اخباراخبار اجتماعی

ایجاد فضای همکاری همراه با اعتماد خروجی یک خوشه خوب است

اولین نشست شورای راهبردی خوشه زیلو با حضور معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی فرماندار میبد ، مسئولین میراث فرهنگی استان و شهرستان میبد ، هنرمندان و فعالین در حوزه زیلو بافی تشکیل شد.

در این نشست فرماندار میبد با تشکر از مسئولین و گروه های مردم نهادی که ثبت جهانی زیلو را رقم زدند ، گفت : قطعا با تلاش و پیگیری هایی که خواهد شد ، شاهد اتفاقات خوبی در این زمبنه خواهیم بود.

وی همچنین کنکاش و تجزیه و تحلیل در این حوزه را رهگشا عنوان نمود .

سید مسعود عظیمی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان یزد نیز طی سخنانی با بیان اینکه امروز اولین جلسه شورای راهبری خوشه زیلو برگزار می شود ، افزود: پروژه های توسعه ای خوشه ، مکانیزمی به منظور برنامه ریزی و پایش کردن پیشرفت پروژه مرتبط از ابتدا تا انتها در خود دارند.

وی گفت : شورای راهبری سه ماه یک بار برگزار می شود اما جهاد دانشگاهی به عنوان عامل توسعه این پروژه با عنوان زیلو می تواند نشست هایی ضروری را با ذی نفعان درطول این سه ماه برگزار نماید.

 مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان یزد تصریح نمود : بالا رفتن کیفیت سرمایه اجتماعی در یک خوشه مهمترین ویژگی و شاخصه خوشه توسعه یافته است.

به گفته وی فراهم کردن بازار خوب و منفعت در فضای خانوارهایی که درحوزه زیلو فعالیت می کنند ، پاسخ به خواسته های مشتریان و انتقال فرهنگ اصیل مردم میبد ، یزد و دیگر نقاطی که در حوزه زیلوبافی همراه با با عشق کار و زندگی می کرده اند در نقوش زیلو از اهداف خوشه این هنر است.

عظیمی افزود : منتقل شدن عشقی که همراه با بافت زیلو به تارو پود آن منتقل می شود ، افراد را از اقصا نقاط دنیا به سمت خود می کشاند.

این نشست با حضور  دکتر مسعود جندقی بنیان گذار صنعت کاشی میبد ، دکتر میرمحمدی سید جلیل میرمحمدی و نیز سید عبدالعظیم پویا از فعالین فرهنگی و علمی مروج هنر صنعت زیلو بافی شهرستان میبد به عنوان عضو انتخاب شده این شورا برگزار شد.

در این نشست به تکریم زیلوبافان ، پرهیز از رقابت های ناسالم که به بازار ضربه می زند ، مشکلات مواد اولیه شامل نخ و رنگ و… ، پایین بودن کمیت تولید زیلو، چشم انداز زیلو ، کشاندن زیلوبافی به خانه ها ، توسعه زیلو به عنوان فرش سلامت ، حمایت دولت از زیلوبافان به طوری که دولت خود مشتری زیلوبافان شود ، اولویت بندی اقدامات ، ایجاد رشته دانشگاهی زیلوو… اشاره شد.

همچنین اجرای ۳۲ دسته بندی شده مصوب شد.

طی چند سال اخیر نزدیک به ۵ خوشه کسب و کار در استان ایجاد شد ه است.

زیلوبافی در میبد سابقه‌ای دیرینه دارد، برخی سابقه آن را به قرن هشتم هـ . ق و دوره مظفریان نسبت می‌دهند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا