جهت داشتن صنعت پاک کشاورزی در کنار صنایع آلاینده

رئیس اداره کشاورزی میبد در مراسم آغاز برداشت گل محمدی در شهرک صنعتی جهان آباد میبد به لزوم فرهنگ سازی جهت داشتن صنعت پاک کشاورزی در کنار صنایع آلاینده اشاره نمود.

بام میبد : مهندس صدر پور کوثری رئیس اداره کشاورزی میبد صبح امروز در این مراسم که با حضور مسئولین این شهرستان صورت گرفت ، با اشاره به رسالت شهرکهای صنعتی در داشتن حداقل ۲۵ درصد فضای سبز در کنار صنایع آلاینده ای که دارند ، بیان کرد : با هماهنگی که با شرکت شهرکهای صنعتی انجام گرفت ، تصمیم گرفته شد در این فضای سبزی که ایجاد می شود به جای استفاده از گیاهان غیر مثمر ، گونه هایی از گیاهان کم آب خواه که ارزش افزوده نیز داشته باشند ،استفاده و پرورش داده شود و به دنبال آن دو سال پیش کلنگ احداث اولین باغ گل محمدی در این شهرک به زمین زده شد.

وی افزود : امسال تقریبا شروع باردهی این باغ می باشد که امیدواریم در طی هفت سال آینده بتوانیم محصول خوبی از این باغ برداشت کنیم.

رئیس جهاد کشاورزی عنوان نمود : سیستم آبیاری که در این جا استفاده می شود ، سیستم آبیاری تحت فشار یا قطره ای است که میزان مصرف آب آن نسبت به میزان آبی که معمولا در صنعت کشاورزی مصرف می شود بسیار کمتر و در حدود ۴ هزار متر مکعب برای هر هکتار در سال است .

پورکوثری در ادامه با بیان اینکه این باغ به عنوان پایلوت درسطح شهرستان احداث شده ، اظهار امیدواری کرد با استفاده از نتایج خوبی از ایجاد این باغ حاصل می شود و محصولی که از آن برداشت می شود ، این پایلوت با احداث باغات بیشتری در سطح شهرستان ، گسترش یابد.

رئیس اداره کشاورزی میبد کاشت و برداشت گل محمدی را با میزان مصرف ۴ هزار متر مکعب آب برای هر هکتار در سال را  طرحی توجیه پذیر دانست.

گفتنی است باغ گل محمدی در شهرک صنعتی جهان آباد میبد در زمینی به مساحت ۴۰۰۰ متر مربع و با کاشت ۸۰۰ نهال در سال ۱۳۹۵ احداث شده است و در سال گذشته اولین برداشت از آن صورت گرفته است.