فعال محیط زیست در شهرستان میبد:
تاریخ: ۱۶:۵۸ :: ۱۳۹۷/۰۱/۱۳
نگاه مردم نسبت به حیات وحش به سبب عدم آگاهی ،  خصمانه است

فعال محیط زیست در شهرستان میبد و معروف به صیاد مارها که مدتها است به کار تاکسیدرمی حیوانات مشغول می باشد ، با اشاره به اینکه مردم متاسفانه از حیات وحش فاصله دارند ، نگاه آنها را نیز نسبت به حیات وحش به سبب عدم آگاهی خصمانه عنوان نمود .

بام میبد : محمود بنا پور مدرس دانشگاه و فعال محیط زیست در شهرستان میبد با ذکر این مطلب و تاکید بر اینکه متاسفانه گونه های مختلف حیوانات در طبیعت به سبب ترس ، رعب و وحشت کاذب مردم رو به انقراض هستند ، افزود : البته ترس در بعضی شرایط باید باشد و خدا آن را به صورت ذاتی در وجود انسان قرار داده است ، اما ترسهای کاذب اشتباه است .

وی در ادامه تصریح نمود : ما بهترین حیات وحش را در ایران داریم و شاید بعد از نفت بهترین درآمد برای کشور باشد .

بناپور بیشتر خطر را متوجه مارها و خزندگان بیان کرد و اظهار داشت : مردم هر ماری را سمی می دانند و هشتاد درصد آنها با دیدن مار ، اقدام به کشتن این حیوان می کنند ، همچنین از سوسمارها می ترسند ، در صورتی که ما ۱۴۰ الی ۱۵۰ نوع سوسمار داریم که هیچ کدا بنا به آنچه می گویند و تعریف می کنند ، سمی و خطرناک نیستند.

وی خاطر نشان کرد : این تبلیغات باعث می شود نگاه مردم نسبت به حیات وحش و به خصوص خزندگان خصمانه شود.

این فعال محیط زیست افزود : ما ۶۵ گونه مار در طبیعت ایران داریم که همه آنها سمی نیستند ، از این تعداد ۱۲ گونه گونه سمی هستند که چهار الی پنج مورد آن را در نمایشگاه به مردم نشان می دهیم .

وی وجود مارها را برای طبیعت مفید عنوان نمود و گفت : وجود مارها علاوه بر این که وجود موش ها را کنترل می کند ، سم آنها نیز در داروسازی استفاده می شود و با توجه به این موضوعات در کشور های دیگر از مارها نگهداری کرده ، آنها را تکثیر می کنند.

این مدرس دانشگاه از مردم خواست تا نگاه خود را به طبیعت و حیات وحش تغییر دهند و نیز این تغییر نگاه را به بچه های خود هم آموزش دهند تا از ایجاد ترسهای کاذب و دروغین در آنها جلوگیری شود.

بناپور همچنین با ارائه اطلاعاتی در خصوص مارها ، اظهار داشت : چشم مار شطرنجی هست و یک حرکت را بیشتر تشخیص نمی دهد، اما به وسیله زبان دو شاخه اش می تواند تشخیص دهد که در اطرافش چه خبر است .

گفتنی است محمود بنا پور به مدت ۴۰ سال است که به کار تاکسیدرمی کردن حیوانات مشغول است و اولین کسی است که در استان یزد مجوز آن را گرفته است و حدود ۲۵ است که در حال برگزاری نمایشگاه در جهت آگاه کردن مردم و تغییر نگاه آنها نسبت به محیط زیست است .

نمایشگاه های برگزار شده توسط این فعال محیط زیست هر ساله با استقبال جمع کثیری از مردم روبرو است .

آمار بازدید از این نمایشگاه ها به گونه ای که وی اعلام نمود ، بین ۲۷ هزار تا سی هزار نفر هر سال در طی سالهای گذشته بوده است.