تاریخ: ۲۲:۳۰ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
فقر آگاهی مردم نسبت به جرائم کامپیوتری و فضای مجازی در شهرستان میبد

رئیس دادگستری شهرستان میبد : ما در شهرستان میبد در حوزه آشنایی با جرائم کامپیوتری و فضاهای مجازی بسیار فقیر هستیم .

بام میبد : حسین دهقانی ، رئیس دادگستری شهرستان میبد  در این نشست که در محل فرمانداری میبد با حضور فرماندار ، مسئولین ادارات و خبرنگارها برگزار شد ، با اشاره به هدف پیشگیری از جرم که در دادگستری دنبال می شود ، بیان کرد : پیشگیری از جرائم ابعاد مختلفی دارد و به مراتب سنگین تر از رسیدگی به پرونده و صدور حکم است .

وی خاطر نشان نمود : ما در زمینه جرائم کامپیوتری و فضای مجازی و در بعد بزرگتر آن یعنی تجارت الکترونیک با فقر آگاهی بسیاری روبرو هستیم .

دهقانی در ادامه به پرونده های بسیاری در دادگستری اشاره کرد که مرتبط با این حوزه است به آن علت که افراد با شیوه پرداخت ، امضای الکترونیکی و همچنین کار با عابر بانک آشنایی ندارند.

وی افزود : مردم آشنایی زیادی با مقررات درحوزه فضای مجازی ندارند و کارهایی انجام می دهند که نشان از عدم آگاهی و پایین بودن فرهنگ عمومی آنها دارد.

رئیس دادگستری شهرستان میبد پیشنهاد ایجاد مرکزی نمود که قویترین دستگاه که بیشترین تجربه را در زمینه فضای مجازی دارد ، به عنوان مرکز قرار بگیرد و یک نفر در آن مرکز انتخاب شود و با تشکیل کار گروه و دانشی که با حضور در دادگستری و جستجو میان پرونده ها می تواند به آن دست یابد و انجام کارهای زیر ساختی چندین مدرس را پرورش دهد که با قانون تجارت الکترونیک و جرائم رایانه ای آشنا باشند.

وی در ادامه به آنچه در زمینه حقوق خانواده در دادگستری انجام شده ، اشاره نمود و افزود : ما درحال حاضر افرادی فرهنگی در این حوزه داریم که  به عنوان مدرس مشغول به کار هستند ، همچنین مبحث تجارت ، منبر و مکاسب را ایجاد نمودیم که در حال اجرا شدن در امامزاده خدیجه خاتون است و اثرات این برنامه ها را در سالهای بعد خواهیم دید.

دهقانی خرید کتاب هایی تعیین شده در زمینه جرم شناسی و آشنایی با فضای مجازی به تعداد زیاد و اهدا به سازمانها و موسساتی که در امر آموزش مشغول هستند و نیز به افراد در جامعه از سوی مجرمان به عنوان مجازات جرم را ، از راهکارهایی شمرد که می توان از طریق آن سطح آگاهی مردم را نسبت به این گونه مسائل بالا برد .

وی به راه اندازی اتوبوس فرهنگی که به صورت کارگاهی سیار است و می تواند در سطح محلات فرهنگ مردم در زمینه های گوناگون آشنایی با مسائل مربوط به خانواده ، مواد مخدر ، فضای مجازی و… افزایش دهد ، نیز اشاره نمود .

این مسئول طرح فضای مجازی را در زمینه منبر و مکاسب نیز مطرح نمود که یک روحانی می تواند یکی از منابر خود را به موضوع فضای مجازی و طرح قوانین مرتبط به آن  اختصاص دهد.

وی همچنین افزود : طرح این موضوع از طریق سایتها نیز ممکن است که در این راستا می توانند ماده های قانونی را جهت آگاهی عموم نشر دهند.

رئیس دادگستری شهرستان میبد با عنوان اینکه ، یکی از راهکارهای امنیت در فضای مجازی و حقیقی اعتبار دادن به برگ ثنا است ، تصریح نمود : هر شخصی که به دادگستری مراجعه کند ، هزینه ای را که مبلغ ۱۰ هزار تومان است به بخش خصوصی پرداخت می کند که به دنبال آن هویتش ثبت شده و کدی به وی داده می شود ، همچنین برگی که هویت دقیق شخص در آن شناسانده شده است و استفاده از آن امنیت را در معاملات تجاری و حقیقی بالا می برد ، همچنین هر شکایتی علیه اشخاص شود یا خودشان شاکی باشند از طریق این برگ نسبت به آن آگاهی پیدا می کنند و به عبارتی دیگر از طریق آن ابلاغ الکترنیکی صورت می گیرد.

گفتنی است در ادامه  این نشست مسئولین به بیان نقطه نظرات خود در حوزه فضای مجازی و راهکارهای مقابله با خطرات و مضرات آن از طریق آموزش و ادارات متبوع خود پرداختند.