تاریخ: ۲۳:۳۵ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
دانش آموزان دبستان پسرانه یاسین میبد چهارشنبه سوری سالم را پاس داشتند

عصر امروز دانش آموزان دبستان پسرانه یاسین با حضور مربیان و کادر علمی آموزشگاه و با اجرای برنامه توسط عمو نوروز و حاجی فیروز طی مراسمی پر از شور و شوق آیین چهارشنبه سوری را پاس داشتند.

بام میبد : این مراسم همراه با پریدن از روی آتش ، شکستن کوزه و پخت آش رشته ، همچنین خواندن اشعار ،  نواختن آهنگ و اجرای نمایش توسط ایمان اقبال در نقش عمو نوروز و محمد رضا قاسم زاده در نقش حاجی فیروز بود.

چهارشنبه سوری از آیین هایی است که هر ساله در آخرین چهارشنبه سال اجرا می گردد و طی آن مردم آتش بر افراشته می نمایند و با پریدن از آن و با گفتن زردی من از تو ، سرخی تو از من تمام مشکلات ، بیماریها و ناراحتی های خود در سال کهنه را از خود دور کرده و به آتش می سپارند و به جای آن با گرفتن گرما و نیرو از آتش آرزو می کنند تا سال جدید ، سال خوش و خرمی برای آنها باشند.

متاسفانه در سالهای اخیر این آتش افروختن همراه با بی احتیاطی و بی توجهی به نکات ایمنی و پرداختن به کارهای خطرناکی چون ترقه بازی و ایجاد انفجار در خیابانها و کو چه ها شده است.

شکستن کوزه نیز از برنامه های شب چهارشنبه سوری بوده است که در زمان قدیم رواج داشته و پشت بام منازل صورت می گرفته است به این صورت که در کوزه ای کهنه مقداری نمک که نشانه شوربختی است و مقداری ذغال که علامت و نشانه سیاه بختی است و یک سکه در درون کوزه می ریزند و با گرداندن دور سر دست به دست می گردانند تا به نفر آخر که او هم کوزه را دور سر می گرداند ، برسد ، سپس آن فرد کوزه را از بالای بام به کوچه پرتاب کرده و می گوید : درد و بلام درون کوزه راه بیفته بره توی کوچه .

پختن آش رشته هم  از برنامه های این شب بوده است .

گفتنی است ، زهره مهدیان معاون دبستان یاسین هدف از برگزاری این جشن در آستانه سال جدید در مدرسه را شناساندن این آیین باستانی که فرهنگ و تمدن ایرانیان است را در راستای پرهیز از هرگونه نا امنی در محیطی شاد و آرام و امن به دانش آموزان عنوان نمود .