گروه: شهروندان
تاریخ: ۲۱:۳۴ :: ۱۳۹۶/۰۴/۰۹
دغدغه های شهرمان میبد / مهمترین اقدام براي كاهش حوادث ترافيكي اين است كه فرهنگ ترافيك را در جامعه نهادينه كنيم

پیامهای شهروندان  ترافیک در شهر  – مهمترین اقدام براي كاهش حوادث ترافيكي اين است كه فرهنگ ترافيك را در جامعه نهادينه كنيم: ۱- هنگام رانندگي حتي در سطح شهر، كمربند أيمني را ببنديم تا فرزند ما هم ياد بگيرد. ۲-موقع تردد با موتورسيكلت، از كلاه ايمني استفاده كنيم. ۳- به چراغ راهنما و ساير علائم […]

پیامهای شهروندان 

ترافیک در شهر 

– مهمترین اقدام براي كاهش حوادث ترافيكي اين است كه فرهنگ ترافيك را در جامعه نهادينه كنيم:
۱- هنگام رانندگي حتي در سطح شهر، كمربند أيمني را ببنديم تا فرزند ما هم ياد بگيرد.
۲-موقع تردد با موتورسيكلت، از كلاه ايمني استفاده كنيم.
۳- به چراغ راهنما و ساير علائم راهنمايي و رانندگي احترام بگذاريم.
۴- هنگام رانندگي دقت كنيم سرعتي را انتخاب كنيم كه در هر شرايطي قادر به كنترل وسيله نقليه خود باشيم.
۵- سعي كنيم در انتخاب مسيرها، مسير كم تردد را انتخاب كنيم تا از بار ترافيكي بكاهيم.
۶- حتي المقدور براي مسيرهاي كوتاه، از وسيله نقليه استفاده نكنيم و با دوچرخه يا با پاي پياده مسير را طي كنيم.

– سرویس حمل نقل عمومی ( خط واحد ) باید ساماندهی شود تا مردم از آن  استفاده کنند و مجبور نباشند از وسیله خودشون استفاده کننند.
ایستگاههای اتوبوس اصلا مناسب شهرما که گرم و آفتاب سوزان داره نیست فاصله زمانی که یک سرویس می آید حد اقل ۴۰ دقیقه هست و مرتب زمانش تغییر می کند.
در  خیابان اصلی حداقل این کار را انجام دهند  یک کم بهتر می شود یا  خیابانهایی که مراکز مهم مثل داروخانه و بیمارستان و…. هست سرویس ها با فاصله زمانی کم و مرتب و به موقع بیایند.

– امروزه در جوامع بشری و به خصوص در شهرهای بزرگ. ترافیک و حمل و نقل عمومی از مسائل خیلی مهم است. که در راستای عملکرد بهتر و روانتر شدن ترافیک شهری و بهبود وضعیت ان چند ارگان و اداره را درگیر کار خود کرده ازجمله شهرداریها که متولی حمل و نقل عمومی شهر می باشند .  همچنین اداره راهنمایی و رانندگی و اداره مسکن و راه وشهرسازی.

در شهر میبد برای بهبود این امر جای کار زیاد دارد. البته کارهایی شده. که به نظر بنده کافی نیست:

۱-احداث وارتقای ایستگاه های خط واحد و مسقف نمودن انها که راحتی شهروندان را به دنبال دارد و هم به زیبایی شهر کمک میکند وهم جایی برای تبلیغات است و برای شهرداری ایجاد درآمد می کند.

۲- اضافه نمودن به تعداد اتوبوسهای خط واحد در مسیرهای پر رفت و آمد. مثل خیابان امام  و بلوار مدرس که بهتر است به بخش خصوصی واگذار گردد.

۳-ایجاد پارکینگ در مکانهای شلوغ شهر مثل روبروی داروخانه ها وساختمان پزشکان حالا یا خصوصی یا دولتی.

۴-بهبود وضعیت آسفالت خیابان ها وکوچه ها ، به خصوص خیابان امام که بعد از ایجاد شبکه فاضلاب خیلی اوضاع مناسبی ندارد.

جدا از استفاده از اتوبوس های عمومی جهت کمتر شدن ترافیک لازم است تا خیابان ها هم بطور اصولی عریض تر شوند ، نه اینکه به عقب نشینی بعصی از مغازه سازی های خیابان امام بی تفاوت باشیم ، وقتی مغازه یا ملک افراد باید عقب نشینی داشته باشد باید قاطع برخورد شود.

همچنین اضافه شدن مسیر های تردد جدید تا حجم تردد وسایل فقط از مسیر های خاص صورت نگیرد.

