تاریخ: ۱۶:۵۸ :: ۱۳۹۶/۱۲/۱۷
استفاده از پتانسیل و توانمندی سالمندان در جامعه با تشکیل بنیاد فرزانگان / باورهای غلط مهمترین عامل برای ازدواج نکردن سالمندان و تنهایی آنها

کارشناس دفتر توانمندسازی اداره کل بهزیستی تشکیل بنیاد فرزانگان فرصتی عنوان نمود که برای افراد در جامعه فراهم می شود که از طریق آن بتوانند از پتانسیل و توان سالمندان در جامعه استفاده نمایند.

محمود آسایش کارشناس دفتر توانمندسازی اداره کل بهزیستی استان یزد در نشستی که به منظور پایه گذاری بنیاد فرزانگان در محل فرمانداری میبد برگزار شد ، افزود : بنیاد فرزانگان یک موسسه غیر انتفاعی ، مردمی و خیریه است که قرار است افراد میانسال و سالمندان نخبه شهرستان در حوزه های هنری ، ورزشی ، بازنشتگان ، مدیران و …جمع شوند و در قالب تشکیل هیئت مدیره و تشکیل بنیاد فرزنگان افراد سالمند برای سالمندان جامعه تصمیم گیری نمایند.

کارشناس دفتر توانمندسازی اداره کل بهزیستی یزد افزود : این بنیاد در آینده به صورت کانونی خواهد بود که می تواند در آن کتابخانه ، سالن ورزشی ، استخر و امکاناتی که سالمندان نیاز دارند و می تواند آنها را دور هم جمع کند ، در خود داشته باشد ، اما برای شروع این بنیاد می تواند پیگیر مسائل روزمره زندگی سالمندان نظیر سلامت ، تکریم سالمندان ، اوقات فراغت ،آموزش ، اشتغال ، مناسب سازی فضاها برای سالمندان و داشتن شهری بدون مانع و مهمترین مسئله یعنی افزایش مشارکت افراد سالمند و تاثیر گذاری آنها در جامعه باشد.

آسایش خاطر نشان نمود : آنچه اهمیت دارد و گفته شده سلامت و رفاه سالمندان در زندگی می باشد که نماد توسعه پایدار است ، یعنی اگر کشوری جمعیت سالمند سالم و فعالی داشته باشد ، آن کشور توسعه یافته است و ما لازم است به آن سو حرکت کنیم .

وی در ادامه آمار سالمندان در کشور۹٫۳ جمعیت و در استان یزد ۹٫۷ دهم جمعیت استان عنوان نمود.

آسایش افزود : تنهایی خانمها در زندگی سه تا ۴ بریر تنهایی آقایان هست به آن دلیل که ازدواج مجدد آقایان در زندگی بیشتر از خانمها است و دلیل دیگر بیشتر بودن طول عمر خانمها نسبت به آقایان است که ۳ تا ۴ سال بیشتر عمر می کنند و آن مرتبط است به داشتن امید در زندگی که نرخ آن در کشور ۷۴ است.

این کارشناس دلیل تنها بودن خانمها در زندگی را در ارتباط با باورهای غلط در جامعه ذکر نمود و افزود : در جامعه ما با توجه به فرهنگی که در جامعه وجود دارد ، با ازدواج مجدد زنانی که همسران خود را از دست داده اند ، مخالفت می شود.

گفتنی است این نشست ، مجمع عمومی برای انتخاب هیئت مدیره بنیاد فرزنگان بود که طی آن محمد علی دهقانی بازنشسته آموزش و پرورش ، خاکسار بازنشسته وزارت کشور، آشرفی کارمند شبکه بهداشت ، شاکر کارمند بهزیستی ، غلامحسین فلاح بازنشسته سپاه ، علمچی بازنشسته آموزش و پرورش و دکتر آقایی بازنشسته بیمارستان به عنوان اعضای اصلی هیئت مدیره بنیاد فرزانگان انتخاب گردیدند و نیز آقای رضایی کارمند منابع طبیعی و خانم برنا کارمند بهزیستی به عنوان اعضای علی البدل این بنیاد تعیین شدند.

همچنین آقای غفوری از بهریستی به عنوان بازرس اصلی و آقای کوچکی کارمند شبکه بهداشت به عنوان بازرس علی البدل این بنیاد انتخاب گردیدند.