فرهنگ و سینما

– ما ۴ فیلم انقلابی داشتیم از جمله یتیم خانه ایران ، ماجرای نیمروز و ویلایی ها  که سینما طوبی هیچ کدام را پخش نکرد و در مقابل فیلم هایی مانند ۵۰ کیلو آلبالو و… که اصلا با عرف میبد سازگار نیست را پخش کردند به نظر من این سینما لازم است  ترویج فرهنگ انقلابی داشته باشد.

– شاد نبودن و افسردگی باعث بسیاری از جرایم و مشکلات می شود ولی دلیل نمی شود که شادی رو به هر قیمتی بدست بیاوریم . هرز شدن جامعه بزودی شهر رو برای  خودمون و بچه هامون ناامن می کند . می شود با رعایت اصول و اخلاق و حیا و حجاب هم شادی رو ایجاد کرد …تعصب بیجا نداشته باشید سینما هم خوبه کنسرت و موسیقی هم خوبه ولی در چارچوب اسلام .

– در یکی از کشورهای اروپایی که در حال حاضر یکی از پیشرفته ترین و امن ترین کشورهای جهان به شمار می آید ، بعد از جنگ جهانی دوم ، رییس جمهور آن کشور تمام وامها و پولها را خرج ساخت سینما و آمفی تئاتر و سالن های نمایش کرد. در جواب وزرا که می گفتند این پول ها برای خرابی های جنگ است نه برای این جور کارها ، گفت : کشوری که فرهنگ مردمانش درست شود ،  خود به خود شهر و جامعه اش هم درست می شود.

پس فرهنگ هر جامعه مقوله مهمی است. شهر مان میبد نیز از این قائده مستثنی  نیست. خواهی نخواهی میبد در چند سال آینده به شهرهای بالای صد هزار می پیوندد ، در حالی که امکانات این اینچنین شهر ها را ندارد. یکی از این جور امکانات سالن سینما می باشد  که باید لااقل دو تا سینما باید داشته باشد آیا مسئولین ادارات مرتبط با این قضیه تا به حال هیچ کاری انجام داده اند. یا همین یکی هم که هست را به امان خدا ول کرده اند.

ساماندهی کمک های خیرین

– تشکیل صندوق سرمایه وقفی

– در جوامع بشری به خصوص جوامع اسلامی ،  یکی از حرکتهایی که در دین ما هم خیلی به آن سفارش شده است ، کمک خیرین به همنوعان و کمک به آبادانی شهر توسط  افراد خیر می باشد که امری بسیار پسندیده است و  این امر با اعتقاد و دینداری مردمان یک شهر و جامعه رابطه مستقیم دارد. یعنی هرچه مردمان یک شهر معتقدتر و دیندارتر باشند این کمکها بیشتر نمود پیدا می کند.

در شهرمان میبد به دلیل معتقد بودن مردمانش که بر هیچ کسی پوشیده نیست ، این امر از جایگاه بالایی برخوردار است. البته وظیفه مسئولان شهر در قبال این گونه افراد این است:
۱- اگاه نمودن فرد خیر از کمی و کاستی های مهم شهر و محله.
۲- یاری کردن فرد خیر در کارها و کاغذ بازیهای اداری
۳- تقدیر و تشکر طی یک مراسم از افراد خیر که باعث رغبت در دیگر افراد جهت این چنین کارها می شود.

البته به نظر بنده در شهر میبد مسئولان هنوز نتوانسته اند از این پوئن مثبت که در شهر ما هست استفاده کنند. در حالی که ما می بینیم. در یک محل ۱۰ الی ۱۲ تا مسجد وجود دارد  ولی حتی یک سالن ورزشی نیست. این امر با تلاش مسئولان و همت افراد خیر دور از دسترس نخواهد بود.

متفرقه 

– آسفالت کنار گذر مهرآباد را قبل از عید کنده اند ، ولی هنوز از آسفالت خبری نیست و گرد و خاک اهالی را اذیت می کند.

– سد معبر میبد ورودی مهرآباد محل تخلیه و بارگیری کاشی است چرا پیگیری نمی شود.

– در شهر ما یک كتابخانه مركزي كه انصافا خيلي هم خوبه چرا بايد دور از مركز شهر باشد ، چرا شهرداري فكري به حال اين مسير نمي كند ، حتي یک خط هم مستقيم به آنجا  نمی رود لطفا مسئولان رسيدگي نمایند.

بام میبد – گروه تلگرامی دغدغه های شهرمان میبد : https://t.me/joinchat/AAAAAER50iUXSWb8d5PR1Q